استاندار یزد: تخصیص بودجه ملی مناطق کمتر توسعه یافته در دست پیگیری است

یزد - ایرنا- استاندار یزد با اشاره به لزوم تخصیص بودجه ملی به شهرستان‌های کمتر توسعه یافته استان گفت: مکاتبه و پیگیری های لازم برای ایجاد ردیف اعتباری در حال انجام است .

محمدعلی طالبی در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان با اشاره به معرفی بهاباد از سوی وزارت کشور به عنوان یکی از ۳۱ شهرستان کمتر توسعه یافته ایران افزود: ایجاد بسترهای اشتغال‌زایی و کارآفرینی، افزایش بهره وری و اثر بخشی در فعالیت‌های اقتصادی و تدوین برنامه راهبردی - عملیاتی توسعه پایدار اقتصادی از جمله اهداف معرفی این شهرستان هاست که تحقق این موضوع را برای بهاباد دنبال می‌کنیم.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی استانداری یزد، وی با اشاره به غنای بهاباد در حوزه های معدنی و کشاورزی و موقعیت جغرافیایی آن تصریح کرد: با تکیه بر ظرفیت‌های داخلی این شهرستان و با ساز و کارهای موجود در استان، می‌توان تا حد زیادی زمینه ها را برای توسعه  فراهم کرد و  دستگاه‌های مربوط نحوه بهره برداری از ظرفیت ها  را مشخص تا در ذیل سند توسعه، برنامه های اجرایی 

 برای توسعه تدوین شود.

 استاندار یزد با تاکید بر ضرورت تعیین نمای کلی تامین زیرساخت‌های آب و برق شهرستان‌های خاتم و بهاباد گفت : دستگاه‌های مربوط در نشست های کارشناسی، ظرفیت ها و چشم اندازها را ارائه تا زمینه‌ها  برای تامین زیرساخت ها فراهم شود.

همچنین رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت:  حمایت از توسعه همه جانبه، تامین بیش از پیش زیر ساخت ها، پیگیری جهت اختصاص ردیف اعتباری خاص از محل بودجه ملی برای بهاباد، تامین منابع مالی اشتغالزایی و تحقق کامل طرح های پیش بینی شده در سفر ریاست جمهوری از جمله اقدامات ویژه قابل پیگیری به منظور توسعه این شهرستان است.

سید مجتبی حسینی پور با اشاره به نظام نامه توسعه‌ای  بهاباد که به تامین منابع از محل های مختلف نیاز دارد ،افزود: امسال علی رغم اینکه سهم استان از اعتبارات متوازن و همچنین اعتبارات نفت و گاز کاهش یافته است با این وجود سهم بهاباد افزایش داشته و منابع خوبی در اختیار این شهرستان قرار گرفته است.

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه یزد گفت: در مصوبات سفر ریاست جمهوری بیش از ۶ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه بیمارستان حکیم بهابادی در نظر گرفته شد و در خصوص توسعه راه های اصلی و فرعی برای خروج این شهرستان از بن بست با پیگیری های نماینده مردم اعتبارات خاصی دیده شده است.  

وی با بیان اینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای  روستاهای منتخب در تمام شهرستان ها سند اشتغال تهیه کرده است، افزود: مقرر شد فرمانداران گزارشی از اقدامات صورت گرفته در روستاها در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ارائه کنند که در این جلسه گزارش اقدامات برنامه توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی شهرستان اردکان ارائه شد.

حسینی پور با اشاره به ارائه مصوبات کارگروه اقتصادی، اشتغال و سرمایه گذاری در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه استان خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مصوبات این کارگروه تصویب توزیع مکانی ۲۲ مجوز بی نام در استان  که محرک سرمایه گذاری است .

وی همچنین تصویب برنامه عملیاتی نظام نوآوری استان  را یک اقدام جدید برای توسعه نوآوری و فناوری و سوق دادن استان به سمت اقتصاد دانش بنیان دانست و گفت: با تصویب اعضا منطقه ویژه علم و فناوری به عنوان دبیرخانه اجرایی این سند در نظر گرفته شده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی یزد گفت: تصویب طرح شهید احمدی روشن به عنوان توسعه فعالیت های مهارتی استاد کار محور و ارائه طرح تحقیقاتی جذب و ماندگاری گردشگری و استراتژی های استان برای رونق گردشگری در دوران کرونا و پساکرونا از دیگر طرح هاست. 

استان یزد با یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۱۰ شهرستان دارد که در حال حاضر ۸۷ درصد جمعیت آن در ۲۴ شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =