خلخال و کوثر بزرگترین قطب تولید چوب صنعتی استان اردبیل هستند

اردبیل_ایرنا_ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: شهرستان های خلخال و کوثر بزرگترین قطب تولید چوب صنعتی در این استان هستند.

شهامت هدایت روز دوشنبه در بازدید از کارخانه نئوپان خلخال به خبرنگار ایرنا افزود: این شهرستان ها با برخورداری از یک هزار و ۵۰۰ هکتار زراعت چوب توانایی تولید ۹۲۰ هزار متر مکعب چوب آلات صنعتی و هیزم را دارند و  این امر می‌تواند علاوه بر تامین چوب صنعتی مصرفی منطقه هیزم موردنیاز  کارخانه نئوپان خلخال را تامین کند.

وی اظهارداشت: پس از خلخال و کوثر  شهرستان مشگین‌شهر نیز دومین قطب تولید چوب صنعتی است که می تواند چوب صنعتی مصرفی استان اردبیل را تامین کند.

او با اشاره به انجام مطالعات طرح توسعه زراعت چوب در حاشیه رودخانه قزل اوزن بیان کرد: برای اجرای این طرح یک هزار هکتار از اراضی مستعد حاشیه این رودخانه شناسایی شده است.

وی گفت: با توجه به شرایط اقیمی مناسب منطقه برای اجرای طرح های زراعت چوب از متقاضیان و مجریان این گونه طرح ها حمایت شده و نهال صنوبر رایگان توسط  اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تامین می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به مشکلات کارخانه نئوپان خلخال گفت: در صورت آمادگی مسوولان این کارخانه برای اجرای طرح های زراعت چوب  ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی حاشیه رودخانه قزل اوزن  و  ۲۰۰ هزار اصله نهال صنوبر ۲ متری تحویل آنها می‌شود.

هدایت اظهارداشت: همچنین در صورت اعلام نیاز، بیش از ۵۰۰ تن چوب آلات قاچاق کشف شده در استان برای حل مشکل مواد اولیه در اختیار کارخانه نئوپان خلخال قرار می‌گیرد.

وی  با بیان اینکه اجرای طرح ممنوعیت برداشت ۱۰ ساله چوب از جنگل های شمال موجب افزایش قیمت چوب در استان های گیلان و مازندران شده است، افزود: در حال حاضر بدلیل خرید با قیمت بالای چوب تولید شده در خلخال از سوی خریداران استان گیلان فروشندگان چوب رغبتی به فروش به قیمت پایین به خریداران داخلی این شهرستان از جمله کارخانه نئوپان ندارند.

خلخال در جنوب اردبیل قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =