مخزن موزه ملی جابه‌جا نمی‌شود

تهران - ایرنا- مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث‌فرهنگی در رد برخی اخبار در فضای مجازی در مورد جابه‌جایی مخزن موزه ملی گفت: این مخزن جابه‌جا نمی شود؛ با اجرای استانداردها، زیرزمین مرقد امام خمینی (ره) می‌تواند به مخزن امن موزه‌های کشور تبدیل شود.

محمدرضا کارگر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، درباره برخی اخبار مبنی بر جابجایی مخزن موزه ملی که در فضای مجازی منتشر شده، گفت: مخزن موزه ملی امکان جابه‌جایی ندارد و قرار نیست آثار این موزه به جایی منتقل شود. مخازن همه موزه ها درکنار موزه اصلی قرار دارد و نمی تواند آثار موزه را به جایی دیگر منتقل کرد.

وی افزود: تنها پیشنهادی از سوی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به تولیت مرقد امام خمینی (ره) در شهر آفتاب مبنی بر در اختیار قرار دادن فضای ۲۵هزار متری شده که هنوز در فرایند امکان‌سنجی  قرار دارد ولی قطعا این فضا برای مخزن موزه ملی نیست.

کارگر با بیان این که هنوز این پیشنهاد از سوی تولیت مرقدامام خمینی پذیرفته نشده، گفت: در همه جای دنیا علاوه بر مخازن اصلی موزه‌ها، مخازن امن دیگری در مواقع اضطراری مانند جنگ، سیل، زلزله برای انتقال آثار و حفاظت از آن‌ها در نظر می‌گیرند. یکی از مکان‌هایی که می‌توان به عنوان مخزن امن در شرایط اضطراری به دلیل ساختار ساختمانی استانداردی که دارد از آن استفاده کرد، فضایی بالغ بر ۲۵ هزار متر مربع است که در شهر آفتاب قرار دارد.

مدیرکل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی کشور تصریح کرد: اختصاص این مکان به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای ایجاد مخزن امن از سوی اداره کل موزه‌ها به تولیت مرقد امام خمینی (ره) پیشنهاد داده شده است تا بخشی از فضای شهرآفتاب برای انجام کارهای فرهنگی در نظر گرفته شود.

اگر استانداردهای جهانی که مدنظر ماست، در نظر گرفته شود، می‌توان به عنوان یک مخزن امن برای موزه ‌های کشور در مواقع اضطراری ستفاده شود. چناچه در آینده شرایطی به‌ وجود آید تا از شهرآفتاب به ‌عنوان مقصد گردشگری استفاده شود، می‌توان در کنار ایجاد مخزن امن، نمایشگاه‌های مختلف فرهنگی برگزار کرد. همچنین در صورت اجرایی شدن این پیشنهاد برخی سمینارهای  باستان‌شناسی نیز در این محل برگزار شود.

کارگر با اشاره به ایجاد مخازن امن برای حفظ آثار تاریخی، گفت: البته مخازن امنی که در این فضای ۲۵هزار متری شهر آفتاب در نظر گرفته شده، هنوز اجرایی نشده است و این اقدام مستلزم اعتبار و اقدامات حقوقی است.

چندی پیش در فضای مجازی اخباری مبنی بر انتقال مخزن موزه ملی به شهر آفتاب منتشر شده بود که علی‌رضا بای مدیر کل روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی در توئیتی در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر این خبر را نادرست اعلام کرد و گفت: گنجینه هیچ موزه‌ ای به حرم امام منتقل نمی شود، قرار است با ساخت مجموعه  ای استاندارد بر ظرفیت موزه ای کشور افزوده شود. در صورت رعایت استانداردها برخی آثار مکشوفه پس از انقلاب به نمایش در می آید.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha