رییس جمهوری عراق بر محاکمه عاملان سقوط موصل تاکید کرد

بغداد - ایرنا - «برهم صالح»، رییس جمهوری عراق در سخنانی به مناسبت ششمین سالگرد نسل کشی «ایزدی ها» گفت که همه کسانی که عامل سقوط موصل به دست گروه تروریستی داعش شدند، باید بازخواست و محاکمه شوند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از دفتر اطلاع رسانی رئیس جمهوری عراق، صالح افزود: یاد و خاطره ایزدی های سنجار را که در چنین روزی توسط گروه تروریستی داعش کشته شدند، گرامی می‌داریم.
وی ادامه داد که هدف تروریست های جنایتکار، کشتار جمعی و محو کامل ایزدی‌ها بود.  
رئیس جمهوری عراق با تاکید بر رفع خواسته های ایزدی ها بیان کرد که نادیده گرفتن و کوتاهی در تحقق مطالبات مردم سنجار شرم آور است.  
صالح در ادامه برای غلبه بر چالش ها و بحران ها از گروه‌های سیاسی خواست اختلاف ها را کنار بگذارند تا با هم افزایی  بتوان به راهکارهای مدیریتی با هدف خدمت به مردمی که از تروریسم و جنایت‌های آن آسیب دیده اند، دست یافت.  
وی افزود که عراق همچنان درگیر مبارزه با تروریست است و به نیابت از جهان با تروریسم می جنگد.  
رئیس جمهوری عراق گفت که پارلمان باید هر چه سریع تر تصویب قانونی برای حمایت از نجات یافتگان ایزدی از چنگال تروریست را در دستور کار قرار دهد.
گروه تروریستی داعش هنگامی که در ۳ اوت ۲۰۱۴ به سنجار و روستاهای ایزدی در عراق حمله کرد، مردان و پسران جوان را به اطراف روستا منتقل و آنان را قتل عام کرد.  
داعش زنان و دختران جوان و کودکان را به عنوان اسیر و غنیمت به همراه خود برد و آنها را در بازار به عنوان برده جنسی فروخت.  
سنجار یا «شنگال» شهری در غرب استان نینوا و نزدیک مرزهای سوریه است.  
حمله داعش به این منطقه سبب کشتار و آوارگی هزاران نفر از ایزدی ها شد و بسیاری از آنان همچنان دور از دیار خود در اردوگاه ها زندگی می کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =