مدیریت در ورزش به سبک نوین

تهران- ایرنا- با شیوع ویروس کرونا و لغو برنامه‌ها و نشست‌های تخصصی، سازمان‌ها تصمیم گرفتند شیوه برگزاری نشست‌های خود را از حضوری به مجازی تغییر دهند که در این میان کمیته ملی المپیک و سپس وزارت ورزش و جوانان در زمره نخستین دستگاه‌های اجرایی کشور بودند که زودتر از سایر نهادها ورزش را غیرحضوری مدیریت کردند.

ویروس کرونا با خانه نشین کردن مردم، واقعیات جدیدی را که تاکنون نظیر آن در جهان وجود نداشته، ایجاد کرده است و با شرایط خاصی که این روزها بر دنیا حاکم شده یکی از راه‌های جبران عقب ماندگی‌ها بهره‌گیری از فضای مجازی است.

در پی تشدید شیوع  این ویروس و افزایش نگرانی‌ جامعه جهانی، حتی سران قدرتمندترین کشورهای جهان برگزاری نشست‌های خود را مجبور شدند به تاخیر بیاندازند و در مرحله بعد تصمیم گرفتند تا از طریق ویدیوکنفرانس برگزار کنند.

در این رهگذر و در کشور، کمیته ملی المپیک به عنوان نهاد ورزشی پیشرو این امر شد و نخستین نشست غیر حضوری خود را در فروردین ماه امسال با خبرنگاران برگزار کرد تا با برطرف کردن ضعف‌های اولیه در نشست‌های بعدی به نقطه قوت تبدیل شود. سپس برخی کمیسیون‌های این کمیته مانند فناوری اطلاعات و فضای مجازی نشست‌های غیرحضوری برگزار کردند.

نشست غیرحضوری کمیسیون-فناوری اطلاعات و فضای مجازی کمیته ملی المپیک

با این الگو آکادمی ملی المپیک هم دست به کار شد و در همین راستا و با توجه به شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا،  در رویکردی جدید به دنبال تبدیل تهدید به فرصت و محقق ساختن «طرح آکادمی ملی المپیک مجازی» شد.

آکادمی ملی المپیک مجازی، سازمانی مبتنی بر شبکه است که با استفاده از فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی مانند اینترنت و اینترانت، مراودات و همکاری با ورزشکاران، کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و جوانان، فدراسیون‌ها، ادارات ورزش و جوانان استان‌ها و باشگاه‌ها و همچنین برگزاری نشست‌ها، دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی را خارج از فضا، زمان و مرزهای سازمان‌های سنتی امکان پذیر می‌سازد.

ارایه سیستم مدیریت یادگیری جامع برای تمام مخاطبان حوزه ورزش کشور در گام نخست و در مراحل بعدی در حوزه بین‌الملل، ارایه فضایی به منظور انجام مشاوره‌های تخصصی به ورزشکاران نخبه و ملی‌پوش در رده‌های سنی، ارایه اپلیکشین‌های متناسب با فعالیت‌های مراکز مختلف آکادمی از جمله فعالیت‌های این مرکز در دوران کرونا است.

 به زبان ساده‌تر استفاده از این سیستم می‌تواند موجب صرفه‌جویی در وقت افراد و هزینه‌های برگزاری بسیاری از دوره‌ها و نشست‌ها نیز شود و حتی پس از رهایی از ویروس کرونا نیز باید از این شیوه‌های نوین استفاده کرد، چنانچه کمیته بین‌المللی المپیک و بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی نیز همین رویه را از مدت‌ها قبل پیش گرفته‌اند.

نشست غیرحضوری بین المللی قلب و ورزش آکادمی ملی المپیک

در وزارت ورزش و جوانان هم معاونت توسعه ورزش زنان پیشگام این امر شد و نخستین ویدیو کنفرانس خود را فروردین ماه با مسوولان زن و مدیران کل ورزش و جوانان ۳۱ استان برگزار کرد و به دنبال آن فدراسیون‌ها هم به این شیوه روی آوردند.

در عین حال کمیته ملی المپیک نخستین نهاد ورزشی بود که انتخابات داخلی کمیسیون ورزشکاران را هفته گذشته غیر حضوری و از طریق فضای مجازی اینستاگرام برگزار کرد.   

در واقع فضای مجازی صرف نظر از برخی معایب مانند قطع شدن اینترنت در نشست‌های غیر حضوری  در دوران کرونا راهی امن برای برقرای بین فرستندگان و گیرندگان است.  

نخستین نشست غیرحضوری رییس کمیته المپیک با خبرنگاران 
انتخابات کمیسیون ورزشکاران از طریق اینستاگرام

  

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =