محرم امسال با شیوه نامه‌های بهداشتی در استان فارس

شیراز - ایرنا- فارس در ردیف استان های قرمز کرونا قرار دارد ، از این رو امسال آیین های عزاداری ماه محرم و پاسداشت ارزش های عاشورا و قیام حسینی (ع) به سبک ویژه و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی برگزار می شود.

ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در نشست روز سه شنبه این موضوع را یاد آوری کرد که عزاداری ها با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و فاصله اجتماعی باشد و شهروندان و عزاداران حسینی (ع) الگویی نو در شیراز و استان فارس برای  برگزاری این عزاداری ها ارائه نمایند .

مهرزاد لطفی رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بررسی شیوه نامه های مربوط به آیین عزاداری در ماه محرم، از نیکوکارانی که در ماه محرم، نذر اطعام دارند، خواست تا نذروات و مواد غذایی خود را را به صورت جیره خشک یا در بسته های بیرون بَر بهداشتی در اختیار مردم عزادار قرار دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین  از سپاه فجر استان فارس در راستای حمایت از دانشگاه برای راه اندازی و اداره بیمارستان پشتیبان شهید آیت الله دستغیب و توسعه امکان خدمت رسانی به مبتلایان در بحران کرونا، قدردانی کرد.

دکتر لطفی همچنین همدلی و همکاری تمامی دستگاه های اجرایی استان در راستای افزایش و بهبود خدمت رسانی به بیماران کرونا را مایه دلگرمی مجموعه سلامت استان خواند و تاکید کرد: با توجه به افزایش آمار مبتلایان در استان و کمبود تخت بستری در بیمارستان ها، اگر همکاری دستگاه های اجرایی استان نبود، ما با مشکل و تهدید بستری بیمار مواجه بودیم.

برپایی آیین های عزاداری در فضای باز 

جانشین استاندار فارس در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا  نیز پیشتر با اشاره به تمدید محدودیت‌های کرونایی در این استان ، مصوبات و تمهیدات این ستاد برای برگزاری آیین‌های عزاداری ایام محرم در فارس   را تشریح کرد.

عبدالرضا قاسم‌پور، با اشاره به آخرین مصوبه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا افزود: مجالس عزاداری ماه محرم با تاکید بر برپایی این مراسم‌ها در فضای باز و همچنین رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، رعایت کاهش زمان مراسم، تجمع حداقلی، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و استفاده مستمر از ماسک برگزار شود.

وی ادامه داد: کارگروه مراسم عزاداری محرم با مسوولیت اداره کل تبلیغات اسلامی این استان، مشارکت دستگاه‌ها و نهادهای دولتی و مردمی ذی‌ربط ذیل کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مدیریت بیماری کرونا تشکیل شده است و وظیفه هماهنگی، نظارت و اجرای دستورالعمل‌های ویژه عزاداری را بر عهده دارد.

پذیرایی در آیین‌های عزاداری ممنوع است
معاون استاندار فارس گفت: پذیرایی در جریان برگزاری آیین‌های عزاداری ممنوع است و اطعام و نذورات صرفاً مطابق دستورالعمل‌های بهداشتی در پخت و پز و بسته‌بندی به صورت بیرون بر در ظروف غیر مشترک توزیع می‌شود.

قاسم‌پور با تاکید بر لزوم برگزاری مراسم در فضای باز افزود: در مورد برگزاری مراسم عزاداری در فضاهای سربسته باید مجوز کارگروه استانی اخذ شود و تنها به فضاهایی که دارای شرایط بهداشتی و مدیریتی باشند، مجوز برگزاری مراسم داده می‌شود.

وی بیان کرد: مسوولان برگزاری آیین‌های عزاداری باید نسبت به رعایت ضوابط کامل بهداشتی، تعداد شرکت کنندگان، زمان برگزاری و نحوه پذیرایی متعهد باشند.

معاون استاندار فارس اظهار داشت: در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا مصوب شده است، فضای باز مدارس، دانشگاه‌ها، بوستان‌ها و زمین‌های ورزشی در اختیار هیات‌های عزاداری قرار داده شود.

قاسم‌پور افزود: این تصمیم در نشست اخیر ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا که با حضور، روسای شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه، هیات‌های مذهبی، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی فارس و مدیرکل تبلیغات اسلامی این استان حضور داشتند، اتخاذ شد.

 در حال حاضر از ۳۶ شهرستان استان فارس، ۱۹ شهرستان دارای وضعیت قرمز و داشتن شرایط ویژه، ۱۵ شهرستان در وضعیت زرد یعنی شرایط هشدار و ۲ شهرستان هم در وضعیت سفید یعنی شرایط احتیاط قرار دارند.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۳۱۲ هزار و ۳۵ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ١٧ هزار و ۴۰۵ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۲۷۰ هزار و ۲۲۸ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.  

"همه گیری کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۸ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۴۲ نفر را بیمار کرده و جان ۶۹۷ هزار و ۱۸۹ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۱ میلیون و ۶۷۵ هزار و ۵۳۹ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند.

در این میان آمریکا با چهار میلیون و ۸۶۲ هزار و ۱۷۴ بیمار کووید ۱۹ و ۱۵۸ هزار و ۹۲۹ قربانی ویروس کرونا، بیشترین آمار ابتلا و تلفات ناشی از پاندمی کرونا را در جهان به خود اختصاص داده است. پس از آمریکا کشورهای برزیل، هند و روسیه بیشترین شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا را دارند. 

بر اساس آخرین آمارهای رسمی ، ایران در جدول مبتلایان و جانباختگان همه گیری کرونا، جایگاه یازدهم را در میان کشورهای جهان دارد.  

اخبار مرتبط