نصب سایه‌بان‌های چادری در صحن‌های حرم مطهر حضرت امام رضا (ع)

مشهد- ایرنا- مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: نصب سایه‌بان‌های چادری در صحن‌های مرکزی حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) از قبیل صحن‌های انقلاب اسلامی، آزادی و گوهرشاد در حال اجراست و برای سایر صحن‌ها نیز طرح‌های مختلف با توجه به زیرساخت‌های موجود در مرحله مطالعه قرار دارد.

آستان قدس رضوی روز دوشنبه به نقل از مهدی برادران گزارش داد: نصب سایه‌بان‎ها در حرم مطهر حضرت امام علی بن موسی الرضا (ع) پاسخی به مطالبه به حق و چندین ساله زائران این آستان ملائک پاسبان است.

وی افزود: با صدور دستور تکمیل مطالعات مربوط به این موضوع توسط تولیت آستان قدس رضوی، طی یک و نیم سال گذشته متخصصان امر بررسی های گسترده‎ای را درباره امکان سنجی و طراحی احداث سایه بان در صحن‎های مختلف حرم مطهر رضوی انجام داده و به نتایج قابل توجهی دست یافتند.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی با اشاره به بررسی طرح‎ها و ایده‎های مختلف داخلی و خارجی و نمونه‎های اجرا شده در مسجدالنبی (ص) و عتبات عالیات ادامه داد: شیوع ویروس کرونا و شرایط اضطراری پیش آمده که منجر به محدودیت خدمت رسانی در رواق‎های حرم مطهر رضوی شده، مطالبه ایجاد سایه بان در اماکن متبرکه را تشدید کرد و از این رو مسوولان آستان قدس رضوی تصمیم گرفتند یکی از طرح‎های دریافت شده با قابلیت اجرای فوری را در مدت محدود پیاده کنند.

وی گفت: حفظ سلامتی زائران یکی از اولویت‎های اصلی آستان قدس رضوی است لذا نصب سایه بان با هدف حفظ سلامتی و ارتقای آسایش و رفاه زائران اجرا شد و براساس منویات و تأکیدات تولیت آستان قدس رضوی با تکمیل مطالعات و تحقیقات، طرح‎های دیگری نیز با ابعاد بزرگتر در این زمینه اجرا خواهد شد.

برادران با تاکید بر کیفیت و کارایی سایه بان افزود: اعمال کمترین آسیب به آرایه‎های معماری حرم مطهر رضوی، کمترین اشغال فضای تردد زائران، مطابقت با شرایط اقلیمی مشهد در فصول مختلف و قابلیت اجرای فوری، مهم ترین مولفه‎های مورد توجه در انتخاب سایه بان‎های اجرا شده بود.

وی ادامه داد: کارشناسان فنی حرم مطهر رضوی از ابتدا، الگوی مدینه منوره را در دستور کار قرار دادند اما به دلیل معماری خاص حرم مطهر رضوی و نبود زیرساخت های لازم در صحن ها، نصب سایه‌بان‌هایی همچون مسجد النبی (ص) مقدور نیست زیرا در طراحی معماری و تأسیسات حرم مطهر رضوی نصب چنین چادرهایی در نظر گرفته نشده و در حال حاضر ایجاد این زیرساخت با توجه به توسعه فضاهای زیرسطحی حرم مطهر اعم از رواق‎ها، زیرگذر و بهشت ثامن ممکن نیست.

مدیر عالی حرم مطهر رضوی گفت: همچنین شاهکار معماری غنی اسلامی ایرانی که در صحن‌های متبرک رضوی به کار رفته در مدینه منوره وجود ندارد لذا نصب سایه‌بان‌هایی به آن شکل می‌تواند از حس روحانی و زیبایی بصری فضای صحن‌های حرم مطهر رضوی بکاهد.

وی با بیان اینکه نصب سایه بان‌ها در صحن‌های مرکزی گام نخست است، افزود: تسریع در اتمام طرح، استفاده از فناوری روز و افزایش بهره مندی از ظرفیت متخصصان داخلی در مراحل بعدی کار مورد نظر آستان قدس رضوی است.

مساحت اماکن متبرکه آستان قدس رضوی، بیش از هزار متر مربع در سطح و بیش از یک میلیون متر مربع  در زیربنا است. ۹ صحن در حرم مطهر حضرت امام رضا (ع) وجود دارد که بزرگترین آن صحن جامع رضوی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =