۱۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۲۳:۰۶
کد خبرنگار: 2445
کد خبر: 83895534
۰ نفر

برچسب‌ها

پمپئو با معاون سیاسی طالبان گفت وگو کرد
توافق اسفندماه ۹۸ میان آمریکا و طالبان در دوحه قطر

تهران-ایرنا-"مایک پمپئو" وزیر امورخارجه آمریکا و "عبدالغنی برادر" معاون سیاسی گروه طالبان دوشنبه شب، مذاکرات بین الافغانی را مورد بررسی قرار دادند.

به گزراش شبکه تلویزیونی "الجزیره" قطر، در گفت و گویی که بصورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، دو طرف تأکید کردند که تکمیل روند آزادی بازداشت‌شدگان یک گام مهم برای آغاز مذاکرات بین گروه‌های افغانی است.

تأکید پمپئو و برادر بر لزوم تکمیل آزادی زندانیان، پس از آن مطرح می‌شود که گروه طالبان و دولت افغانستان در چارچوب توافق دوحه، چهار مردادماه ۸۷۰ تن از زندانیان دربند را آزاد کردند.
از این تعداد، ۸۲۰ زندانی را طالبان و ۵۰ تن از نیروهای طالبان را دولت افغانستان آزاد کرده است.
با آزادی این ۵۰ تن از اعضای طالبان، مجموع افرادی که توسط دولت افغانستان از زندان آزاد شده‌اند به ۴ هزار و ۴۹۰ نفر رسیده است.
منابع خبری افغانستان نهم خرداد ماه گذشته نیز از آزادی ۵۰۰ زندانی از زندان بگرام خبر داده بودند، پیش از آن و در فروردین ماه سال جاری «جاوید فیصل» سخنگوی دفتر شورای امنیت ملی افغانستان از آزادی دومین گروه ۱۰۰ نفری زندانیان طالبان  از این زندان خبر داده بود.
توافق‌نامه آمریکا و طالبان پس از ۱۱ دور مذاکرات رسمی ۱۰ اسفند ماه ۹۸ توسط «زلمی خلیلزاد» و «عبدالغنی برادر» بصورت رسمی امضا شد.
این توافقنامه‌ با حضور نمایندگان ۳۵ کشور و سازمان‌های بین‌المللی امضا کردند که رهایی زندانیان طالبان پیش از آغاز گفت وگوی بین افغانی یکی از این توافقات بود.
دولت افغانستان اما خود را ملزم به این توافقنامه نمی‌داند و تأکید می‌کند که برای رهایی زندانیان طالبان باید گفت وگوی مستقل میان نمایندگان طالبان و دولت افغانستان صورت گیرد اما طالبان برای  فراخواندن هیأت خود از کابل دست به دامن آمریکا شده و خواستار رهایی زندانیان خود شده بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =