۳۵۰ مجوز زیست محیطی در استان مرکزی صادر شد

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ۳۵۰ مجوز زیست محیطی شامل ۲۸۰ مورد برای استقرار واحدهای جدید و ۷۰ فقره برای بهره‌برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی در سه ماه اول امسال در این استان صادر شده است.

«رضا میرزایی» روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در اراک افزود: رصد و پایش شبانه‌روزی فعالیت صنایع در دستور کار جدی اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی قرار دارد و با هرگونه تخلف در اجرای ضوابط زیست ‌محیطی برخورد جدی اعمال می‌شود.

وی ادامه داد: نظارت و پایش بر نحوه فعالیت واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی یکی از اولویت‌های محیط زیست است و تمام صنایع و شهرک‌های صنعتی استان نظارت، رصد و پایش می‌شوند.

میرزایی اظهار داشت: هرگونه فعالیت واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی که به آلوده کردن آب، خاک و هوا منجر شود، در مرحله نخست با اخطار همراه می‌شود اما در صورت رفع نشدن آلایندگی به دستگاه قضایی معرفی و در نهایت منجر به مهر و موم واحد صنعتی می‌شود.

وی عنوان کرد: در سه ماه نخست امسال، ۲۴ واحد صنعتی در استان مرکزی به دلیل تخلفات زیست‌محیطی به مقام‌های قضایی معرفی و اعمال قانون شده‌اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود:  ۲ هزار و ۶۵۱ واحد صنعتی در این استان فعال است و محیط زیست به هیچ عنوان مخالف توسعه نیست اما انتظار است واحدهای صنعتی و تولیدی در کنار تولید به بحث تعهدات زیست‌محیطی نیز توجه ویژه داشته باشند.

استان مرکزی یکی از مناطق برخوردار طبیعی در امتداد زاگرس است که انواع مناطق زیستگاهی تالابی، کویر، کوهستانی، دشت و غیره را در خود دارد و بر اساس آخرین مطالعات انجام شده تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۵۳ گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۷گونه آبزی و یکهزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.
۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.
مناطق تحت حمایت استان مرکزی شامل ۲ منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک و الوند خمین، ۲ پناهگاه حیات وحش راسوند شازند و جاسب دلیجان، مناطق شکار ممنوع بازرجان تفرش، کلاهه آشتیان، چال خاتون شازند، پلنگاب خنداب، خرقان زرندیه و تالاب میقان و اثر طبیعی ملی غار نخجیر است.
منطقه حفاظت شده ۷۰ قله اراک دارای حدود ۹۷ هزار هکتار وسعت و اولوند خمین هشت هزار و ۶۰۰ هکتار است.
استان مرکزی خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =