گچساران همچنان محصور در دایره قرمز کرونا

گچساران- ایرنا - شهرستان گرمسیری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد که از روز دهم تیر ماه وارد وضعیت قرمز بیماری ویروس کرونا شده همچنان در محاصره این بیماری عالمگیر است.

این شهرستان ۱۲۶ هزار نفری که ۱۷درصد از جمعیت کهگیلویه و بویراحمد را در خود جای داده است ۴۰ درصد قربانیان و ۲۵ درصد از بیماران کرونایی استان را ثبت کرده است.

اوایل اسفند سال ۱۳۹۸ بود که پای نحس کرونا به ایران باز شد و اما چند روزی به سال نو نمانده بود که حرف و حدیث درباره مخاطرات این بیماری نقل همه محافل مردمی در کهگیلویه و بویراحمد شد.

صدای آژیر هشدار خودروهای دستگاه های خدمات رسان و تذکرات مسئولان کار خود را کرد و بسیاری از مردم این شهرستان اقدام به حذف رفت و آمدهای غیرضروری آن هم در روزهای منتهی به سال نو کردند .

مردمان این دیار در نخستین روزهای سال نو برای گریختن از ابتلا بیماری ویروس کرونا حضر را بر سفر ترجیح دادند و به جای سیر و سیاحت در مناطق خوش آب و هوای گچساران کنج خانه های خود نشستند.

ویروس مرموز کرونا با مشارکت مردم و تلاش مسئولان اجرایی گچساران در چهار ماه نخست تا حدود زیادی مهار شده به طوری که ۱۲  روز متوالی در اردیبهشت ماه هیچ موردی از این بیماری ثبت نشد و وضعیت شهرستان سفید اعلام شد.

اما این همه ماجرا نبود و با شروع فصل تابستان همسایگی گچساران با استان های با وضعیت قرمز و قرار داشتن در مسیر ارتباطی مسافران استان های جنوبی روند بیماری در این شهرستان را به وضعیت قرمز رساند.

همسایگی گچساران با  استان های خوزستان و بوشهر  و اشتغال تعداد قابل توجهی از شهروندان در این استان ها مهمترین مخاطره در شیوع گسترده کرونا در این شهرستان محسوب می شود و مسئولان بارها از این مساله ابراز نگرانی کردند.

شیوع گسترده این بیماری منجر به شوکه شدن مردم و مسئولان در تیر ماه شد زیرا شهروندان به دلیل گرمسیری بودن منطقه تصور می کردند که کرونا در گچساران به در بسته خواهد خورد.

اقدام های پیشگیرانه مسئولان

فرماندار گچساران گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون سه هزار و ۴۲۴ مورد نمونه‌گیری از افراد مشکوک به علائم بالینی این ویروس گرفته شد.

علی خوان پایه افزود: در قالب طرح ملی غربالگری  مرحله سوم ویروس کرونا در مناطق شهری و روستایی این شهرستان ۶۶ هزار و ۷۰۳  نفر  بالای ۱۵ سال به صورت تلفنی ارزیابی شدند.

وی ادامه داد:  ۱۰۸ هزار و ۳۷ نفر از شهروندان گچسارانی در مرحله اول و بیش از ۹۱هزارو ۸۲۲ نفر مرحله دوم در این شهرستان غربالگری شده اند.

وی ابراز داشت: هشت مرکز بهداشتی - درمانی در مناطق شهری و روستایی و ۲۸ خانه بهداشت روستایی کار پایش خانواده‌ها و اطلاع از وضعیت سلامتی آنان در قالب طرح بسیج ملی غربالگری کرونا در این شهرستان  انجام دادند.

خوان پایه بیان کرد: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا از خرداد امسال تاکنون در این شهرستان نسبت گذشته افزایش چشمگیری یافته است.

وی بدون اشاره به آمار تعداد مبتلایان به ویروس کرونا افزود: افزایش آمار مبتلایان به ویروس کرونا از ابتدای خرداد امسال تاکنون در این شهرستان ۹ برابر افزایش یافته که نگران کننده است و باید به این موضوع توجه ویژه شود.

خوان پایه با بیان اینکه گشت مشترک برای نظارت بر بازار گچساران افزایش یابد گفت: در هفته گذشته ۲۹۰ مورد بازدید از مراکز توزیع مواد غذایی و ۱۷۵ مورد اماکن عمومی انجام شد.

وی افزود: هم اکنون ۳۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های شهید رجایی و صنعت نفت این شهرستان بستری هستند.

خوان پایه ادامه کرد: هم اکنون به دلیل افزایش مبتلایان به ویروس کرونا ،ورود به پارک ها و بوستان های گچساران ممنوع است.

 وی تصریح کرد: مردم هشدارهای مسئولان و کادر درمانی در خصوص ویروس کرونا را جدی بگیرند و به دستورالعمل‌های ابلاغی در این زمینه عمل کنند.

خوان پایه تصریح کرد: حضور درآئین های  ختم و عروسی و همچنین مکان های پر ازدحام خطر شیوع و انتقال ویروس کرونا را افزایش می دهد.

وی  تصریح کرد: استفاده از ماسک برای تمامی کارکنان دستگاه‌های اجرایی اجباری است و متولیان امر در صورتی که دستورالعمل های بهداشتی را جدی نگیرند با آنها برخورد خواهد شد.

معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی فرمانداری گچساران گفت: از ابتدای زمان انتشار ویروس کرونا تاکنون ۴۱ نشست درباره بیماری کرونا در این شهرستان با بیش از ۳۰۴ مصوبه برگزار شده که بخش عمده ای از این مصوبات اجرایی شده است.

سید مرتضی سجادپور گفت: استفاده از تمام ظرفیت ها برای پایش مداوم بازار،اصناف پرخطر و اعمال محدودیت ها برای خلوت کردن مکان های عمومی این شهرستان از مهمترین مصوبات این جلسات بود.

وی بیان کرد: در زمینه مبارزه با ویروس کرونا تاکنون ۱۱۲ بازرسی از دستگاه های اجرایی و ۳۸۵ گشت مشترک در این شهرستان انجام گرفته است.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

کهگیلویه و بویراحمد هشت شهرستان دارد که از این تعداد یک شهرستان در وضعیت قرمز و پنج شهرستان نیز پرخطر این بیماری قرار دارد.

تاکنون ۳۰۹ هزار و ۴۳۷ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و شمار جان‌باختگان این بیماری به ۱۷هزار و ۱۹۰ نفر رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =