۱۴ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۰۷
کد خبرنگار: 906
کد خبر: 83895920
۰ نفر

برچسب‌ها

قیمت نان در استان مرکزی افزایش یافت

اراک - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: قیمت نان در این استان افزایش یافته و نرخ‌های جدید از شنبه ۱۸ مردادماه جاری در نقاط مختلف اعمال می‌شود.

« سعید فرخی» روز سه‌شنبه در نشست ستاد تنظیم بازار استان مرکزی در اراک افزود: آخرین افزایش قیمت نان در استان مرکزی مربوط به آبان سال ۹۷ است و با وجود اینکه افزایش قیمت پارسال در بیشتر استان‌ها اعمال شد اما اجازه افزایش قیمت در این استان داده نشد.

وی بیان کرد: قیمت فعلی نان برای نانویان صرفه اقتصادی ندارد و این امر موجب بروز برخی تخلفات به لحاظ کاهش چانه و اضافه کردن برخی افزودنی‌های غیرمجاز شده است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی ادامه داد: انتظار است با افزایش قیمت نان از هفته آتی، اتحادیه‌ها و اتاق اصناف نظارت ویژه‌ای بر نانوایی‌های استان داشته باشند و با هرگونه تخلف برخورد جدی کنند.

فرخی اظهار داشت: قیمت نان سنگک ماشینی با نرخ آرد دولتی از ۷۵۰ تومان به یک‌هزار و ۱۰۰ تومان، سنگک شنی از ۷۵۰ تومان به یک‌هزار و ۲۰۰ تومان، لواش از ۲۵۰ تومان به ۳۲۰ تومان، تافتون از ۲۵۰ تومان به ۳۲۰ تومان، بربری از ۵۵۰ تومان به ۸۰۰ تومان، مشهدی از ۵۵۰ تومان به ۸۰۰ تومان و تافتون ماشینی از ۳۵۰ تومان به ۵۵۰ تومان افزایش یافته است.

وی عنوان کرد: قیمت سنگک ماشینی با نرخ آرد آزاد از یک‌هزار و ۲۰۰ تومان به یک‌هزار و ۵۰۰ تومان، سنگک ماشینی شنی از یک‌هزار و ۲۰۰ به یک‌هزار و ۶۰۰، لواش از ۳۵۰ تومان به ۴۰۰ تومان، بربری از یک‌هزار تومان به یک‌هزار و ۲۵۰ تومان، مشهدی از یک‌هزار تومان به یک‌هزار و ۲۵۰ تومان افزایش یافته است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی ادامه داد: قیمت نان به همراه ساعات کاری نانوایی‌ها تا شنبه هفته آتی باید به تمام فعالان این عرصه ابلاغ شود و نانوایی‌ها تا اطلاع ثانوی مکلف به رعایت کامل شیوه‌نامه‌های بهداشتی هستند و با متخلفان در این زمینه باید برخورد جدی صورت گیرد.

فرخی عنوان کرد: بحث افزایش قیمت حمل آرد نیز در نشست کارگروه آرد و نان استان مرکزی بررسی می‌شود و تصمیمات اتخاذ شده اطلاع رسانی می‌شود.

وی عنوان کرد: بحث افزایش اجاره بهای مسکن از دیگر دغدغه‌های مهم در استان مرکزی به‌ویژه شهر اراک است و تاکنون این موضوع در ستاد تنظیم بررسی نشده اما به دلیل اهمیت موضوع در دستور کار جدی قرار دارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی اضافه کرد: اراک به عنوان یکی از شهرهای گران مسکن در کشور است و این موضوع قابل قبول نیست و باید همه تلاش‌ها برای مناسب سازی قیمت آن به کار گرفته شود.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: اراک به عنوان دومین شهر گران مسکن در کشور است که بخشی از تاثیرات افزایش قیمت در این شهر ملی و بخشی منطقه‌ای است.

«محمود نعمتی» افزود: مسکن نه تنها در استان مرکزی بلکه در کشور به عنوان کالای مصرفی نیست و به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده که این امر در افزایش قیمت آن نقش موثری داشته است.

وی بیان کرد: افزایش قیمت مصالح ساختمانی یکی دیگر از علل افزایش قیمت و اجاره بهای مسکن در استان مرکزی است و قیمت مصالح ساختمانی در این استان بیشتر از سایر استان‌ها است که نیاز است نظارت‌های جدی در این خصوص به کار گرفته شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مرکزی ادامه داد: قیمت‌گذاری برخی کانال‌ها و فضای مجازی در خصوص مسکن نیز به افزایش قیمت این بخش دامن زده و نیاز است اصناف و پلیس فتا نیز در این راستا با جدیت وارد شوند.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی هم در این نشست گفت: ۷۷ درصد معاملات مسکن در استان مرکزی و به‌ویژه اراک جنبه سرمایه‌گذاری دارد و از ماهیت مصرفی خارج است.

«حمیدرضا نوازنی» افزود: زیرساخت‌های شهر اراک برای افزایش قیمت مسکن عجیب و غریب نیست اما قیمت این بخش در حد استان‌ها و شهرهای بالای کشور است.

وی بیان کرد: یکی از علل این مهم افزایش قیمت مسکن در تهران است که به شهرهای دیگر از جمله اراک سرایت کرده و باید تدابیر ویژه‌ای برای کاهش قیمت مسکن در پایتخت اندیشیده شود.

استان مرکزی با دارا بودن ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =