ریاست ایران در کنفرانس آتی کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات

تهران- ایرنا - رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات، گفت: ایران، رئیس کنفرانس آتی اعضای کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات در سال آینده خواهد بود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، بهزاد ولی زاده، افزود: جمهوری اسلامی ایران در سال های ۱۳۸۴ و ۱۳۹۸ به دو معاهده بین المللی کنترل دخانیات ملحق شد. چارچوب کنوانسیون کنترل دخانیات و پروتکل ریشه کنی تجارت غیر قانونی محصولات دخانی تنها معاهداتی هستند که توسط سازمان جهانی بهداشت در سازمان ملل متحد ثبت گردیده و بسیاری از کشورهای عضو این سازمان را حول آن گرد آورده است.

وی گفت: هدف این کنوانسیون و پروتکل های آن، حفظ نسل های حال و آینده از اثرات زیان بار بهداشتی، اجتماعی، زیست محیطی و اقتصادی استعمال دخانیات و قرار گرفتن افراد در معرض دود حاصل از دخانیات است که هر دو سال یکبار دستورالعمل ها و اسنادی که در حمایت از این دو معاهده بین المللی تنظیم می شود، در جلسات دو سالانه کنفرانس مورد بررسی و به تصویب اعضا می رسد. در طول برگزاری کنفرانس اعضا، اقداماتی که کشورهای موفق در اجرای مفاد این معاهدات داشتند به سایر کشورهای عضو ارایه می شود و کشورها از تجربیات موفق برای ارتقای قوانین کنترل دخانیات خود بهره مند می گردند.

ولی زاده ادامه داد: ایران، رئیس کنفرانس آتی اعضای کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات در سال آینده خواهد بود و لذا باید اقداماتی انجام دهیم تا بتوانیم با توجه به جایگاه کشور به عنوان رییس اجلاس، دستاوردهای ارزشمند خود را در اجرای این معاهدات بین المللی به جامعه بین الملل ارائه نماییم.

وی از برگزاری وبینار کشوری کنترل دخانیات در ۶ مرداد ۹۹ با حضور همه دانشگاه های علوم پزشکی کشور در همین زمینه خبر داد و بیان داشت: با توجه به تعهد جمهوری اسلامی ایران به حفاظت از سلامت عمومی و مفاد کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات، اولویت سازمان بهداشـت جهانی بـه امـر کنترل مصرف و حذف استنشاق تحمیلی دود سیگار به خـصوص نـزد جوانـان و مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی، ضـرورت همـت ملـی بـا هـدایت و رهبـری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه های علوم پزشکی که مسئولیت سلامت جامعه را بعهده دارد بشدت محسوس بـوده و لازم است تمام برنامه های مرتبط با کنترل دخانیات با جدیت و حمایت بی وقفه مسئولین به اجرا گذاشته شود و از هـر کوشـشی در جهت افزایش آگاهی افراد از مضرات استعمال دخانیات و استنشاق تحمیلی دود سیگار و کاهش مصرف مواددخانی دریغ نمی کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha