وزش باد شدید و گرد و خاک استان مرکزی را فرامی‌گیرد

اراک - ایرنا - مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی گفت: وزش باد شدید و گرد و خاک این استان را فرا می‌گیرد و تا پایان هفته جاری این پدیده هواشناسی تداوم دارد.

«رضا مرادی» روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بررسی‌ها بیانگر آن است که افزایش سرعت وزش بادهای شرقی در بیابان‌های مرکزی کشور موجب ایجاد گرد و خاک و انتقال به استان مرکزی می‌شود.

وی بیان کرد: وزش باد شدید از ساعات بعدازظهر سه‌شنبه در استان  آغاز می‌شود که در آن توده گرد و خاک محلی  ایجاد شده و کیفیت هوا  را کاهش خواهد داد و آلودگی هوا و کم شدن دید افقی ۲ روز آتی در مناطقی از این استان ماندگار است.

مسئول پیش‌بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی ادامه داد: نقشه‌های پیش‌یابی هوا حکی از ان است که در روزهای پایانی هفته جاری جو پایدار و آسمانی صاف تا کمی ابری  در استان مرکزی برقرار خواهد بود.

مرادی اظهار داشت: ساوه با بیشینه دمای ۴۱ درجه سانتیگراد بالای صفر گرم‌ترین و کمیجان با کمینه دمای ۱۳ درجه سانتیگراد بالای صفر خنک‌ترین شهر استان مرکزی در ۲۴ ساعت گذشته گزارش شده است.

وی گفت: بیشینه دمای اراک نیز در ۲۴ ساعت گذشته به ۳۶ درجه سانتیگراد بالای صفر و کمینه آن به ۱۹ درجه سانتیگراد بالای صفر رسید.

نخستین ایستگاه هواشناسی استان مرکزی در سال ۱۳۲۷ در مرکز شهر اراک ساخته شد و پس از آن و با گسترش فعالیت‌ها در سال ۱۳۷۴ به اداره کل هواشناسی ارتقا یافت و در سال ۱۳۸۶  نیز مرکز تحقیقات هواشناسی کاربردی استان آغاز به‌کار کرد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =