زنگ خطر همیشگی برای تغییر وضعیت از هشدار به قرمز

ارومیه- ایرنا- آذربایجان‌غربی در حال حاضر، در وضعیت هشدار شیوع بیماری کرونا قرار دارد و رنگ آن در نقشه کرونایی کشور، نارنجی است ولی همه مردم و مسوولان باید نگران تبدیل این وضعیت به قرمز باشند زیرا در آن صورت، امکان بروز مشکلاتی بسیار اساسی‌تر وجود خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی که تا حدود ۱۰ روز پیش در وضعیت قرمز کرونا قرار داشت و در برخی روزها، بیشترین تعداد ابتلا و حتی مرگ و میر را در کشور داشت، با تدبیر مسوولان و همراهی مردم، از این وضعیت خارج شد و به وضعیت هشدار رسید.

این روزها، تعداد ابتلاها در آذربایجان غربی ۲ رقمی شده و تعداد فوتی های ناشی از بیماری کرونا نیز یک رقمی مانده است.

با این وجود، کارشناسان و صاحب نظران معتقد هستند که با یک سهل‌انگاری کوچک، این روند می تواند بسیار بدتر باشد و تعداد مبتلایان به سه رقمی و فوتی های ناشی از بیماری کرونا، نیز دو رقمی و حتی ارقامی بالاتر از ۲۰ شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در دیدار با رییس و مدیران دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و نیز ممنوعیت اجتماعات تاکید کرد و گفت: اما نباید تعارضی در این پیام‌ها و اجرای آن وجود داشته باشد و اینگونه نباشد که فاصله‌گذاری‌ها و محدودیت‌ها در برخی جاها رعایت شود و در برخی رعایت نشود.

حجت الاسلام والمسلمین سیدمهدی قریشی افزود: اطلاع رسانی از طریق روحانیون نیز به مردم موثر خواهد بود و می توان از این ظرفیت نیز بهره برد.

وی با قدردانی از تلاش کارکنان بهداشت و درمان در مبارزه با بیماری کرونا اضافه کرد: کادر درمانی بسیار خوب عمل کردند که این امر، جایگاه این قشر را بین مردم بسیار ویژه کرده است.

وی بیان کرد: عنوان شهدای راه سلامت از سوی مقام معظم رهبری به عزیزانی که جان خود را در این راه فدا کردند، افتخاری بس بزرگ است و خداوند متعال نیز جبران این تلاش‌ها را خواهد کرد.

وی اضافه کرد: مردم نیز قدردان این زحمات هستند و هر زمان اطلاعات را خوب به مردم رسانده ایم، مردم نیز همکاری کرده اند.

جانشین قرارگاه دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی با اشاره به کاهش روند بستری بیماران کرونایی در استان گفت: با این وجود نباید فریب این کاهش را بخوریم و باید موارد بهداشتی به طور کامل در جامعه رعایت شود.

ایرج محبی افزود: این روند کاهشی با رعایت موارد بهداشتی و پروتکل های تعریف شده پیشگیرانه به دست آمده و باید با همه توان در راستای تداوم این روند تلاش  کنیم.

وی اضافه کرد: کرونا، بیماری غیرقابل پیش‌بینی بوده و نمی توان فروکش کردن کامل یا تشدید آن را پیش بینی کرد.

جانشین قرارگاه دانشگاه مقابله با کرونا در آذربایجان‌غربی ادامه داد: کشورها و مناطقی که در کنترل روند ابتلا به این بیماری و مدیریت آن موفق بوده، موارد بهداشتی و پروتکل ها را به خوبی رعایت کرده اند که ما نیز باید در این خصوص اهتمام داشته باشیم.

محبی اظهار کرد: فاصله گذاری اجتماعی، بهداشت فردی و استفاده از ماسک از جمله مواردی است که باید با جدیت توسط آحاد مردم اجرایی شود تا بر این ویروس فائق آییم.

وی بیان کرد: تا پایان شیوع بیماری کرونا، همه شهروندان مجبور به تجدیدنظر در فعالیت ها و مراودات اجتماعی هستند و باید خود را با شرایط شیوع بیماری کرونا تطبیق دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی هم گفت: هم اکنون استان از نظر شیوع بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد ولی بازگشایی اماکن عمومی از جمله پارک‌ها و مهدهای کودک باعث اوج گرفتن دوباره کرونا می‌شود.

جواد آقازاده اظهار داشت: قرار گرفتن آذربایجان‌غربی از نظر تعداد مبتلایان به کرونا در وضعیت هشدار، موقتی بوده و در صورت رعایت نکردن مردم احتمال دارد دوباره استان به وضعیت قرمز برگردد.

وی بیان کرد: در ماه‌های گذشته با توجه به برخی باورها و اعتقاد مردم از جمله دید و بازدیدها و شرکت در مراسم‌های خاص، شیوع کرونا شیب تندی پیدا کرده بود و این وضعیت در هفته‌های اخیر با رعایت مردم کمتر شده است.

وی اظهار داشت: واکسن و دارویی برای کرونا وجود ندارد و باید برای با رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک از شیوع بیشتر این بیماری در جامعه جلوگیری کنیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی هم گفت: هر چند استان از نظر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد، اما هنوز هم تعداد بیماران بیستری کرونای آذربایجان‌غربی معادل شرایط اوج ماه اردیبهشت است.

ابراهیم حسنی با اشاره به اینکه این وضعیت بسیار ناپایدار است، اضافه کرد: در حالی که چند روز قبل تعداد مبتلایان استان در ۲۴ ساعت تنها ۵۶ نفر بود، روز یکشنبه این تعداد به ۹۱ نفر افزایش یافت و به این نتیجه می‌رسیم که در بحث کرونا چیزی ثابت نیست و خود را باید برای هر شرایطی آماده کنیم.

با توجه به این موارد، استمرار همراهی مردم و مسوولان در انجام اقدامات پیشگیرانه در خصوص شیوع بیماری کرونا در هر شرایطی ضروری است و باید همه با احساس مسوولیت در این راستا تلاش کنند.

تاکنون ۱۸ میلیون و ۳۸۴ هزار نفر در دنیا به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد، ۳۱۲ هزار نفر مربوط به ایران است.

با این آمار، سهم ایران از تعداد مبتلایان به کرونا در جهان ۱.۷ درصد بوده و در رده یازدهم از نظر شیوع در دنیا ایستاده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =