حمله به زندان ننگرهار افغانستان با کشته شدن ۳۷ تن پایان یافت

کابل - ایرنا - سخنگوی استاندار ننگرهار افغانستان اعلام کرد که با کشته شدن ۸ مهاجم و ۲۹ نظامی و غیر نظامی حمله به زندان این استان پایان یافته است.

«عطاالله خوگیانی» روز دوشنبه به ایرنا گفت که ۱۰۵۲ زندانی که به قصد فرار از زندان خارج شده بودند بار دیگر توسط نیروهای دولتی دوباره بازداشت شدند، با این وجود هنوز از تعدادی دیگر از آنها خبری نیست و شمار دقیق آنها نیز روشن نیست.

وی تعداد کلی کشته های این حادثه را ۲۹ نفر اعلام کرد که شامل زندانی ها، نظامیان و حتی غیرنظامیان می شوند و ۴۳ نفر دیگر هم در این رویداد زخمی شده اند.

خوگیانی افزود که مقامات بلندپایه امنیتی و فرمانده ارتش افغانستان نیز برای بررسی وضعیت منطقه خود را به محل حادثه در این استان رساندند.

مهاجمان مسلح ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه عصر گذشته با استفاده از خودرو بمب گذاری شده به زندان حمله کردند که تا ساعت ۱۶ امروز ادامه داشت.

مسئولیت این حمله گروه تکفیری داعش برعهده گرفته است، با این وجود گروه طالبان نیز هرگونه دست داشتن در این حمله را رد کرده است.

این در حالی است  که امروز دوشنبه زمان مقرر شده برای آتش‌بس به پایان رسیده، اما در باره آغاز دوباره درگیری ها و یا تمدید آن از هیچ طرفی اقدام صورت نگرفته است.

با این وجود، وزارت دفاع افغانستان نیز امروز در بیانیه‌ای اعلام کرده که پس از کشته شدن دست کم ۵ مهاجم، "عملیات پاکسازی" زندان ننگرهار پس از ۲۰ ساعت پایان یافته است.

در همین حال سخنگوی والی ننگرهار گفته که هشت مهاجم از پادرآمده، ۲۹ نفر کشته و ۵۰ نفر زخمی شده‌اند.

وزارت دفاع گفته که عملیات برای پاکسازی ساختمان دیگری در نزدیکی زندان که شماری از مهاجمان در آن جابجا شده‌اند، ادامه دارد.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار اعلام کرد که حمله کنندگان در یک ساختمان مشرف به زندان سنگر گرفته‌ بودند.

تاکنون اطلاعات دقیق از وضعیت زندانیان وجود ندارد ولی تصاویری از زندانیان توسط مقام‌های محلی و رسانه‌ها پخش شده که شماری از آنان موفق به فرار از زندان شده بودند که توسط نیروهای امنیتی دوباره بازداشت شده‌اند.

در حمله مسلحانه به زندان جلال‌آباد چند کشته و زخمی برجا گذاشت حمله طالبان در سمنگان؛ دست‌کم '۱۱' کارمند امنیت ملی کشته، ده‌ها غیرنظامی زخمی شدند.

خوگیانی تایید کرده که مهاجمان توانسته به داخل زندان رخنه کنند ولی اکنون تمام درهای ورودی و برجهای مراقبتی زندان همه در کنترل نیروهای امنیتی است.

گزارشهایی نیز وجود دارد که به دلیل انفجار شماری از دیوارهای زندان فرو ریخته، اما تاکنون منابع رسمی این خبر را تایید نکرده است.

ژنرال یاسین ضیا، رئیس ستاد ارتش افغانستان برای رهبری عملیات "پاکسازی زندان ننگرهار" به این ولایت رفته است.

براساس اعلام وزارت کشور افغانستان ساعت ۶:۴۵ روز گذشته (۱۲ مرداد) بود که مهاجمان مسلح یک خودرو بمب گذاری شده را در نزدیکی در ورودی زندان ننگرهار منفجر کردند و سپس با نیروهای محافظ زندان درگیر شدند.

هرچند که وزارت کشور از اعزام نیروهای ویژه در اولین دقایق حمله به محل خبر داده بود، ولی تاکنون حمله مهار نشده و صدای تیراندازی از محل شنیده می شود.

پیشتر اداره امنیت ملی افغانستان از کشته شدن "اسدالله اروکزی" مسئول عمومی اطلاعات گروه داعش در همین ولایت ننگرهار خبر داده بود.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان نیز امروز در اعلامیه‌ای گفت در عملیات "پیچیده و هدفمند" نیروهای "خاص امنیت ملی"، مسئول عمومی استخبارات شاخه خراسان گروه داعش کشته شده است.

در اعلامیه آمده ضیاءالرحمن مشهور به اسدالله اورکزی ساکن منطقه‌ اخیل اروکزی اجنسی پاکستان و مسئول ارتباطات گروه داعش در منطقه و "حملات خون‌بار" به اجتماع‌ها و گردهمایی‌ها بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =