آیین روز خبرنگار در البرز به صورت مجازی برگزار می‌شود

ایرنا - کرج - مدیرعامل خانه مطبوعات و رسانه‌های استان البرز گفت: آیین روز خبرنگار (۱۷ مرداد) امسال با توجه به وضعیت قرمز استان درخصوص شیوع کرونا به صورت مجازی برگزار می‌شود.

رضا عباس‌زاده روز سه‌شنبه با گرامیداشت سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در مزار شریف افغانستان که روز خبرنگار نامگذاری شده است، به ایرنا افزود: طبق مصوبه شورای اطلاع‌رسانی استان البرز همه ارگانها و ادارات کل به مناسبت روز خبرنگار با رعایت پروتکل های بهداشتی به صورت ویژه از خبرنگاران فعال حوزه متبوع خود تجلیل خواهند کرد.

۱۷ مرداد به مناسبت شهادت محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی از سوی شورای فرهنگ عمومی روز خبرنگار نامگذاری شده است.
مدیرعامل خانه مطبوعات البرز اظهار داشت: اختتامیه جشنواره مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان که قرار بود ۱۵ مرداد ماه برگزار شود برای بررسی دقیق‌تر آثار ارسال شده توسط داوران ۱۰ روز به تعویق افتاد.
عباس‌زاده همچنین از تدوین پروتکل بهداشتی نشست‌های خبری و آیین روز خبرنگار توسط خانه مطبوعات و رسانه های استان البرز به منظور حفاظت بیشتر از خبرنگاران به عنوان فعالان خط مقدم مقابله با کرونا در کنار مدافعان سلامت خبر داد.
وی افزود: این پروتکل در ۱۲ بند و یک تبصره منطبق با پروتکل‌های  بهداشت و نظر کارشناسی بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی البرز تدوین شده است.
پروتکل بهداشتی برگزاری نشست‌های خبری در شرایط شیوع کرونا به قرار زیر است:
 ۱. استفاده از ظرفیت شبکه‌های ارتباطی الکترونیکی و تصویری برای برگزاری نشست‌های خبری مجازی و ارسال اخبار به خبرنگاران با هماهنگی روابط عمومی ها در اولویت قرار گیرد. 
۲. در صورت نیاز به برگزاری نشست خبری، سعی بر برگزاری جلسه در فضای روباز و محیط دارای وسعت متناسب باشد.
۳. مکان برگزاری نشست و مراسم حتما دارای تهویه مناسب و پنجره باز باشد. (جهت برگزاری نشست خبری به ازای هر ۱۲ متر فضای بسته، وجود ۲ متر مربع پنجره باز، الزامی است.) 
۴. ضدعفونی کردن دست‌ها و انجام تب سنجی در بدو ورود انجام پذیرد. همچنین سنجش میزان اکسیژن خون با رعایت موازین بهداشتی(پالس اکسی متری) در برگزاری نشست‌های خبری توصیه می شود.
٥. رعایت حداقل فاصله فیزیکی یک و نیم تا ۲ متر در زمان حضور و استقرار افراد الزامی است.
۶. به همراه داشتن و استفاده از ماسک الزامی است. علاوه بر آن ارائه ماسک بهداشتی در بسته‌بندی تک نفره از سوی سازمان برگزار کننده برای خبرنگاران مایه مزید امتنان است.
٧. عدم ازدحام در هنگام ورود و خروج ضروری است.
٨. مدت زمان برگزاری آیین و نشست، حتی الامکان کوتاه بوده و ترجیحا زیر یک ساعت در نظر گرفته شود.
۹. حضور بیش از ۲۵ نفر خبرنگار در هر نشست خبری، مجاز نمی‌باشد. (دعوت از افراد به صورت محدود و با نام رسانه و فرد مدعو پیشنهاد می شود.)
۱۰. برگزاری نشست‌های خبری و برگزاری آئین‌های افتتاحیه و اختتامیه و نظایر آن که مستلزم سفر برون شهری است، تا اطلاع ثانوی ممنوع شود. 
۱۱. پذیرایی توصیه شده برای همه نشست‌های خبری آب معدنی و اقلام دارای بسته‌بندی بهداشتی است.
۱۲. توصیه می‌شود قبل و بعد از برگزاری نشست خبری مکان برگزاری، توسط دستگاه‌های مه پاش با الکل ۷۰ درصد ضد عفونی شود.
تبصره: 
باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا و وضعیت قرمز موجود در استان‌هایی همچون البرز  بازدیدهای روز خبرنگار از رسانه‌های مختلف با محدودیت مواجه بوده و با توجه به دورکاری برخی خبرنگاران و همچنین عنایت به سلامت حاضران در رسانه‌ها و نیز میهمانان پیشنهاد می شود هرگونه برنامه حضور در رسانه ها برای تبریک و تجلیل در صورت امکان در شرایط بهتر پساکرونا بوده و در صورت تشخیص ضرورت، حضور حتما با هماهنگی قبلی و در زمان محدود مشخص و با نفرات محدود و بارعایت پروتکل های بهداشتی و اصل فاصله گذاری، انجام پذیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =