راهکارهای برگزاری عزاداری محرم سریع‌تر به اطلاع مردم برسد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مورد عزاداری‌ ماه محرم گفت: باید از تمام نظرها و راهکارهای کارشناسان استفاده کرد تا به جمع‌بندی نهایی برسیم و نتیجه برای برگزاری مراسم سریع‌تر به اطلاع عموم برسد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی حجت الاسلام محمد قمی در نشست هم‌اندیشی کارگروه برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ ضمن تأکید بر اهمیت تصمیمات این کارگروه در برگزاری مراسم عزاداری سالار شهیدان افزود: باید شیوه‌نامه‌های بهداشتی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری اعلام و تکلیف مردم روشن شود تا شاهد تعطیلی هیئات قبل از شروع محرم نباشیم و جریان‌های مختلف ایجاد نشده و به مؤمنان ضرری وارد نشود.

مصطفی خرسندی رئیس کانون مداحان کشور گفت: ما ۸۰ هزار عضو و ۴۲۵ دفتر در مجموعه کانون مداحان کشور داریم که می‌توانند درزمینهٔ اجرای دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی بسیار تأثیرگذار باشند.

وی ادامه داد: اگر آموزش ذاکرین و شعرا و هیئات مذهبی در زمینه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی سریع‌تر اتفاق می‌افتاد مداحان و روحانیون می‌توانستند این دستورالعمل‌ها را به بهترین شکل به جامعه هدف انتقال دهند. هم‌اکنون نیز می‌توان آموزش را در همین مدت کوتاه از طریق رسانه، تولید فیلم یا به‌صورت مکتوب دنبال کنیم تا به نتیجه برسیم.

خرسندی افزود: ما برای خواص و عوام باید سه مرحله آموزشی داشته باشیم. همچنینبرای دسته‌های عزاداری برنامه‌ریزی شود تا با روش‌های متفاوت عزاداری‌ها بیرون از حسینیه‌ها برگزار شود.

علی رضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان اوج کرونا  با تلاش، هم‌افزایی، همدلی و ایثار کادر درمانی و بسیاری از طلاب و نیروهای جهادی آمار فوتی‌ها را روزانه  در کشور از ۱۸۷ به  ۳۴ نفر رساندیم.

معاون وزیر بهداشت: هر خانه یک حسینیه باشد

وی افزود: تعطیلات عید فطر و نیمه دوم خرداد و عواملی مانند تعجیل در بازگشایی اماکن تجاری و بازارها سبب شد آمار جانباختگان بالا برود و این افزایش از مناطقی شروع شد که مراسم عید فطر را مفصل برگزار کردند.

رئیسی اضافه کرد: مراسم عزاداری در تمام شهرها برگزار خواهد شد اما ما نگران این هستیم که در این ایام آمار مبتلایان به ویروس کوید ۱۹ افزایش یابد؛ در حال حاضر نیز استان بی‌خطر نداریم.

پیش‌بینی ما این است اگر دستورالعمل‌های بهداشتی  در ایام عزاداری سالار شهیدان کامل رعایت نشود آمار مبتلایان به بیماری کرونا به شدت افزایش یابد. 

رئیسی ادامه داد: ما برای اجرای دقیق دستور العمل های بهداشتی در هیئت‌های مذهبی سراسر کشور آمادگی آموزش مداحان را داریم و پیشنهاد می شود قبل از شروع محرم؛ الگویی را اجرا و از طریق صدا و سیما پخش کنیم. همچنین در کشور سالن های ورزشی بسیاری داریم که می توان عزاداری ها را در آنها برگزار کرد یا حتی هر خانه می تواند یک حسینیه باشد و هر خانواده در خانه خود عزاداری کند.

نشست هم‌اندیشی کارگروه برگزاری مراسم محرم ۱۴۴۲ باهدف تعیین دستورالعمل‌های بهداشتی ایام عزاداری با حضورنمایندگان ستاد ملی مبارزه با کرونا و نماینده دادستانی کل کشور، مدیرکل تشکل‌های دینی سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده وزارت کشور، نماینده مرکز رسیدگی به امور مساجد در ساختمان نواب سازمان تبلیغات اسلامی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =