بازگشایی اماکن عمومی باعث اوج گرفتن دوباره کرونا می‌شود

مهاباد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: هم اکنون استان از نظر شیوع بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد و بازگشایی اماکن عمومی از جمله پارک‌ها و مهدهای کودک باعث اوج گرفتن دوباره کرونا می‌شود.

جواد آقازاده روز دوشنبه در جلسه‌ای با اعضای ستاد مقابله با کرونا در مهاباد اظهار داشت: قرار گرفتن آذربایجان‌غربی از نظر تعداد مبتلایان به کرونا در وضعیت هشدار، موقتی بوده و در صورت رعایت نکردن مردم احتمال دارد دوباره استان به وضعیت قرمز برگردد.

وی اضافه کرد: تجربه پنج ماه گذشته نشان می‌دهد هر چه تعداد مبتلایان به بیماری کرونا بیشتر شود، به همان نسبت تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری نیز افزایش پیدا می‌کند و به همین خاطر باید تمام توان خود را بکارگیریم تا از شیوع بیشتر این بیماری جلوگیری کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: در ماه‌های گذشته با توجه به برخی باورها و اعتقاد مردم از جمله دید و بازدیدها و شرکت در مراسم‌های خاص، شیوع کرونا شیب تندی پیدا کرده بود و این وضعیت در هفته‌های اخیر با رعایت مردم کمتر شده است. 

وی اظهار داشت: واکسن و دارویی برای کرونا وجود ندارد و باید برای با رعایت فاصله اجتماعی و زدن ماسک از شیوع بیشتر این بیماری در جامعه جلوگیری کنیم.

آقازاده در خصوص تجهیز مراکز بیمارستانی آذربایجان‌غربی نیز گفت: با توجه به شرایط جدید اقدامات خوبی در زمیته افزایش تعداد تخت‌های مراقبت ویژه در مراکز بیمارستانی استان صورت گرفته و برای بهبود وضعیت اکسیژن بیمارستان امام خمینی (ره) دستگاه اکسیژن ساز این بیمارستان با ۲۰ میلیارد ریال خریداری شد.

تعداد بیماران بستری کرونای آذربایجان‌غربی معادل پیک اردیبهشت است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: هر چند استان از نظر تعداد مبتلایان به بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد اما هنوز هم تعداد بیماران بستری کرونای آذربایجان‌غربی معادل پیک اردیبهشت است.

ابراهیم حسنی افزود: هم اکنون ۴۴۶ بیمار در مراکز بیمارستانی آذربایجان‌غربی بستری هستند که از این تعداد ۲۰۹ نفر با تست کرونای مثبت و بقیه با تشخیص احتمالی کرونا بستری شدند که از این تعداد ۱۳۴ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه قرار دارند و ۳۴ بیمار به دستگاه اکسیژن وصل هستند.

وی با اشاره به اینکه این وضعیت بسیار ناپایدار است، اضافه کرد: در حالی که چند روز قبل تعداد مبتلایان استان در ۲۴ ساعت نتها ۵۶ نفر بود دیروز این تعداد به ۹۱ نفر افزایش یافت و به این نتیجه می‌رسیم که در بحث کرونا چیزی ثابت نیست و خود را باید برای هر شرایطی آماده کنیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: هم اکنون طرح پلاسمادرمانی به صورت آزمایشی در ارومیه شروع شده و در صورت نتیجه بخش بودن آن در سایر شهرستان‌ها نیز شروع خواهد شد.

جواب ۳۲ درصد نمونه‌های کرونا مثبت است

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی نیز گفت: طبق مطالعاتی که انجام شده از مجموع نمونه‌گیری‌هایی که برای تشخیص بیماری کرونا انجام شده جواب ۳۲ درصد نمونه‌ها مثبت بوده است.

رسول انتظارمهدی افزود: در شهرستان مهاباد نیز در مجموع سه هزار و ۶۰۰ نمونه‌گیری کرونا انجام شده که جواب آنها نشان داد که ۵۴ درصد نمونه‌ها مثبت بود و این آمار از میانگین استانی بیشتر است. 

وی اضافه کرد: طبق آخرین یافته‌های علمی حداقل باید تا یک سال آینده با این ویروس مقابله کنیم و بهترین راهکار برای این امر رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک است.

توزیع ۱۶ هزار بسته معیشتی در مهاباد

فرماندار مهاباد گفت: تاکنون ۱۶ هزار بسته معیشتی در این شهرستان بین خانواده‌های نیازمند توزیع شده و خیرین این شهرستان تاکنون ۸۵ میلیارد ریال برای کمک به بخش درمان این شهرستان جمع‌آوری کرده اند. 

ایرج شجاعی افزود: در اوایل شروع بیماری کرونا، مراسم عروسی و نشست‌های خانوادگی زیادی در مهاباد برگزار می‌شد و وجود ۱۰ هزار هکتار باغ در این شهرستان باعث شده بود که برخی افراد مراسم را در این باغات برگزار کنند.

وی اضافه کرد: اکنون این وضعیت با همکاری شهروندان تغییر کرده و اگر مشارکت اجتماعی نبود مشکل بسیار بیشتر بود اما باید از تجربیات کسب شده برای مهار بیشتر این بیماری استفاده کنیم. 

فوت ۱۱۴ نفر در مهاباد به خاطر ابتلا به کرونا

رییس شبکه بهداشت و درمان مهاباد گفت: تاکنون در مجموع ۲ هزار و ۵۹۱ نفر کرونا مثبت در این شهرستان شناسایی شده که از این تعداد ۱۱۴ نفر که ۸۵ نفر از آنان بیماری زمینه‌ای دیگری هم داشتند بر اثر بیماری فوت کردند.

امیر بهزاد افزود: گردشگرپذیر بودن این شهرستان هر چند در گذشته به عنوان یک مزیت محسوب می‌شد ولی هم‌اکنون به عنوان یکی از نقاط مهم آسیب‌پذیری در مقابله با ویروس کرونا به شمار می‌آید.

وی با تاکید بر افزایش مشارکت‌های مردمی در حوزه بهداشت و سلامت، مشارکت نهادمند مردمی و همکاری‌های بین بخشی در کنترل کرونا افزود: شهروندان همانگونه که در روزهای آغازین شیوع این بیماری بصورت خودجوش با تعطیلی کسب و کار خود به یاری مسوولان آمدند امروز نیز برای کنترل آن و پاره کردن زنجیره انتقال باید پای کار آمده و با احساس مسوولیت بیشتر اقدام به رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنند.

وی افزود: هم‌اکنون در مجموع ۱۰ نفر در بیمارستان این شهرستان بستری هستند که از این تعداد هفت نفر مثبت و سه نفر نیز مشکوک بوده که از این تعداد نیز چهار نفر در آی سی یو بستری هستند.

وی با قدردانی از مشارکت خیران با نظام سلامت این شهرستان نیز گفت: با اهدای هشت دستگاه ونتیلاتور، تخت های آی سی یو و ۲ دستگاه دیالیز خوشبختانه وضعیت بیمارستان امام خمینی (ره) این شهرستان از شرایط خوبی برخوردار شده است.

آذربایجان غربی در وضعیت هشدار در خصوص شیوع بیماری کرونا قرار دارد.

نزدیک به ۳۱۲ هزار نفر در کشور به بیماری کرونا مبتلا شده و حدود ۸۷ درصد این تعداد، بهبود یافته اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =