دیلی تایمز: همکاری تهران و پکن سپر امنیتی مبادلات تجاری ایران خواهد بود

اسلام‌آباد - ایرنا - نشریه پاکستانی "دیلی تایمز" در یادداشتی پیرامون همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین و با اشاره به تهدیدهای روزافزون آمریکا نوشت: این همکاری برای ایران وضعیت بُرد-بُرد خواهد داشت و به یک سپر امنیتی برای مبادلات تجاری و بازرگانی این کشور تبدیل خواهد شد.

به گزارش ایرنا، این روزنامه انگلیسی زبان چاپ پاکستان روز دوشنبه در یادداشتی با عنوان «رمزگشایی پیمان مشترک ایران و چین» افزود: آمریکا هنوز در حال نبرد با تبعات کرونا و رکود اقتصادی است اما برنامه همکاری راهبردی تهران-پکن می‌تواند واشنگتن را با کابوسی دیگر مواجه سازد.

در این مقاله آمده است: «رییس جمهوری چین سال ۲۰۱۶ سفر مهمی به جمهوری اسلامی ایران انجام داد و اکنون پس از چهار سال ناگهان بحث‌ها درباره برنامه راهبردی فوق‌العاده میان دو کشور به میان آمده، این بدان معنی است که چینی‌ها نبض امور بین‌الملل را به خوبی خوانده‌اند.

به نظر می‌رسد پکن از طریق برنامه همکاری راهبردی ایران و چین پاشنه آشیل آمریکا را شناسایی کرده است. آمریکا درحالی به انتخابات آتی ریاست جمهوری نزدیک می‌شود که به نظر می‌رسد دونالد ترامپ در جایگاه ضعیف‌تری قرار گرفته باشد.»

روزنامه دیلی تایمز می افزاید: «ما از موقعیت آمریکا در مورد بحران خاورمیانه، اهمیت رژیم صهیونیستی برای این کشور و همچنین مقاومت طولانی جمهوری اسلامی ایران در برابر غول‌های غربی آگاه هستیم و همچنین از راهبرد واشنگتن برای بهره برداری از برخی کشورها جهت رقابت با چین نیز بی‌خبر نیستیم. بنابراین باید گفت که تکاپوی جدید چینی‌ها در منطقه، آمریکا را به عقب رانده است.

برخوردهای جنجالی دولت‌های فعلی و پیشین آمریکا در قبال ایران از نگاه چین دور نمانده است. جمهوری اسلامی ایران در یک وضعیت بُرد-بُرد قرار خواهد گرفت زیرا مشارکت با چین بسیار حیاتی است و به یک سپر امنیتی برای مبادلات تجاری و بازرگانی این کشور تبدیل می‌شود.»

در ادامه این مقاله آمده است: برنامه همکاری راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین یک پیشرفت کاملاْ چشمگیر طی ۳ دهه اخیر بوده و ممکن است مقدمه‌ای برای سیاست بین المللی در دهه‌های آینده باشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =