۲۴۴ طرح گازرسانی در خراسان رضوی به ثمر نشست

مشهد- ایرنا- ۲۴۴ طرح گازرسانی روستایی و صنعتی امروز ۱۳ مرداد ماه در خراسان رضوی طی مراسم ویدیوکنفرانس با حضور وزیر نفت دولت جمهوری اسلامی ایران به بهره‌برداری رسید و عملیات آغاز ۴۲ طرح دیگر کلنگ‌زنی شد.

این طرحها شامل بهره‌برداری خط گازرسانی به ۷۷ روستا با جمعیت شش هزار و ۸۹۹ خانوار و هزینه ۷۲ میلیارد و ۹۶۳ میلیون تومان و همچنین گازرسانی به ۱۶۷ واحد تولیدی و صنعتی با لوله‌گذاری انتقال گاز در مسیری ۲۶۴ هزار و ۸۹۲ متری و هزینه ۱۵ میلیارد تومان به انجام رسیدند. 

همچنین گازرسانی به ۳۹ روستا و عملیات مراحل نخست و دوم خط تغذیه رینگ جنوبی کلانشهر مشهد همراه با خط انتقال منشعب از خط پارچین - سنگ‌بست با هزینه ۵۹۸ میلیارد و ۴۷۵ میلیون تومان امروز کلنگ‌زنی و آغاز شدند. 

مجموع اعتباراتی که دولت دوازدهم برای بهره‌برداری ۲۸۳ طرح گازرسانی در خراسان رضوی هزینه کرده و اعتباری که به طرحهای در دست ساخت حوزه توسعه خدمات گازرسانی در این استان تخصیص داده به شش هزار میلیارد ریال می‌رسد.

مراسم بهره‌برداری و کلنگ‌زنی ۲۸۳ طرح گازرسانی روز دوشنبه در محل روستای ۲۰۰ خانواری "گونجوک" واقع در ۵۰ کیلومتری جنوب مشهد در مسیر تربت‌حیدریه - مشهد با حضور ویدیوکنفرانسی وزیر نفت، مدیران ارشد شرکت ملی گاز ایران، مسوولان اجرای خراسان رضوی و نمایندگان مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. 

مدیرعامل شرکت گاز خراسان رضوی در این مراسم گفت: این استان با ۳۵ هزار کیلومتر شبکه‌گذاری لوله گاز در رتبه نخست و از نظر تعداد مشترکان بعد از تهران در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

حسن افتخاری افزود: از نظر تعداد انشعابهای گاز هم خراسان رضوی پس از تهران و اصفهان و از نظر میزان مصرف گاز بعد از استانهای تهران، اصفهان، خوزستان و بوشهر قرار دارد. 

نمایندگان مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با ابراز خرسندی و تشکر از مسوولان وزارت نفت و شرکت ملی گاز که در شرایط سخت تحریمهای ظالمانه، فعالیتهای عمرانی گازرسانی را ادامه داده، بر ضرورت تکمیل گازرسانی به روستاهای باقی مانده و همچنین روستاهای مرزی به منظور پیشگیری از مهاجرت و توجه به قرارداد پیمانکاران در خصوص افزایش هزینه‌ها تاکید کردند.

دو هزار و ۶۶۹ روستای خراسان رضوی با جمعیت ۵۲۴ هزار و ۱۸۵ خانوار دارای شرایط گازرسانی هستند. از این تعداد تاکنون دو هزار و ۲۳۷ روستا با جمعیت ۴۷۷ هزار و ۲۱۲ خانوار گازرسانی شده‌اند. 

بر این اساس ضریب کنونی گازرسانی روستایی در استان شش میلیون و ۴۰۰ هزار نفری خراسان رضوی به ۹۲ درصد رسیده است. 

یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت خراسان رضوی در دو هزار و ۵۴۰ روستای این استان سکونت دارند. 

هم اینک ۸۲ روستا با ۷ هزار و ۶۲۰ خانوار هم در مرحله اخذ مجوز و پیمانسپاری است. عملیات گازرسانی به ۳۵۰ روستا با ۳۹ هزار و ۳۵۳ خانوار هم هم اینک در حال اجرا است.  ۱۰۰درصد خانوارهای شهری خراسان رضوی هم از گاز طبیعی برخوردار هستند.

شرکت گاز خراسان رضوی ۱۴ هزار و ۱۹۰ مشترک صنعتی دارد که از این تعداد ۲ هزار و ۷۰۴ مورد صنعتی عمده و ۱۱ هزار و ۴۸۶ مورد صنعتی جزء است. بهره برداری از گازرسانی به این واحدهای صنعتی و تولیدی نقش مهمی در کاهش هزینه تولید، آلودگی محیط زیست و همچنین ایجاد رونق تولید اقتصادی ایفا خواهد کرد. 

شرکت گاز خراسان رضوی اکنون وظیفه تامین گاز طبیعی دو میلیون و ۳۸۵ هزار مشترک را بر عهده دارد و پس از استان تهران در رتبه دوم بالاترین میزان مشترک گاز کشور است.

در حاشیه این مراسم جریان برق برای دقایقی قطع شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =