افزایش ۱۱ درصدی توزیع کود بین کشاورزان خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی گفت: امسال ۱۲ هزار تن کود اوره بین کشاورزان این استان توزیع شده است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۱ درصد رشد دارد.

محسن نظام دوست روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سهمیه اختصاصی انواع کود شیمیایی به استان در سال جاری ۳۱ هزار تن است که این میزان نسبت به پارسال هفت هزار تن افزایش دارد.

سهمیه انواع کود استان شامل کود اوره، فسفات و پتاس است.

وی اظهار داشت: هرچند کود بهاره بین کشاورزان استان توزیع شده، اما هم اکنون چهار هزار تن کود نیز ذخیره سازی شده است که در فصول پیک مصرف کشت پاییزه و مصرف سرک مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نظام دوست با بیان اینکه میزان کود اختصاص داده شده استان پاسخ ۱۰۰ درصد سطوح کشت را می دهد گفت: به اندازه کافی انواع کود در استان وجود دارد.

وی افزود: ۶۰ هزار تن کود اوره در بهار امسال از مجتمع پتروشیمی خراسان به مقصد شهرستان های این استان و همچنین استان‌های خراسان رضوی و جنوبی، گلستان، مازندران، گیلان، اردبیل و سمنان حمل و توزیع شد، سهم این استان در این مدت ۱۶ هزار تن بوده است.

مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی خراسان شمالی بر حمایت از تولید کننده ها انواع کود شامل ماکرو، میکرو و کودهای زیستی تاکید کرد و اظهار داشت: باید تلاش کنیم تا در تامین کود به خودکفایی برسیم که فراخوان های لازم در این خصوص داده شده است.

نظام دوست گفت: هم اکنون یک واحد تولیدی سولفات آلومینیوم در استان در حال ساخت است که ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی نیز دارد، ظرفیت این واحد ۸۰ هزار تن سولفات است.

وی تعداد کارگزار توزیع انواع کود در استان را ۶۵ مورد ذکر کرد و افزود: کشاورزان باید برای تهیه کود به این کارگزاری ها مراجعه کنند.

وی اظهار داشت: اسامی کشاورزان و همچین میزان زمینی که در اختیار دارند در سامانه پهنه بندی ثبت شده است هم اکنون کود نیز با توجه به این سامانه به آنان ارائه می شود.

وی افزود: همه ساله همزمان با فصل کاشت کودهای مورد نیاز کشاورزی بین بهره برداران این بخش توزیع می شود.

در توصیه های کارشناسان کشاورزی میزان میانگین مصرف انواع کود برای زمین های آبی ۲۵۰ تا ۳۰۰  کیلوگرم و زمین های دیم ۱۰۰ کیلوگرم در هر یک هکتار است که این میزان نیز بسته به شرایط زمین در مناطق مختلف، میزان بارش و بذور متفاوت است.

استفاده از انواع کودهای شیمیایی تولید محصول را  ۴۰ تا ۴۵ درصد افزایش می دهد که این امر نیز مستلزم رعایت استفاده به موقع، میزان مصرف درست و سایر فاکتورها است.

کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی به کشاورزان استان برای تغذیه کشتزارهای خود با کودهای پتاسیم توصیه کرده اند، در شرایطی که سرما و گرما باعث خسارت به کشتزارها شده است کشاورزان باید مزارع خود را با تغذیه مناسب حمایت کنند زیرا این اقدام محصول را به سرما و گرما مقاوم تر می کند.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح ۳۰۰ هزار هکتار کشتزاز است و بیش از ۸۰ هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند، این استان بیشترین شاغل در بخش کشاورزی را دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =