از کمک به تماشاخانه‌ها تا ابقای دبیر درگذشته جشنواره تئاتر عروسکی

تهران- ایرنا- حوزه فرهنگ و هنر طی سه روز نخست هفته جاری، مانند دیگر شاخه‌ها با اتفاقات متعدد روبرو بود؛ از مهمترین اخبار تئاتر می‌توان به کمک ۳۰۰ میلیونی اداره کل هنرهای نمایشی به تماشاخانه‌های خصوصی تا ابقای دبیر درگذشته جشنواره تئاتر عروسکی تهران‌مبارک اشاره کرد.

هر چند طی دو، سه هفته اخیر با افزایش آمار شیوع کرونا در کشور و افزوده شدن به استان‌ها و شهرستان‌های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر به دلیل صدور دستور تعطیلی مجدد فعالیت‌های این حوزه کمی بالا گرفت؛ دولتمردان ضمن رد این شایعه بر لزوم بیشتر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه‌داشتن فعالیت‌های این حوزه تاکید داشتند.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به مواردی چون کمک ۳۰۰ میلیونی اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیی به تماشاخانه‌های خصوصی، برگزاری کارگاه نوشتن علیه نمایشنامه به صورت آنلاین، میزبانی مرکز تئاتر مولوی از دو نمایش برگزیده جشنواره تئاتر دانشگاهی، اعلام آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت، تغییر نکردن دبیر جشنواره تئاتر عروسکی تهران-مبارک و اخبار و رویدادهای دیگر اشاره کرد.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی ۱۰ تا ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ مرور کنید.

کمک ۳۰۰ میلیونی  اداره کل هنرهای نمایشی به تماشاخانه‌های خصوصی

قادر آشنا مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آنکه پیرو موضوع سالن‌های خصوصی آسیب‌دیده در شهر تهران بر اثر کرونا چند مسیر را برای کمک مالی پیگیری کردیم که یکی از آن‌ها مسیر دولت بود گفت: پیگیری‌هایی با همراهی خانم لادن حیدری معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت ارشاد، اتابک نادری نماینده اداره کل هنرهای نمایشی، خانه تئاتر و شاهین چگینی مدیر انجمن تماشاخانه‌های خصوصی ایران صورت گرفت و قرار شده دولت وام ۱۰۰ میلیون تومانی با بهره کم به سالن‌ها داده شود.

همچنین در قالب یک کمک بلاعوض از سالن‌های فعال و آسیب‌دیده در این مدت حمایت خواهد شد. براین اساس یک رقم ۳۰۰ میلیون تومانی را از منابع خود مصوب کردیم تا به نسبت معیارهای مختلفی همچون فعالیت، ظرفیت مخاطب به صورت بلاعوض اختصاص دهیم.

از زمان حضور آشنا در اداره کل هنرهای نمایشی حدود ۹ میلیارد تومان بدهی به هنرمندان و رویدادهایی که از گذشته باقی مانده بود پرداخت شده است. رقم کل بدهی‌ها نیز ۱۱ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است.

کمک همدلانه کانون تئاتر شهید چمران به نیازمندان و ایتام

کانون تخصصی تئاتر شهید چمران در ایام دهه ولایت به توزیع بسته‌های ارزاق بین خانواده‌های ایتام و نیازمند پرداخت.

محمدعلی جلیلی مدیر موسسه خیریه ایتام ترنم باران گفت: در این ایام سخت شیوع بیماری کرونا و با هدف کمک رسانی مومنانه به خانواده‌های ایتام و نیازمند، موسسه خیریه ایتام ترنم باران با همکاری کانون تخصصی تئاتر شهید چمران، بسته های ارزاق را بین خانواده های ایتام و نیازمند توزیع کرده است.

وی افزود: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری بر فرهنگ یاری‌رسانی به اقشار ضعیف و انجام کمک‌های مومنانه به ویژه در این موقعیت حساس، بسیار مفتخریم که شاهد کمک رسانی مردم توسط خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد به خانواده‌های نیازمند باشیم.

کارگاه نوشتن علیه نمایشنامه برگزار می‌شود

کارگاه نوشتن برای اجراهای تعاملی با عنوان نوشتن علیه نمایشنامه توسط آریان رضایی به صورت آنلاین نیمه اول شهریور ۹۹ برگزار می‌شود. کارگاه یادشده به قواعد نوشتن متن برای اجراهایی می‌پردازد که با تعامل تماشاگر اجرا می‌شوند و از قواعد درام‌نویسی مرسوم فاصله می‌گیرد تا شرکت کنندگان بتوانند طی فرایند چند جلسه‌ای این کارگاهِ آنلاین متنی را با مشارکت هم بنویسند که پس از این دوره‌ آموزشی توسط خود آنها به اجرا خواهد رسید.

آریان رضایی مدرس این کارگاه پیش از این نمایش‌هایی چون برلین، خداحافظ، دیور، مشروع و رپرتوارهای مونوشورایی را به شیوه‌ تعاملی اجرا کرده است. دو کتاب مونوشورایی و گفت‌ و گو با مردم نیز به قلم او توسط نشر افراز در سال ۹۷ منتشر شده است.

گلزار محمدی به عنوان دبیر جشنواره نمایش عروسکی باقی ماند

با اعلام خبر برگزاری هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفند سال جاری، فرد جدیدی به عنوان دبیر این رویداد معرفی نخواهد شد و نام زنده‌یاد گلزار محمدی به عنوان دبیر این دوره باقی می‌ماند.

در اطلاعیه منتشر شده توسط اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تاکید بر عدم جایگزینی دبیر برای این رویداد آمده است: هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک در اسفند سال جاری با بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی برگزار خواهد شد.

در این اطلاعیه تاکید شده است: هجدهمین جشنواره بین‌المللی نمایش عروسکی تهران- مبارک با مدیریت مهدی حاجیان در مقام مدیر اجرایی، برگزار می‌شود.

گلزار محمدی که شهریور ۱۳۹۸ از سوی شهرام کرمی مدیرکل پیشین اداره هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیر هجدهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر عروسکی تهران- مبارک؛ منصوب شده بود، ‌یکشنبه ۱۸ اسفند ۹۸ بعد از چند روز اغما به سبب بیماری سرطان در سنندج درگذشت.

میزبانی مرکز تئاتر مولوی از دو نمایش اسطرلاب و جان‌کاه

مرکز تئاتر مولوی از یکشنبه دوازدهم مرداد میزبان نمایش اسطرلاب شده است. این نمایش که پیش تر در بخش رقابت صحنه‌ای بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران به صحنه رفته بود، اجراهای خود را در مرکز تئاتر مولوی آغاز کرد.

نمایش اسطرلاب به نویسندگی و کارگردانی صدرا صباحی و با بازی میثم غنی زاده، مهدی سقا، فاطمه نوروزی، مژده قربانی و تینا یونس تبار که اجراهای خود را در سالن کوچک مرکز تئاتر مولوی آغاز کرده است تا پایان مرداد به صحنه خواهد بود.

همچنین مرکز تئاتر مولوی از دهم مردادماه میزبان نمایش جان کاه شده است. این نمایش که پیشتر در بخش صحنه‌ای بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی ایران به صحنه رفته بود برنده تندیس بهترین نور و کاندید بهترین کارگردانی از جشنواره تئاتر دانشگاهی ایران شده شده است.

نمایش «جان کاه» به نویسندگی و کارگردانی سعید رسولی و با بازی بهزاد حاجی حسنی، شادی ضیایی و حمید گرامی ساعت ۱۸ به صحنه می‌رود.

ثبت جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان در تقویم رویدادهای فرهنگی کشور

جشنواره سراسری تئاتر مهر کاشان به عنوان یک رویداد فرهنگی و هنری در تقویم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسید. سعید ابریشمی‌راد شهردار کاشان با اشاره به برگزاری ۱۵ دوره موفق این جشنواره و آن را موهبتی دانست که باید در راستای ارتقا و توسعه فرهنگی کاشان شهر هنر ایران به خوبی از آن بهره برد.

وی جشنواره سراسری تئاتر مهر را سفیر قدرتمند فرهنگی برای کاشان معرفی و تصریح کرد: در راستای تقویت جایگاه این رویداد، با همکاری‌های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان و بعد از سال‌ها پیگیری و جلسات مستمر شورای سیاست‌گذاری جشنواره با مدیران اداره کل هنرهای نمایشی و ارائه مستندات از پتانسیل‌های بی نظیر این فستیوال، جشنواره سراسری تئاتر مهر در پانزدهمین دوره در تقویم سالیانه رویدادهای تئاتری اداره کل هنرهای نمایشی کشور به ثبت رسید و برگ زرین دیگری به سند افتخارات کاشان اضافه شد.

ابریشمی‌راد در پایان با تأکید بر منویات مقام معظم رهبری برای گام دوم انقلاب و استفاده از ظرفیت جوانان، متذکر شد: اگر ما بتوانیم به جوانان هنرمند میدان دهیم و از ظرفیت آن‌ها استفاده کنیم علاوه بر رشد و تعالی جوانان، زمینه برای ارتقای جایگاه هنر در کاشان بویژه هنر تئاتر فراهم خواهد شد.

اعلام آخرین مهلت ارسال چکیده مقالات سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت

مدیر بخش سمینار پژوهشی جشنواره تئاتر مقاومت از تمدید مهلت ارسال مقالات به این بخش تا ۱۵ مرداد ماه خبر داد.

جهانشیر یاراحمدی دبیر هفتمین سمینار پژوهشی تئاتر مقاومت گفت: آخرین مهلت دریافت چکیده مقالات پژوهشی طبق فراخوان دهم مردادماه ۹۹ بوده و بنا به درخواست های مکرر اساتید و پژوهشگران و اصحاب قلم تا ۱۵ مرداد ماه تمدید شد تا پژوهشگران فرصت مناسبی برای نگارش مقالات خود داشته باشند. بنابراین از همه پژوهشگران و اصحاب قلم و اندیشه دعوت می‌کنم تا چکیده مقالات خود را نهایتا تا پایان وقت اداری ۱۵ مردادماه ۹۹ از طریق سامانه هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به نشانی rtfestival.ir  ثبت و ارسال کنند.

هفدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و با دبیری حمید نیلی، آذر سال جاری برگزار خواهد شد.

اعلام اسامی نمایشنامه‌های پروژه چهار فصل تئاتر ایران

ایوب آقاخانی مؤسس و مدیر پروژه‌ آموزش درام‌نویسی خارج از پایتخت و مدیر مطالعات و پژوهش‌های مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری، اسامی و آثار پذیرفته‌شده‌ دور چهارم پروژه‌ چهارفصل تئاتر ایران تحت عنوان شهدای مقاومت را که به دلیل شیوع واگیر بیماری از اواخر زمستان ۱۳۹۸ معلق مانده بود با تجمیع آرای اعضای هیأت‌ علمیِ این فصل شامل رحمت امینی، مهرداد رایانی مخصوص و ایوب آقاخانی به شرح زیر اعلام کرد:

نمایشنامه ناپیدا شو به نویسندگی مهدی صالحیار از آذربایجان شرقی

نمایشنامه پیش از مرگ پس از جنگ به نویسندگی زهرا صدری از گیلان

نمایشنامه ایرج به نویسندگی محمدعلی دستان از فارس

نمایشنامه صبح وصال به نویسیندگی پژمان شاهوردی از لرستان

نمایشنامه درد مدام به نویسندگی زهرا محمودی از قم

بنابر اعلام دبیرخانه‌ این پروژه، کارگاه‌های فصلی این دوره به دلیل شرایط موجود، به صورت مجازی برگزار خواهد شد و به سنت معمولِ آن، همزمان با برگزاری کارگاه‌ها، فراخوان جدید آن برای علاقه‌مندان خارج از پایتخت انتشار خواهد یافت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha