احداث چهار بند خاکی با ظرفیت ۱۱۰ هزارمترمکعب در دامغان آغاز شد

سمنان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: عملیات آبخیزداری احداث چهار بند خاکی با سرریز سنگ و ملات، دارای ظرفیت آبگیری به میزان ۱۱۰ هزار مترمکعب سیلاب، در حوزه کوه‌زر این شهرستان آغاز شد.

علی اکبر عباسی راد روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا، بیان کرد: احداث بندهای خاکی در حوزه آبخیز کوه زر شهرستان دامغان با هدف حفظ آب و خاک ، کاهش اثرات سیلاب ، تغذیه منابع آبی و همچنین رشد اقتصادی در منطقه کوه زر آغاز شد. 

وی افزود: حجم خاکریزی این چهار بند خاکی بیش از ۴۰ هزار مترمکعب و حجم سرریز سنگ و ملات این بندها بیش از ۸۰۰ مترمکعب است. 

عباسی راد به اعتبار این طرح‌ها اشاره کرد و گفت: اعتبار اجرای این چهار طرح، ۱۳ میلیارد ریال است که عملیات ساخت آن به‌صورت‌ پیمانی، توسط پیمانکار بخش خصوصی در حال انجام است.

وی ادامه داد: این سازه های آبخیزداری در حوزه آبخیز کوه زر و در بالادست چهار روستای جنوب دامغان شامل روستاهای کوه زر، توچاهی، سَلم آباد و کوشاهی اجرا می‌شود.

عباسی راد خاطرنشان کرد: ظرفیت آبگیری این بندها، بیش از ۱۱۰ هزار مترمکعب سیلاب است که بندهای احداثی نقش به‌سزایی در پرآب شدن چاه ها و قنات های روستاهای پایین دست خواهد داشت. 

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان گفت: امید است با احداث و بهره‌برداری از این بندهای خاکی، پوشش گیاهی و رونق اقتصادی در جنوب شهرستان تقویت شود.

شهرستان دامغان دارای ۳۵ بند خاکی است. عرصه های منابع طبیعی این شهرستان شامل سه حوزه آبخیزداری سد شهید شاهچراغی، کویر حاج علی قلی و کویر مرکزی است. 

این شهرستان دارای ۲ بخش مرکزی و امیرآباد، سه شهر و ۱۲۱ روستا است که از این تعداد ۷۹ روستا بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 13 =