برنامه زیست محیطی شرکت‌های نفتی حوزه خلیج فارس تدوین شود

بوشهر-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهرگفت: باتوجه به افزایش آلودگی های نفتی و تهدید محیط زیست دریایی برنامه مدیریت زیست محیطی شرکت‌های نفتی در خلیج فارس باید تدوین و ارائه شود.

فرهاد قلی نژاد روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران افزود: هرساله خلیج فارس شاهد وقوع آلودگی‌های متعدد و گسترده ناشی از نشت نفت از سکوهای نفتی و یا از خطوط انتقال نفت است که خسارت‌های فراوانی را به اکوسیستم دریایی وارد می کند و حتی گاه با ورود لکه‌های نفتی به سواحل خاک را آلوده می‌کند.

وی بیان کرد: در پی آلودگی اخیر ناشی از نشت نفت از یکی از سکوهای نفتی خلیج فارس در روزهای اخیر با تلاش فراوان ادارات مرتبط شامل شرکت نفت فلات قاره، اداره کل بنادر و دریانوردی استان و اداره کل حفاظت محیط زیست پاکسازی شد.

قلی نژاد گفت: وقوع آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس به صورت متعدد در سال‌های اخیر موجب خسارت فراوان به اکوسیستم دریایی به ویژه آبسنگ‌های مرجانی شده، که سازمان حفاظت محیط زیست در حال پیگیری این موضوع است.

وی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر نیز با علت یابی حوادث یاد شده پیشنهادهای خود را به شرکت‌های نفتی ارائه و خسارت‌های وارده را برای احیای اکوسیستم‌های دریایی و برطرف شدن آلودگی‌ها مطالبه می‌کند.

قلی نژاد افزود: آلودگی‌های نفتی در خلیج فارس قابل پیشگیری است و باید شرکت‌های نفتی در قالب برنامه‌های مدیریت زیست محیطی الزامات را رعایت و با اقدامات کنترلی از ورود و نشت نفت جلوگیری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در این خصوص درخواست ارائه برنامه‌های مدیریت زیست محیطی به شرکت‌های نفتی ارائه و مهلت قانونی تعیین خواهد شد در غیر این صورت موضوع بر اساس قوانین پیگیری خواهد شد، زیرا اکوسیستم دریایی خلیج فارس یک زیستگاه ارزشمند است که نقش مهمی در معیشت و زندگی ساحل نشینان و اقتصاد کشور دارد.

قلی نژاد بیان کرد: با توجه به اهمیت زیست محیطی خلیج فارس همه کشورهای حاشیه این آبراه بین المللی باید استانداردهای زیست محیطی را در فعالیت‌های اقتصادی به ویژه نفت و گردشگری رعایت کنند.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =