پژوهشکده عناب و زرشک در خراسان جنوبی ایجاد می‌شود

بیرجند - ایرنا - رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گفت: ایجاد پژوهشکده عناب و زرشک و مراکز خدمات پزشکی با تکیه بر توان پژوهشگاه رویان و پژوهشگاه ابن سینا از اقدامات فراروی این نهاد در استان است.

جلال‌الدین صادقی روز سه‌شنبه در آستانه فرا رسیدن ۱۶ مردادماه سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی در جمع خبرنگاران افزود: توسعه شعب شهرستان‌ها به ویژه شهرهای طبس و فردوس و عرضه گسترده محصولات استراتژیک استان و فرآورده‌های آن در سطح ملی و بین‌المللی از دیگر اقدامات فرآروی جهاددانشگاهی در خراسان جنوبی است.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی در هر استان متناسب با مزیت‌های آن استان، اقداماتی را برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌کند اظهار داشت: این نهاد در مقیاس کلان نیز یک سیستم یکپارچه پژوهشی، آموزشی و فرهنگی است.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: این نهاد همواره آمادگی داشته است در صورت اعلام نیاز، خدمات خود را در زمینه رفع نیازها و بهره‌گیری از پتانسیل‌ها در جای جای کشور ارائه کند.

وی تصریح کرد: جهاددانشگاهی واحد خراسان جنوبی در سال‌های اخیر در حوزه پژوهشی، بر گیاهان دارویی و به ویژه محصولات استراتژیک عناب، زرشک و زعفران، در حوزه آسیب‌های اجتماعی با تأکید بر بانوان خانه‌دار و پژوهش‌های مرتبط با برنامه‌ریزی و توسعه شهری و روستایی متمرکز شده است.

صادقی ادامه داد: جهاد دانشگاهی استان در سال‌های آینده قصد دارد در گرایشی خاص از معدن متناسب با پتانسیل منطقه و گردشگری کویر و ژئوتوریسم نیز ورود کند.

وی از تالیف هشت عنوان کتاب در  حوزه‌های فوق خبر داد و گفت: همچنین چهار ثبت اختراع در زمینه شکلات فراسودمند عناب، آبنبات فرآسودمند زرشک با خاصیت تصفیه خون و کمک به خون‌سازی، کلوچه فراسودمند عناب و چیپس فراسودمند عناب از دیگر اقدامات این نهاد است.

رییس جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه ۱۱ اختراع در مرحله ثبت قرار دارد بیان کرد: چاپ ۳۱ عنوان مقاله، عضویت در ۶ مجمع علمی تصمیم‌گیرنده استان، اجرای فاز اول توسعه اقتصادی و اشتغال‌زایی برای ۱۰۹ روستا و آغاز فاز دوم همین طرح برای ۱۲۷ روستای دیگر به کارفرمایی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و همچنین اجرای طرح ملی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی به کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دیگر اقدامات پژوهشی این واحد است.

وی برگزاری بیش از ۴۰ طرح، دوره، کارگاه و همایش در دبیرخانه علمی آسیب‌های اجتماعی و ذخیره ۵۵۰ نمونه خون بند ناف را نیز از دیگر اقدامات حوزه پژوهشی جهاد دانشگاهی در استان برشمرد.

صادقی افزود: برگزاری ۳۵ عنوان برنامه، اجرای بیش از ۶۰ طرح نظرسنجی توسط ایسپا، تولید بیش از هشت میلیون خبر در ایسنا و ایکنا و برگزاری هشت عنوان جشنواره ملی- منطقه‌ای از فعالیت‌های معاونت فرهنگی بوده است.

وی بیان کرد: آموزش ۲۰ هزار فراگیر دوره‌های آموزشی کوتاه مدت، تدوین ۳۰ دوره آموزشی، ۲۰۰ دوره آموزش ضمن خدمت کارکنان دولت، فعالیت چهار مرکز آموزش‌های تخصصی کوتاه‌مدت در استان، برگزاری چهار آزمون استخدامی توسط مرکز آزمون جهاد دانشگاهی و دبیری کمیته آموزش استان از سال ۹۸، از دیگر فعالیت‌های حوزه آموزشی است.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی با اشاره به معرفی ۶ برند تولیدات طرح ملی توسعه مشاغل خانگی در استان اظهار داشت: ایجاد سه شبکه تولیدات مشاغل خانگی و اجرای طرح ملی الگوی توسعه مشاغل خانگی با کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از فعالیت‌های حوزه تجاری‌سازی فناوری و اشتغال جهاد دانشگاهی استان است.

وی عنوان کرد: جهاددانشگاهی، آموزش و پژوهش را ذیل نوآوری تعریف کرده و در پژوهش و آموزش و فعالیت‌های فرهنگی به دنبال پاسخگویی به نیازهای جامعه و بخش‌های صنعت و خدمات بوده است.

صادقی یادآور شد: جهاددانشگاهی همواره سعی کرده وابستگی خود را به بودجه دولتی کمتر کند و هم اکنون می‌توانیم ادعا کنیم که وابستگی جهاددانشگاهی به بودجه دولتی حدود ۲۰ درصد است.

وی گفت: جهاددانشگاهی خراسان جنوبی به عنوان بخشی از پیکره بزرگ و درخت تناور این نهاد توانسته است درحوزه‌های پژوهش، آموزش و فرهنگ متناسب با نیاز جامعه و مبتنی بر نیازهای منطقه اقدامات شاخصی را انجام دهد.

رییس جهاددانشگاهی خراسان جنوبی افزود: این نهاد به عنوان یک نهاد مولود انقلاب که به گفته مقام معظم رهبری عطرش فضای جامعه را پر کرده، در حال حاضر بعد از گذشت چهل سال از انقلاب اسلامی بزرگترین شبکه پژوهش‌های کاربردی است.

وی در ادامه ضمن تبریک روز خبرنگار به اصحاب رسانه افزود: جامعه رسانه‌ای کشور و استان، صادقانه و با کمترین پشتوانه مالی، فضای ایران اسلامی را با انتشار به موقع و دقیق اخبار در سطح جامعه، پویا و فعال نگاه می‌دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha