بودجه واحدهای دانشگاه آزاد براساس شرایط اقتصادی کشور باشد

تهران- ایرنا- رییس دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد: تنظیم بودجه واحدهای این دانشگاه باید به سمت بودجه‌ریزی عملیاتی پیش برود و بتواند واحدها را در شرایط سخت اقتصادی کشور به خوبی راهبری کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی در نخستین روز از جلسات بررسی بودجه سال مالی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ استان‌های این دانشگاه  اظهار داشت: تنظیم بودجه باید واقعی باشد و بتواند در شرایط سخت اقتصادی کشور به خوبی واحدها را راهبری کند. اگر یک سیستم نتواند برنامه‌ریزی دقیقی در حوزه بودجه‌ریزی انجام دهد، به پیشرفت نمی رسید.

بودجه‌ریزی سال  آینده متفاوت‌تر از سال گذشته

وی با بیان این که مساله بودجه‌ریزی برای سال مالی آینده به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور، متفاوت‌تر از سال گذشته خواهد بود، افزود: به تبع شیوع ویروس کرونا، فضای دانشگاه‌ها به فضای جدیدی تبدیل شده است. این تغییر نیازمند برنامه‌ریزی متفاوت برای مساله بودجه است و رؤسای واحدها باید در این زمینه دقت کافی داشته باشند.

رییس دانشگاه آزاد ادامه داد: در این شرایط بسیاری از درآمدهای دانشگاه حذف شده و باید برای درآمدهای جدید منطبق بر شرایط پیش ‌آمده، تدبیر لازم صورت گیرد. همچنین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید امسال برنامه جدی برای اداره فضای دانشگاه در این شرایط داشته باشند.

طهرانچی با یادآوری این که امسال دومین دوره‌ای است که بودجه و سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی براساس سال تحصیلی برنامه‌ریزی می شود، تصریح کرد: سال مالی مبتنی بر سال تحصیلی، این امکان را به ما می‌دهد که بتوانیم یک ارزیابی دقیق‌تر داشته باشیم. در این شرایط، پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر می شود و مجموعه می‌تواند شفاف‌تر و با برنامه و واقعی‌تر حرکت کند.

وی با تأکید بر اهمیت بحث شهریه در بودجه واحدهای دانشگاهی گفت: موضوع شهریه باید با دقت بررسی شود و شهریه رشته‌ها براساس پرمخاطب بودن رشته و جایگاه و سرآمدی واحدهای دانشگاهی، در نظر گرفته شود. در واقع شهریه در رشته‌های مختلف و واحدهای مختلف، متفاوت و آگاهانه تنظیم شود.

وی با بیان این که سال گذشته سند آمایش علوم پزشکی به واحدها و استان‌های دانشگاه ابلاغ شد، افزود: واحدها باید در جلسات بررسی بودجه، گزارش کامل و جامعی از فعالیت‌های خود براساس سند آمایش علوم پزشکی ارایه کنند.

رییس دانشگاه آزاد یادآور شد: همچنین واحدها باید در این جلسات، گزارش دقیقی از رفتار جمعیت دانشجویی، شناسایی آسیب‌ها، برنامه‌ریزی برای افزایش دانشجو و درآمدهای غیر شهریه‌ای، گزارش عملکرد سال گذشته، نوع هزینه‌کرد فعالیت‌های علمی، هزینه‌های مربوط به خدمات و ارائه طرح‌های اقتصادی براساس اصول و برنامه‌ریزی دقیق بودجه برای سال آینده ارائه دهند.

واحدهای دانشگاه باید یک برنامه دقیق برای آموزش مجازی داشته باشند

طهرانچی تأکید کرد: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید یک برنامه دقیق مبتنی بر آموزش مجازی برای سال آینده داشته باشند، چرا که در شرایط فعلی لزوم حضور در فضای مجازی کاملاً مشخص است.

وی با بیان این که امسال باید در حوزه دانش بنیان جهش صورت گیرد، گفت: واحدها باید در این زمینه درآمدهای دانش بنیان برای خود ایجاد کنند و با برنامه‌ریزی، سراهای نوآوری را به مرحله ثمردهی برسانند. همچنین باید در زمینه توجه به رویکردهای فرهنگی بسیار فعال عمل کرده و به صورت دقیق و مؤثر برای مسائل فرهنگی واحدها برنامه‌ریزی داشته باشند.

لزوم کسب درآمدهای پژوهشی واحدهای دانشگاه از سامانه پژوهشیار

وی خاطرنشان کرد: نکته مهمی که واحدها باید به آن توجه داشته باشند و از اصول دانشگاه آزاد اسلامی است، سامانه پژوهشیار است. در این سامانه، داده‌های مربوط به هر استان تولید می‌شود و از آنجا که یکی از بحث‌های تجاری‌سازی علم، تجاری‌سازی داده‌هاست، واحدها می‌توانند براساس این داده‌ها و از طریق پایان‌نامه‌های کارشناسی ارشد و رساله‌های دکتری مرتبط با استان، به درآمد پژوهشی دست یابند. در واقع درصد بالایی از درآمدهای پژوهشی واحدها باید از سامانه پژوهشیار باشد.

عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی ابراز امیدواری کرد با تعامل و برنامه ریزی لازم، بودجه واحدهای دانشگاه آزاد در ۱۰ روز آینده تعیین شده و در هیأت‌های امنای استانی و در نهایت در هیأت امنای مرکزی به تصویب برسد.

طهرانچی با تأکید بر این که عمل به قوانین و اصول حاکم بر دانشگاه آزاد اسلامی، اولویت اصلی ما در این مجموعه است، گفت: واحدهای این دانشگاه  باید چابک حرکت کرده و با یک اقتصاد پایا و پویا در جهت ارتقای کارآمدی و کیفیت دوره‌های آموزشی و در راستای ارتقای علمی و سرآمدی و پاسخگو بودن دانشگاه آزاد اسلامی حرکت کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =