بیشترین سیب درختی خراسان شمالی در شیروان تولید می‌شود

بجنورد-ایرنا- مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان شمالی گفت: شهرستان شیروان با حدود ۲ هزار هکتار باغ سیب بیشترین سطح زیر کشت و تولید این محصول را در استان دارد.

محمدعلی شریکیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پارسال  از این میزان باغ بیش از ۳۴ هزار تن محصول برداشت شده بود.

وی میانگین تولید سیب در هر هکتار را ۱۸ تن عنوان کرد و گفت: امسال پیش بینی می شود ۳۷ هزار تن محصول از باغ های شهرستان برداشت شود که در این صورت افزایش ۱۰ درصدی تولید را در مقایسه با سال گذشته خواهد داشت.

شریکیان با بیان اینکه ۵۵ درصد تولید محصول سیب استان مربوط به شهرستان شیروان است افزود: برخی از باغداران پیشروی استان، عملکرد بیش از ۱۲۰ هکتار را هم تجربه کرده‌اند که سرانه مصرف این محصول در کشور به ازای هر فرد سالانه، ۲۵ کیلوگرم است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال سموم و نهاده ها گران شد که سیب به لحاظ اقتصادی بازار مساعدی دارد و برخی از کشاورزان شیروان که برداشت محصول خود را بتازگی آغاز کرده اند این میوه را کیلویی تا ۱۵۰ هزار ریال به تهران و شمال ارسال می کنند.

شریکیان افزود: سال گذشته عملیات اصلاح، نوسازی و جایگزینی باغ های سیب شیروان در سطح ۱۸۵ هکتار با تامین نهال شناسه دار و انجام مشاوره فنی صورت گرفت.

وی با تاکید بر ساخت باغ های صنعتی و تجاری و خارج شدن از روش سنتی باغداری گفت: منابع تولید محدود است که آب، خاک، سرمایه، نیروی انسانی و پول کشاورز باید باغ های تجاری احداث شود.

وی با اشاره به پیش بینی ۶۰ هزار تن تولید سیب امسال در استان خراسان شمالی افزود: در پنج سال اخیر بیش از ۶۵ هکتار باغ های پایه رویشی سیب در شهرهای استان توسعه یافته که نسبت به پایه های بذری مزایای بسیاری از جمله عملکرد بیشتر واحد سطح، کیفیت مطلوب و غیره دارد.

شیروان ۱۰۵ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =