۱۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 1405
کد خبر: 83894710
۰ نفر

برچسب‌ها

مرمت ۳ کلیسای تاریخی در ارومیه

ارومیه- ایرنا- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان‌غربی گفت: مرمت سه کلیسای تاریخی ارومیه با اعتبار ۷۰۰ میلیون ریالی انجام می‌شود.

جلیل جباری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این کلیساها شامل "پطروس پولیس" واقع در جاده چی‌چست، کلیسای روستای "نخجوان‌تپه" و کلیسای روستای "چمکی" است.

وی با بیان اینکه اعتباری که برای این پروژه در نظر گرفته شده حدود ۷۰۰ میلیون ریال است، اضافه کرد: مرمت این کلیساها به جهت آسیب‌ها و تخریب‌هایی که داشتند، در فهرست کارهای مرمتی این اداره‌کل قرار گرفته است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی آذربایجان‌غربی ادامه داد: پس از برآوردها و مطالعات اولیه و انجام مراحل  قانونی مناقصه، هم‌اکنون عملیات مرمتی این سه کلیسا توسط شرکت پیمانکار در حال انجام است.

کلیسای پطروس پولیس به فاصله هشت کیلومتری شرق ارومیه، در روستای کوچکی به نام کلیسا کندی قرار دارد، طبق اسناد، این کلیسا در قرن هشتم میلادی، زمان بختیشوع حکیم ساخته شده‌است.

این کلیسا یکی از قدیمی‌ترین کلیساهای آشوری به‌شمار می‌رود، در اطراف کلیسا، بیمارستان و کتابخانه‌ای وجود داشت که تحت نظارت بختیشوع حکیم اداره می‌شد. این اثر در ۲۳ بهمن ۱۳۸۰، با شماره ثبت ۴۷۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

نخجوان تپه روستای کوچکی است که در حدود ۲۲ کیلومتری شمال شرقی شهر ارومیه واقع شده است. کلیسا در حاشیه شرقی روستا و درون بافت مسکویی، در حیاط بزرگی که شکل هندسی منظمی ندارد قرار گرفته و از چهار طرف به فضای باز محدود می شود.

تاریخ دقیق ساخت کلیسا معلوم نیست و تا کنون کتیبه یا سندی که تاریخ اولیه ساخت آن را مشخص کند به دست نیامده‌است. هیات ایتالیایی که دقیقا کلیسا را مورد بررسی قرار داده، تاریخ ساخت آن را قرن هفدهم میلادی و همزمان با حکومت صفویان در ایران می‌داند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =