۱۳ مرداد ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۷
کد خبرنگار: 2256
کد خبر: 83894583
۰ نفر

برچسب‌ها

تقابل چین با هژمونی آمریکا در جهان

پکن- ایرنا- خیزش چین به ویژه تبدیل این کشور به دومین اقتصاد جهان، هژمونی آمریکا بر نظام جهانی را به طور خودکار به چالش کشیده است از سوی دیگر پکن نیز تلاش کرده است تا سلطه واشنگتن را در حوزه های مختلف به چالش بکشد.

به گزارش ایرنا برتری چین در عرصه های مختلف از اقتصادی و نظامی گرفته تا علمی و فنی زنگ های هشدار را برای واشنگتن به صدا دراورده است چین بی آنکه حتی یک گلوله شلیک کند به بزرگترین نیرو و چالش به اعتراف سازمان های اطلاعاتی و مقام های آمریکا، برای آن کشور تبدیل شده است.

اینکه چین توانسته است بزرگترین موتور محرکه اقتصاد باشد از لحاظ ذخیره ارزی با بیش از ۳ هزار میلیارد دلار در صدر دنیا قرار گیرد و بزرگترین مصرف کننده بسیاری از کالاها و البته بزرگترین تولید کننده اقلام در دنیا باشد بخودی خود برای آمریکا خبر خوشایندی نیست.

از زمانی که چین در جایگاه دومین اقتصاد دنیا قرار گرفت آمریکا کمر همت بست که جلوی این کشور را بگیرد اما قدرت مالی، بانکی و زیرساخت های اقتصادی،  فنی و علمی چین و توان بالای سرمایه گذاری و ارزی این کشور در کنار قابلیت های بالای نظامی چین موجب شده است تا آمریکا عملا برای برطرف کردن این چالش با مشکل مواجه شود.

بخصوص در قاره آسیا و منطقه اقیانوس آرام به علت ارتباطات بسیار زیادی که میان چین و کشورهای دیگر وجود دارد و به دلیل سیاست های مسالمت آمیز چین و اینکه این کشور به دنبال نفوذ و براندازی مانند آمریکا نیست باعث شده است تا کشورهای زیادی مایل به همکاری با چین باشند.

از طرف دیگر چین در دو دهه اخیر همزمان با توسعه و رشد داخلی، سرمایه گذاری های کلانی در قاره های مختلف دنیا کرده است و با بیشتر کشورها ارتباطات تجاری،  اقتصادی،  علمی و فنی نزدیک دارد و همزمان در حال اجرای راه ابریشم جدید، بزرگترین طرح اقتصادی قرن بیست و یکم است که بیش از ۶۵ کشور و منطقه را تحت پوشش قرار می دهد و ارتباطات فراوانی بین چین با کشورهای آسیایی،  اروپایی و آفریقایی ایجاد می کند.

در کنار این موضوعات لازم است به قدرت نظامی چین اشاره شود که دارای دو میلیون نیروی نظامی است و از فناوری های برتر هسته ای،  موشکی،  ساخت ناو هواپیمابر و ناوشکن و جنگنده های عملیاتی و رادارگریز برخوردار است و بتازگی هم توانسته است سامانه موقعیت سنجی بیدو را تکمیل کند که می تواند در سال های آینده با توسعه آن و پرتاب ماهواره های بیشتر، جای سامانه «جی پی اس» آمریکا را بگیرد.

آنچه چین انجام داده است عمدتا در زمینه های علمی و فنی، اقتصادی و تجاری است اما همین عرصه ها کافی است تا آمریکا را در قلمروهای نظامی و سیاسی هم رو در روی این کشور قرار دهد آمریکا چون از ناحیه چین احساس خطر کرده است در زمینه هایی چون سین کیانگ، هنگ کنگ، تبت و تایوان می کوشد تا مقابل چین قرار گیرد.

به نظر می رسد اکثر حوزه هایی که آمریکا از طریق آن می خواهد به چین ضربه بزند عمدتا هم روی زمینه های براندازی و بر اساس نظریه دسیسه و سیاسی است اگرچه آمریکا ابزار اقتصادی چون تحریم را چاشنه این اقدامات می کند تا عملا جلوی خیزش چین را بگیرد ولی به نظر می رسد دیر زمانی است که چین بپا خواسته است و بعید به نظر می رسد تلاش های مقابله جویانه آمریکا برای متوقف کردن پکن نتیجه بدهد.

چین عملا در عرصه های اقتصادی و در بسیاری از کشورها، آمریکا را پشت سرگذاشته است خیلی وقت است که سرمایه های چین موتور محرکه اقتصاد دنیا و حتی در بسیاری موارد خود آمریکا است و اگر این سرمایه ها از کاربیفتد و از کشورها خارج شود شاید چراغ بسیاری از خانه ها و کارخانه های آمریکا نیز خاموش شود و این چالش در آینده می تواند بیش از قبل برای آمریکا خطرناک شود لذا راهی که آمریکا برای آغاز جنگ سرد علیه چین طی می کند بیشتر می تواند برای خودش خسارت بار باشد.

«سون جانگ» کارشناس مسایل چین می گوید: سال ها است که نسل های مختلف رهبری در این کشور می گویند به دنبال برتری طلبی نیستند این دقیقا همان سیاست متضاد چین در برابر آمریکا است که می خواهد همه جا قدرت برتر باشد.

او می افزاید: از چندین دهه قبل چین اعلام کرد که حتی اگر روزی به یک قدرت بزرگ تبدیل شود به دنبال توسعه و برتری طلبی نظامی بر دیگران نخواهد بود و چین همواره اصولا همزیستی مسالمت آمیز را مراعات خواهد کرد.

«وانگ یی» وزیر خارجه چین که می گوید آمریکا بزرگترین عامل ویرانی ارتباطات بین المللی است بارها تاکید کرده است کشورش هرگز نخواسته است جای آمریکا باشد درواقع این سخن درستی است زیرا چین و کشورهای دیگر شاهد افول محبوبیت آمریکا هستند بویژه در دولت دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که این کشور از سازمان ها و توافقنامه های جهانی خارج شد افول آمریکا بیشتر از هر زمانی دیده می شود و این البته روند به چالش کشیده شدن واشنگتن در عرصه های مختلف را برای دیگر کشورها از جمله چین بازتر می کند.

«شی اینهونگ» کارشناس دانشگاه خلق در پکن می گوید: آمریکا با راهبردهای خودش به چالش کشیده می شود این کشور درگیر مسایل مختلفی با آمریکا شده است و این سازنده نخواهد بود.

او پیش بینی کرده است که با نظرداشت این برخوردها و راهبردهای آمریکا، آینده روابط برای دو کشور مطلوب نخواهد بود و هرچقدر آمریکا در این مسیر رویارویی گام بردارد این منازعات فزاینده تر خواهد بود.

امروز آنچه برایند قضایا است اینکه این چین نیست که برتری طلبی آمریکا را به چالش می کشد بلکه دنیا از نظامی که آمریکا تحمیل کرده به ستوه آمده است و راهبردهای سلطه جویانه،  برتری طلبانه،  اقدامات نظامی،  تحریم های اقتصادی و فشارهای حداکثری آمریکا برای تامین منافع خود است که این کشور و برتری طلبی اش بر جهان را به چالش می کشد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =