حدود ۵۱ میلی‌متر باران در سرباز بارید

زاهدان- ایرنا- مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: فعالیت سامانه مونسون هند در شبانه روز گذشته با ۵۰.۵ میلی‌متر باران در ایستگاه بارانسنجی«مچان» سرباز ادامه یافت.

محسن حیدری روز دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: همانطور که انتظار می‌رفت موج دوم بارش‌های مونسون از بعدازظهر شنبه در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان آغاز شد و در شبانه روز گذشته نیز بارندگی‌ها ادامه یافت.

وی افزود: بیشترین بارش‌های شبانه روز گذشته به ترتیب از ایستگاه‌های «مچان» سرباز با ۵۰.۵، «کجدر» سرباز ۲۳، «رئیس آباد» سرباز ۱۰، «پیپ» نیکشهر ۹، «چانف» نیکشهر و «ساربوک» قصرقند ۷ میلی‌متر بارش گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: همانطور که بر اساس شاخص‌های همرفت پیش‌بینی شده بود بارش‌های این سامانه همراه با وقوع صاعقه و تندبادهای شدید موقتی بود به طوریکه در این مدت بیشینه سرعت باد در یکی از تندبادها به ۱۲۶ کیلومتر بر ساعت رسید و خساراتی را در پی داشت.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس خروجی نقشه‌های پیش‌یابی و مدل‌های جوی پیش‌بینی می‌شود این بارش‌ها امروز نیز در نیمه جنوبی استان ادامه داشته باشد بنابراین با توجه به ویژگی‌های سامانه‌های همرفتی و مخاطرات ناشی از آن توصیه می‌شود از تردد در حاشیه رودخانه‌های فصلی و رفتن به ارتفاعات خودداری شود.

حیدری به شدت گرفتن وزش بادهای ۱۲۰ از امروز در شمال سیستان و بلوچستان خبرداد و افزود: پیش‌بینی می‌شود از اواخر امروز وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان شدت گیرد به طوریکه در برخی مناطق منجر به خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا شود.

وی با بیان اینکه وزش باد با شدت کمتر در مناطق مرکزی، غربی و نوار شرقی سیستان و بلوچستان نیز روی می‌دهد، خاطرنشان کرد: توصیه می‌شود در زمان غبارآلود شدن هوا از تردد غیرضروری در فضای باز خودداری شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha