نیک‌اندیشان لارستان و فرصت مبارزه با پیامدهای موج دوم کرونا

لارستان- ایرنا- موج دوم بیماری کرونا افزون برتلفات، پیامدهای منفی اقتصادی نیز داشت؛ اما نیک‌اندیشان کشور بویژه در شهرستان لارستان فارس این تهدید را فرصتی برای کمک به مردم و کاستن از دردهای آنان یافتند.

در کنار موج دوم بیماری کرونا و پیامدهای منفی آن بویژه در زمینه فعالیت های اقتصادی  و تعطیلی بسیاری از کسب و کارهای خرد ، بیکاری کارگران و البته فشارهایی که بر گرده اقشار ضعیف و کارگران روز مزد وارد کرده، موج جدیدی از کمک های مومنانه ،همدلانه و خیرخواهانه مردم نیک اندیش و خیر در جای جای لارستان به عنوان مظهر و نماد انسان های نیک اندیش، همزمان با شروع عید قربان آغاز شده و جوش و خروش و استقبال مردم مومن و خیران برای سهیم شدن در این کار خداپسندانه و همگرایی و همدلی با آسیب دیدگان  ناشی از بروز این بیماری، شکل گرفته است.

مردم لارستان همواره در زمینه نیک اندیشی و خیراندیشی در کشور و استان فارس زبانزد بوده ؛ نیک اندیشان این شهرستان تهدید کرونا را به فرصتی برای جلوه‌گر ساختن عینی نوعدوستی و کمک به نیازمندان تبدیل کردند.

موج دوم پویش مردمی که همچون طرح کمک های مومنانه در ماه مبارک رمضان و در عین حال مکملی بری اجرای ان طرح خیرخواهانه از عید قربان آغاز شده است، با استقبال مردم مومن، نیک اندیش و خیر لارستانی مواجه شده و موجی از همدلی، وفاق و تفقد از نیازمندان و محرومان آبرومند جامعه در این خطه ایجاد کرده است.

موج جدید کمک های مومنانه در لارستان

فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه لارستان با تشریح برخی جزئیات از موج جدید کمک های مومنانه و همزمان با عیدقربان در این شهرستان، گفت: مرحله دوم رزمایش کمک مومنانه، مواسات و همدلی مردم از روز عید قربان در این شهرستان آغاز شده و تا روز عید غدیر خم ادامه دارد.

سرهنگ پاسدار امیر جاهدی سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: گام نخست در دومین مرحله رزمایش کمک مومنانه و پویش ایران همدل در قالب طرح هر محله یک قربانی با قوت و جدیت در لارستان بزرگ اجرایی شد.

وی بیان کرد: با مشارکت خیرین ، مردم نوعدوست و همچنین مشارکت فعال پایگاه های مقاومت بسیج و با همکاری هیات امنای مساجد، موسسات خیریه و کمیته امداد امام خمینی(ره) بیش از سه هزار کیلوگرم گوشت قربانی به ارزش بیش از ۳۰ میلیون ریال تاکنون و در قالب حدود ۶ هزار بسته غذایی بین ایتام، مستمندان و آسیب دیدگان ناشی از بیماری کرونا توسط پایگاه های مقاومت بسیج در لارستان توزیع شده است.

وی با بیان اینکه یک فضای وفاق و همدلی برای دستگیری از نیازمندان در سطح شهرستان ایجاد شده است، افزود: اجرای اینگونه طرح های حمایتی، همدلی و کمک های مومنانه علاوه بر اینکه تسکین آلام و کاهش فشارها و مشکلات قشر نیازمند و آسیب دیده جامعه را در پی دارد، موجب کسب فیوضات معنوی در افراد جامعه نیز می شود.

فرمانده سپاه ناحیه لارستان گفت: مرحله دوم رزمایش همدلی در یک بازه زمانی ۱۰ روزه وتا روز عید غدیر ادامه خواهد داشت و پس از آن در دو مقطع ۱۰ روزه دیگر که دهه اول محرم و دهه آخر صفر خواهد بود نیز این کمک های مومنانه از سر گرفته خواهد شد.

جاهدی اظهار داشت: در مرحله اول رزمایش کمک مؤمنانه در ماه مبارک رمضان حدود ۲۶ هزار بسته معیشتی به ارزش ۳۵ میلیارد ریال به دست خانواده های نیازمند و اقشار آسیب دیده از بیماری منحوس کرونا در سطح شهرستان لارستان توزیع شد.

وی با بیان اینکه مرحله دوم رزمایش کمک مؤمنانه در سه بازه زمانی ۱۰ روزه در هفته‌های آتی برگزار می‌شود، افزود: دهه اول مربوط به دهه ولایت از روز عید قربان تا روز عید غدیر است ؛ دهه دوم ۱۰ روز ابتدایی ماه محرم است و دهه سوم ۱۰ روز پایانی ماه صفر خواهد بود.

جاهدی گفت: در برنامه ریزی های انجام شده برای بازه زمانی اول به همت بسیجیان و مردم نوعدوست لارستان بسته های گوشت قربانی در عید قربان و بسته های نذورات و اطعام در عید غدیر در بین نیازمندان لارستان توزیع می شود.

خیران لارستانی از همان زمان زمان شیوع کرونا به یاری نیازمندان و آسیب دیدگان ناشی از ین بیماری شتافتند و تا آغاز نخستین مرحله از کمک های مومنانه در اه مبارک رمضان بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال برای تامین اقلام بهداشتی و تجهیزات بیمارستانی و تهیه و توزیع بسته های معیشتی کمک کردند.

معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان در این زمینه گفت: همزمان با شیوع بیماری کرونا در این منطقه  اقدامات لازم برای مهار این بیماری آغاز شد که در مرحله نخست بحث تب سنجی، غربالگری، کنترل ورود و خروج به شهرستان، بخش ها، شهرها و روستاها در دستور کار قرار گرفت.

جلیل حسنی بیان کرد: همچنین مراکز اقامتی، سیاحتی و بازار در شهرستان تعطیل شدند که مردم همکاری بسیار خوبی در این زمینه داشتند.

وی گفت: همزمان با این اقدامات تهیه و توزیع اقلام بهداشتی مورد نیاز در شهرستان در دستور کار قرار گرفت که در این زمینه نیز افزون بر یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر مواد ضدعفونی تولید و در اماکن، میدان های میوه و تره بار، هشت شهر، پنج بخش و ۱۲۰ روستا توزیع شد.

وی ادامه داد: همچنین بیش از ۵۵۰ هزار ماسک و ۱۸۶ هزار دستکش با حمایت خیرین و با نظارت دانشگاه علوم پزشکی توسط مراکزی که در لارستان راه اندازی شده بود، تولید و توزیع شد.

معاون استاندار فارس گفت: در طول این مدت خط تولید برخی از کارگاه ها و کارخانه ها  به  تولید ماسک  تغییر یافت و اداره فنی حرفه ای کارگاه هایی را برای تولید ماسک راه اندازی کرد.

حسنی افزود: حدود ۷۳ دستگاه تب سنج دیجیتال با اعتبار حدود ۲۰۰ میلیون تومان از سوی خیرین  خریداری شد که از این تب سنج ها در تمام هشت شهر و ۶۰ روستای شهرستان استفاده شد.

وی ادامه داد: بیش از ۴۵۰ هزار تب سنجی در سطح شهرها، بخش‌ها و روستاهای شهرستان داشتیم.

معاون استاندار فارس گفت: خیرین لارستانی همچنین مشارکت بسیار خوبی در تامین اقلام مصرفی و تجهیزات بیمارستان ها داشتند و در این زمینه رقمی افزون بر ۲۵ میلیارد ریال اقلام بیمارستانی خریداری کردند.

موج دوم بیماری مرموز، خشن و چموش کرونا با شدت و خیزشی جدی تر و حتی بی رحم تر از موج اول جهان را در نوردیده ، علاوه بر افزایش سیر صعودی مبتلایان، شمار فوتی های ناشی از آن نیز بسیار رعب آورتر و هراس انگیز تر از پیش و اوایل بروزش شده و پیامدهای منفی اقتصادی آن البته مصیبت و بحرانی فراتر از خود بیماری شده است.

"پاندمی کرونا" تاکنون در سطح جهان ۱۸ میلیون و ۴۴۴ هزار و ۶۴۲ نفر را بیمار کرده و جان ۶۹۷ هزار و ۱۸۹ نفر را در ۲۳۰ کشور گرفته است. ۱۱ میلیون و ۶۷۵ هزار و ۵۳۹ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا در سطح جهان، تاکنون درمان شده‌اند.

تعداد فوتی ها و شمار روزافزون مبتلایان به بیماری کرونا در شهرستان لارستان بهمراه بسیاری از مناطق دیگر استان فارس را از حدود بیش از یک ماه گذشته تاکنون در وضعیت قرمز کرونایی قرار داد و در جدید ترین امار از سوی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا تا ظهر روز گذشته ۱۳ مرداد ماه ۹۹ در استان فارس به ۵۴۶ نفر رسید.

بر اساس آخرین آمار رسمی تاکنون ۳۱۲ هزار و ۳۵ نفر در ایران به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند. بیماری کووید ۱۹ تاکنون جان ١٧ هزار و ۴۰۵ نفر را در کشورمان گرفته است. همچنین تاکنون ۲۷۰ هزار و ۲۲۸ نفر از مبتلایان به ویروس کرونا در ایران بهبود یافته‌اند.

لارستان به مرکزیت شهر لار از شهرستان های جنوبی فارس است که مرکزآن حدود ۳۸۰ کیلومتر با شیراز فاصله دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =