یمن از جهانیان خواست مانع تخریب آثار تمدنی صنعا توسط ائتلاف سعودی شوند

تهران - ایرنا - اداره کل حفاظت از شهرها و مناطق تاریخی یمن از جهانیان و همه سازمان‌های بین‌المللی بویژه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) خواست تا برای نجات شهر تاریخی «صنعا» از حملات ائتلاف متجاوز سعودی کمک کنند. این آثار همچنین به دلیل بارش‌های مداوم در معرض فروپاشی و نابودی قرار گرفته‌اند.

خبرگزاری «سبأ» یمن گزارش داد که این اداره کل امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه‌ای با اشاره به بارندگی‌های بی‌سابقه در روزهای اخیر در نقاط مختلف این کشور، افزود: در نتیجه این بارندگی‌های بی‌سابقه تعدادی از ساختمان‌های پرجمعیت شهر صنعا به طور کلی فرو ریخته و بناهای تاریخی آن با قدمت صدها سال به دلیل بی‌توجهی به حفظ آن‌ها در سالیان گذشته ممکن است، هر لحظه فرو ریزد.  

 در این بیانیه با اشاره به ریزش جزئی دیوارها و سقف‌های سلسله ساختمان‌های شمالی و جنوبی شهر صنعا که در نتیجه بمبارانهای ائتلاف سعودی آسیب دیده بودند، تاکید شده که این شهر جهانی امروز با یک فاجعه حقیقی مواجه است که وجود آن را تهدید می‌کند. 

اداره کل سازمان حفاظت از شهرها و مناطق تاریخی یمن با اشاره به اینکه برای حفظ این آثار تاریخی با امکانات ساده و محدود روبرو است، خاطرنشان کرد: ریزش مداوم ساختمان‌ها بر اثر بارش‌های بی‌سابقه در شهرهای تاریخی این کشور و در راس آن‌ها صنعا، این پیام را به جهانیان می‌دهد تا نسبت به مسئولیت خود در قبال نجات این آثار تاریخی و میراث انسانی اقدام کنند.  

بیانیه اداره کل حفاظت از شهرها و مناطق تاریخی یمن خطاب به سازمان‌های بین‌المللی اضافه کرد: حمایت شما از تلاش‌های این مدیریت و کارکنان آن که شبانه روز برای نجات تمدن بشریت که از بین رفتن آن قابل جبران نیست، با امکانات محدود تلاش می‌کنند، این امیدواری را می‌دهد که این نگرانی را درک کرده و به آن پاسخ داده‌اید.  

 در این بیانیه برخی از ویژگی‌های تاریخی و باستانی صنعا بیان شده که نشان می‌دهد این شهر تاریخی از دوره‌های ابتدایی حضور انسان در زمین وجود داشته که در دوره‌های تاریخی و وقایع آن بی‌مانند است و این شهر جهانی با معماری و پارچه‌های منقش به کار رفته در آن و با کتیبه‌های متمایز، سبک‌های معماری خود، جهانیان را شگفت زده می‌کند. 

اداره کل حفاظت از شهرها و مناطق تاریخی یمن خاطرنشان کرد: شهر باستانی صنعا مجموع سازماندهی و مدیریت خوب را در برگرفته و الگوی پیچیده‌ای از هنر معماری به جهانیان ارائه کرده است که با در نظر گرفتن نیازهای بشر و الگوهای گوناگون اجتماعی، رفتاری همزمان و هماهنگی را در بین گروه‌های مختلف خود در طول تاریخ شکل داده است.  

این بیانیه افزود: شهر قدیمی صنعا از سال ۱۹۸۶ میلادی در ثبت جهانی میراث جهانی به ثبت رسیده و جهان را وادار به تعظیم و احترام به سازندگان این بناهای عظیم و کاخ‌های زیبا که در محیط خود با استفاده از مصالح طبیعی مانند سنگ، خشت، ساروج و چوب با ابزارهای ابتدایی ساده و با به‌کارگیری نبوغ مهندسی به ارث رسیده را ساخته‌اند، کرده است. 

بر اساس گزارش رسانه‌های یمن، در پی بارش‌های بی‌سابقه در این کشور عصر دیروز (دوشنبه) سد «الرونه» در شمال غرب صنعا شکست و باعث ویرانی دهها منزل مسکونی و املاک شد. در جریان جاری شدن سیل در این مناطق بیش از 17 شهروند یمنی کشته شده‌اند. 

این رسانه‌ها در همین زمینه گزارش دادند که سد " الجریف " در منطقه "الاعروش" در شهرستان "خولان" در جنوب شرقی صنعا بر اثر باران شدید که ساعت‌ها بطول انجامید، آسیب دیده است که در صورت شکستن آن، روستاهای اطراف این منطقه به زیر آب خواهد رفت. 

خاطرنشان می‌شود، پیش از این نیز حملات جنگنده‌های عربستان، تاریخ و هویت یمن را که دارای بناهایی با قدمت بیش از هزار سال در بخش قدیمی صنعا است، ‌هدف قرار داد و برخی از ساختمان‌های قدیمی شهر صنعا، در پی بمباران ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان، ویران شدند.

بر پایه گزارش سازمان حمایت از بناهای باستانی یمن، بیش از چهار هزار بنا در بخش قدیمی صنعا به سبب حملات هوایی عربستان آسیب دیده‌اند.

عربستان به همراه ۹ کشور عربی به جز عمان از ششم فروردین (۲۶ مارس) بمباران صنعا و دیگر شهرهای یمن را با هدف بازگرداندن "عبد ربه منصور هادی" رییس جمهوری مستعفی و فراری این کشور، آغاز کرد. در جریان این حملات هزاران غیرنظامی یمنی کشته و مجروح شده‌اند .

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =