کشت گیاهان دارویی در بافق به ۶.۵ هکتار رسید

یزد - ایرنا - مسوول زراعت و باغبانی مدیریت جهاد کشاورزی بافق گفت: با هدف ایجاد اشتغال برای زنان مناطق محروم ،ارتقای سطح معیشت زندگی آن‌ها و صرفه جویی در مصرف آب، هم اکنون ۶.۵ هکتار از زمین های این شهرستان زیرکشت گیاهان دارویی قرار دارد.

علی فلاح روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همچنین سالانه از این مقدار سطح زیرکشت به غیر از زعفران افزون بر۱۳ تن محصول برداشت و به بازار مصرف شهرستان های یزد و سایر استان ها عرضه می شود.

وی از مریم گلی، بابونه، سیاه دانه، بادرنجو، زیره سبز، گل‌زوفا، گل گاوزبان و بالنگو  به عنوان مهمترین گونه‌  گیاهان دارویی کشت شده ذکر کرد.

مسوول زراعت و باغبانی جهاد کشاورزی بافق، تعداد بهره برداران فعال در بخش گیاهان دارویی را ۲۰۰ نفر ذکر کرد و یادآور شد: کم آبخواه بودن، ارزش اقتصادی بالا و ایجاد اشتغال پایدار روستایی از مزایای کشت این گیاهان است.

فلاح، مهمترین هدف کشت گیاهان یادشده را اشتغالزایی در مناطق محروم و ارتقا سطح معیشتی مردم بیان کرد و افزود: کاهش تخریب عرصه‌های منابع طبیعی و گونه‌های گیاهان دارویی در حال انقراض و درآمدزایی مناسب با اقلیم هر منقطه از دیگر اهداف کشت این گیاهان است.

وی  با بیان اینکه فعال بودن صندوق اعتباری خُرد زنان روستایی در برخی مناطق زمینه کشت گیاهان دارویی را فراهم کرده است ؛ افزود: مشارکت زنان روستایی در زمینه‌های اقتصادی پیش نیاز توانمندسازی و مشارکت همه جانبه آن‌ها در برنامه‌های توسعه پایدار است و  فعالیت هفت صندوق اعتباری «خُرد» این امکان را به زنان می‌دهد تا در حوزه‌ اقتصادی فعالیت کنند.

به گفته این مسوول، امسال نیز دهستان کوشک که در ۵۰ کیلومتری شهر بافق قرار دارد، برای دومین سال متوالی به عنوان مزرعه نمونه(پایلوت )کشت گیاهان دارویی ایجاد و در نیم هکتار ، انواع گیاهان دارویی قابل برداشت یک ساله کشت شده است.

وی با اشاره به اینکه  پیش بینی می‌شود تا پایان مهرماه  بیش از ۸۰۰ کیلوگرم گیاهان دارویی از این سطح زیرکشت در دهستان کوشک برداشت شود، افزود: اغلب محصولات کشت شده در بازارهای داخلی و حتی نمایشگاه‌های بین‌المللی عرضه می‌شود.

نهال گیاهان داوریی عمدتا در فصل بهار کشت و تا پایان مهرماه در چهار مرحله برداشت می‌شود و امروزه  طب سنتی در بین مردم طرفداران زیادی دارد و بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌ها از گیاهان دارویی استفاده می‌کنند. 

وسعت زمین‌های زیرکشت محصولات زراعی و باغی بافق، ۶ هزار و ۲۹۰ هکتار است که با ۱۱۷ حلقه چاه عمیق ، نیمه عمیق و ۱۲۰ رشته قنات، آبیاری می‌شود.

از معروف ترین محصول منطقه می‌توان به زعفران،گندم، خرما، پسته و انواع محصول سردرختی اشاره کرد و مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

همچنین مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد امروز با اشاره به طرح توسعه و افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی در استان گفت: امسال پرداخت وام کم بهره به متقاضیان و بهره برداران این بخش از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه در برنامه دستور کار این نهاد قرار دارد.

اکبر شیخ علیشاهی در حاشیه بازدید از تعدادی باغ ‌های میوه شهرستان ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: علاوه بر ارائه آموزش توسط کارشناسان،  معرفی گونه‌های مقاوم و سازگار گیاهان دارویی با شرایط اقلیمی منطقه  و نیز تامین و نهال با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان گذاشته می شود.

وی بدون اشاره به مبلغ اختصاص یافته به استان اظهار کرد: امسال با هدف صرفه جویی در مصرف آب، افزایش ارزش افزوده و کمک به درآمد خانوارهای بهره‌بردار، با ۵۰ هکتار افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی به هزار و ۷۰۰ هکتار در استان رسیده است.

وی بابیان اینکه از این میزان سطح زیرکشت پیش بینی می شود، امسال هزار و ۱۶۰ تن انواع محصول گیاهان دارویی تولید شود ، ادامه داد: تاکنون ۴۰ تن گیاهان دارویی از اراضی و باغ های یزد برداشت شده است.

شیخ علیشاهی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی در چهار سال آینده سطح زیرکشت گیاهان دارویی  به ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار و تولید آن به هزار و ۳۰۰ تن  می رسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =