بهره‌برداری از ۵۳ پروژه در پویش #الف-ب-ایران  از ابتدای امسال

تهران- ایرنا- وزیر نیرو به اجرای مرحله نخست پویش هر هفته #الف- ب- ایران از نیمه دوم پارسال گفت: امسال و تاکنون در مرحله دوم این پویش تاکنون ۵۳ پروژه بزرگ صنعت آب و برق در سراسر کشور به بهره‌برداری رسیده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا «رضا اردکانیان» روز دوشنبه در مراسم افتتاح پانزده پروژه برقی در استان تهران و در محل شرکت برق منطقه‌ای تهران افزود: سرمایه گذاری صورت گرفته برای این پروژه‌ها بالغ بر ۱۴ هزار و ۷۲۵ میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: اکنون در هفته چهاردهم پویش هر هفته #الف ب-ایران قرار داریم و طبق وعده ای که دادشد قرار است تاپایان سال ۲۵۰ پروژه بزرگ آب و برق در کشور به بهره‌برداری برسد .

اردکانیان گفت: پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی، داخلی و بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نیرو به پروژه‌هایی که امروز در استان تهران به بهره‌برداری رسید اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: پروژه‌های استان تهران در قالب هفته چهاردهم پویش با سرمایه‌گذاری بیش از ۲۸۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

افتتاح طرح‌های مهم آب و خاک هفته آینده 

اردکانیان از تلاش برای بهره‌برداری از طرح‌های مهم آب و خاک در مناطق مرزی در قالب پویش  هرهفته # الف–ب–ایران در هفته آینده خبرداد و گفت:  هفته آتی و در پانزدهمین هفته از پویش، مجموعه پروژه بزرگی در عرصه آب و خاک کشور با عنوان طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی افتتاح می‌شود.

وزیر نیرو به وجود رودخانه‌های مرزی و حوضه‌های آبریز مشترک در ۱۲ استان مرزی کشور اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: برای چگونگی استفاده از این منابع حیاتی با همه کشورهای همسایه معاهدات معتبر بین‌المللی داریم و مرزنشینان ما شایسته‌ترین‌ها برای بهره‌مندی از این منابع خدادادی هستند.

وی ادامه داد: استقرار و تثبیت جمعیت در استان‌های مرزی مستلزم استفاده از این منابع سرشار آب و خاک و اجرای پروژه توسعه منابع آب و خاک مرزی است که هفته آینده با سرمایه‌گذاری افزون بر  یک هزار و  ۵۰۰ میلیارد تومان ۱۶ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی حاصلخیز در استان‌های کرمانشاه و ایلام  در قالب طرح های آبیاری و زهکشی به بهره‌برداری می‌رسد.

اردکانیان  گفت:  طرح‌های ذکر شده علاوه بر نقش مثبتی که در تولید مواد غذایی و شغل‌های مولد دارد، حدود ۱۱ هزار شغل مستقیم و ۳ هزار شغل دیگر به‌طور غیرمستقیم را ایجاد می‌کند.

وزیر نیرو ادامه داد: فرصت بسیار تعیین‌کننده‌ای این پروژه‌ها برای آبادانی استان‌های مرزی کشور دارند و تا پایان دولت دوازدهم کارنامه دولت تدبیر و امید به ثمر رساندن بیش از ۳۳۳ هزار هکتار از شبکه‌های اصلی آبیاری و زهکشی خواهد بود.

وی افزود: امروز نخستین روز از آخرین سال فعالیت دولت تدبیر و امید است و  در ۱۲ مرداد سال آینده طبق برنامه و روال معمول، کار تحویل رسمی مسوولیت به منتخب بعدی ملت ایران برای اداره قوه مجریه انجام خواهد شد.

ادرکانیان گفت:  این بدان معناست که ما یک سال سراسر امید و توام با تدبیر را در اختیار داریم که کارنامه موفقی را هم از خود به یادگار بگذاریم و هم ریل‌گذاری مناسب برای فعالیت‌های دولت بعدی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: ۲۰۰ پروژه از این مجموع ساخت و سازی و ۵۰ پروژه دیگر ساز و کاری اعم از اصلاح روش‌ها، تدوین رویه‌ها و کارهای نرم افزاری است که از یک‌سو تسهیل‌گر اجرای پروژه‌های ساخت و سازی هستند و از سوی دیگر کاهش هزینه‌های اجرای آنها، سرعت دادن به خدمات‌رسانی و کوتاه شدن زمان ارائه خدمات، تسهیل مراجعات مردم و پایداری عرضه آب و برق مطمئن به بخش‌های مختلف کشور را به دنبال خواهد داشت.

وزیر نیرو گفت: تاکنون ۳ پروژه از مجموع پروژه‌های ساز و کاری افتتاح شده که یکی از آنها سامانه بیمه مشترکان است که از امسال بویژه در بخش خانگی، مشترکانی که ناشی از نوسانات برق و برخی خرابی‌ها و اتفاق‌ها وسایل برقی آنها آسیب می‌بیند به‌صورت برخط از طریق تلفن همراه می‌توانند نسبت به تکمیل پرونده و ادعای خسارت اقدام کنند و شرکت‌های بیمه طرف قرارداد توانیر برابر ضوابط نسبت به بازپرداخت خسارات اقدام می‌کنند.

تلاش وزارت نیرو برای برقراری روش جدید مدیریتی در استفاده از منابع 

اردکانیان  ادامه داد: سال‌هایی که کشور با تحریم‌های پیچیده و هوشمند اقتصادی روبه روست و این تحریم‌ها اثر قابل ملاحظه‌ای بر درآمدهای نفتی گذاشته است، مجموع درآمدهای دولت در هفت سال گذشته حدود ۸۰ درصد در مقایسه با دولت پیشین کاهش داشته است.

وی گفت: وزارت نیرو، امسال که سال جهش تولید است نهایت تلاش خود را کردیم که از تمام لحظه‌های این سال برای برقراری شیوه و روش جدید مدیریتی و استفاده از منابع استفاده کنیم و این پویش هدفی جز این ندارد.

وزیر نیرو ادامه داد: اصلی‌ترین کار ما خدمت‌رسانی به مردم است و برای اصلی‌ترین منابعی که در اختیار داریم و مهمترین آن منابع انسانی است سعی کردیم در انتخاب‌ها سیستم شایسته‌گزینی را جدی‌تر مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به حفظ رشد اوج بار در دو سال گذشته به میزان یک درصد اظهار داشت: از امروز یا اواسط هفته آینده سعی می‌شود برای تابستان ۱۴۰۰ هم به این منظور برنامه‌ریزی شود. 

ادرکانیان ادامه داد: حفظ این میزان رشد در این سه سال متوالی به طور قطع صنعت برق و مدیریت عالی کشور را به این نتیجه خواهد رساند که می‌توان رشد بار بیش از حدود یک درصد نداشته باشیم و در عین حال عرضه انرژی ما همان گونه که امسال رخ داد بیشتر باشد.

وزیر نیرو گفت: امسال بیش از ۱۰ درصد نسبت به سال گذشته انرژی عرضه شد که این میزان برای کشاورزی ۴.۵ درصد و به‌طور متوسط ۴ درصد بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =