۱۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۱۸
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 83896071
۰ نفر

برچسب‌ها

عراق از ترکیه برق وارد می کند

بغداد - ایرنا - وزارت برق عراق روز سه‌شنبه اعلام کرد که این کشور برای تقویت شبکه و افزایش ساعت پایداری انرژی، ۶۵۰ مگاوات برق از ترکیه وارد خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، «احمد موسی العبادی»، سخنگوی وزارت برق عراق در گفت و گو با خبرگزاری «اینا» گفت: این وزارتخانه به منظور واردات ۴۵۰ مگاوات برق با شرکت ترکیه ای «کارل» توافق کرده، مشروط بر اینکه انرژی خطوط خورمال- کرکوک را تامین کند و سپس به شبکه بغداد و استان های فرات میانه وارد شود.  
وی با اشاره به اینکه واردات انرژی ۲۰۰ مگاوات از طرف ترکیه از طریق ایستگاه سد سلوبی - فایدا - سد موصل به استان های شمالی انجام می شود، بیان کرد که موضوع پیوند برق عراق به ترکیه ادامه دارد.  
کمبود شدید و قطع طولانی مدت برق که گاهی تا ۱۵ ساعت در روز هم می رسد، یکی از معضلات عراق است که در مهر  ۹۸ از عوامل اصلی شکل گیری اعتراضات گسترده خیابانی در جنوب و مرکز این کشور بود.
عراق با حدود ۱۱ هزار مگاوات کمبود برق مواجه است و اکنون جمهوری اسلامی ایران تنها کشور تامین کننده انرژی برق این کشور به میزان یک هزار و ۳۵۰ مگاوات در ساعت است و حجم صادرات گاز برای تامین سه نیروگاه گازی تامین برق در عراق نیز بالغ بر ۱۸ میلیون مترمکعب در روز است.
دولت عراق در سال های گذشته تلاش گسترده ای را برای افزایش تولید و تامین برق انجام داده است با این وجود کمبود برق همچنان یکی از بحران های اصلی این کشور است.

حسن دانایی فر رئیس ستاد روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه به تازگی با اعلام این که عراق بالاترین وارد کننده گاز و برق از ایران است ، افزود ، ایران یک هزار و ۳۵۰ مگاوات برق در ۴ نقطه به عراق تحویل می دهد و گاز هم از طریق دو خط لوله به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب به عراق صادر می شود.

وی با بیان این که تولید برق در عراق ۲ هزار مگاوات است و ۲ تا ۳ هزار مگاوات نیز در حال راه اندازی است، خاطر نشان کرد، عراق به ۱۸ هزار مگاوات برق فقط برای مصارف خانگی نیاز دارد و اگر یک هزار مگاوات برق نیز از طرف دیگر کشورها به عراق صادر شود ، مشکل این کشور حل نمی شود .

دانایی فر با تاکید بر این که عراق اکنون برای توسعه و رشد تکان نخورده است و اگر تکان بخورد مصرف برق این کشور علاوه بر خانگی صنعتی نیز خواهد بود ، گفت ، عراق در آینده به ۴۰ هزار مگاوات برق نیاز دارد و کسانی تلاش خواهند کرد تا ما آنجا نباشیم اما این کار به سادگی امکانپذیر نیست و نمی توانند از این موضوع عبور کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =