درمان بیماری‌های سخت را به خاطر ترس از کرونا رها نکنیم

مشهد- ایرنا- در روزهای سخت کرونایی که محدودیت‌های بسیار برای مردم به دنبال داشته است برخی مبتلایان به بیماری‌های سخت، درمان آن را به دلیل ترس از ابتلا به کرونا به تاخیر انداخته‌اند در حالی که پزشکان متخصص این کار را پرمخاطره دانسته و به درمان به موقع بیماری‌ها توصیه می‌کنند.

به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رییس بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروقی علوی از مراکز زیرپوشش این دانشگاه با بیان اینکه در زمینه بیماری‌های جراحی عروقی، بیماری‌های اندکی را می‌توان به تعویق انداخت و اغلب اعمال جراحی عروقی فوریت جدی یا نسبی دارند گفت: یکی از بیماری‌های عروقی که می‌توان درمان آن را به تعویق انداخت بیماری واریس است که شیوع بسیار نیز دارد.
دکتر محمد هادی سعید مدقق افزود: در شرایط حاضر و با توجه به شیوع ویروس کرونا، ناهنجاری‌های عروقی را در صورتی که خونریزی ندارند می‌توان به تعویق انداخت، اما بیماران دیالیزی از جمله بیمارانی هستند که اگر راه دیالیز برای آنها باز نشود دچار عوارض جدی می‌شوند، نارسایی عروقی در پا مانند سیاه شدن انگشتان نیز باید فوری درمان شود زیرا تاخیر در روند درمان می‌تواند باعث از بین رفتن عضو سالم شود.
وی ادامه داد: بیماران دارای نارسایی وریدی تصور می‌کنند درمان آنها فوریت دارد اما با توجه به شرایط موجود می‌توان درمان تهاجمی را به تاخیر انداخت، این بیماری مزمن است و باعث درد و تورم در پا، ساق پا و ایجاد لکه می‌شود ولی نیاز به اقدام فوری درمان ندارد.

رییس بیمارستان فوق تخصصی جراحی عروقی علوی با تاکید بر اینکه بیماران عفونی یکی از موارد فوریت در دریافت خدمات هستند گفت: در بیماریهای عفونی باید روند درمان سریع‌تر آغاز شود در غیر اینصورت به قیمت جان یا از دست رفتن عضو بیمار تمام می‌شود به خصوص در بیماران دیابتی که از ناحیه پا دچار مشکل شده‌اند.
وی افزود: بیماران سکته مغزی نیز باید تا پایان روند درمان در مراکز درمانی حضور داشته باشند زیرا در صورت کامل نشدن روند درمان، سلامتی فرد به مخاطره می‌افتد بنابراین مردم باید برای درمان بیماری‌های عروقی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به مراکز درمانی مراجعه کنند.
دکتر مدقق ادامه داد: ترس از ابتلا به کرونا نباید مانع شروع یا ادامه روند درمان بیماری‌های ضروری شود چرا که خطرات آن کمتر از ابتلا به بیماری کرونا نیست.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت:  بیماران سرطانی که درمان فعال دارند و در یکی از مراحل شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی هستند نیز نباید به خاطر ترس از ابتلا به کرونا درمان خود را به تعویق بیاندازند.
دکترآل داوود ، با بیان اینکه بیماران مبتلا به سرطان در ۲ دسته درمان فعال و بیماران در حال پیگیری تقسیم بندی می‌شوند افزود: بیمارانی که در مرحله درمان فعال هستند حتی الامکان نباید درمان خود را دچار وقفه کنند چرا که اگر روند شیمی درمانی به تاخیر افتد منجر به پیشرفت بیماری و عوارض احتمالی بیماری می‌شود.
وی با بیان اینکه شیمی درمانی و پرتو درمانی باید منظم و براساس دستور پزشک معالج انجام شود ادامه داد: افراد مبتلا به انواع سرطان ها باید تحت نظر باشند و زمان مراجعات بعدی آنها براساس آزمایشات انجام شده مشخص می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: برای بیماران در حال پیگیری که به خصوص از شهرستان ها مراجعه می‌کنند توصیه می‌شود نتایج آزمایش را به پزشک شهرستان ارائه دهند و در صورت نیاز برای درمان به مشهد مراجعه کنند.
وی با بیان اینکه افرادی که علایم ابتلا به سرطان را دارند باید پیگیر مراحل تشخیص بیماری باشند افزود: این دسته از افراد نباید اقدامات تشخیصی را به تعویق بیاندازند زیرا احتمال گسترش بیماری و از دست رفتن زمان طلایی درمان وجود دارد.
دکتر آل داوود ادامه داد: وجود توده در زیر پوست یا پستان، خونریزی در ادرار یا مدفوع، مشکلات گوارشی، احساس گیر کردن غذا در گلو، یبوست مزمن، گرفتگی صدا که ناشی از سرما خوردگی نیست و بعد از ۲ هفته رو به بهبودی نمی‌رود از جمله علایم خطر ابتلا به سرطان هستند.
وی گفت: کاهش غیر طبیعی وزن، ناراحتی گوارشی و وجود ضایعه پوستی در حال گسترش از جمله فاکتورهای خطر انواع سرطان است که نیاز به بررسی دارد و تشخیص به موقع بیماری، رها نکردن روند درمان به خاطر ترس از ابتلا به کرونا از موضوعات مهم در درمان بیماران مبتلا به سرطان است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =