استاندار بوشهر: برگزاری آیین‌های عزاداری سنتی در این استان امکان پذیر نیست

بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: با توجه به وضعیت هشدار این استان در موضوع شیوع بیماری کرونا، برگزاری آیین‌های عزاداری ماه محرم به شیوه سنتی در این استان امکان پذیر نیست.

عبدالکریم گراوند روز سه‌شنبه در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب درمورد برگزاری آیین‌های عزاداری ماه محرم افزود: رهبر انقلاب در فرمایش اخیر خود تاکید بر استفاده از نظر کارشناسان بهداشتی برای مراسم ماه محرم داشتند.

وی بیان کرد: هیات‌های مذهبی و بزرگان آیین‌های عزاداری بوشهر هم با درک درستی که فرهنگ عاشورا و شعور حسینی داشتند در بیانیه ایی اعلام کردند که عزاداری‌های ماه محرم در چارچوب اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار می‌شود.

استاندار بوشهر ادامه داد: در این شرایط باید از ظرفیت هیات‌های مذهبی  و مداحان استان برای جمع‌آوری کمک‌های مومنانه استفاده و این کمک‌ها را بین نیازمندان توزیع کرد.

گراوند تاکید کرد: شهرداری‌ها و دهیاری‌ها رنگ و بوی شهرها و روستاها را حسینی کنند تا همه شهرهای استان فضایی محرم و عزاداری سرور و سالار شهیدان داشته باشد.

استاندار بوشهر در بخش دیگری از سخنان خود بر استفاده از فضای مجازی برای برگزاری آیین‌های ماه محرم تاکید کرد و گفت: تدابیر لازم برای استفاده از ظرفیت صدا و سیما و فضای مجازی برای برگزاری آیین‌های ماه محرم اندیشیده شود.

وی افزود: تشدید اقدام‌های نظارتی از برنامه‌های جدی ستاد ملی مقابله با کرونا است و دستگاه‌های مسئول دراین زمینه باید جدیت لازم را داشته باشند.

استاندار بوشهر تاکید کرد: نظارت بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در نظام اداری فقط تنها در حد تذکر نباشد و متخلفان در این زمینه به هیات‌های تخلف اداری معرفی شوند.

گراوند اضافه کرد: رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در نظام اداری قابل پذیرش نیست و مدیر دستگاه مسئول است و باید به این موضوع با جدیت رسیدگی کند.

وی گفت: اگر نانوایی‌ها پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند سهمیه آرد آنان قطع و بین واحدهایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، توزیع شود.

استاندار بوشهر گفت: بانک‌های این استان هم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و هر بانکی که رعایت نکرد به رئیس بانک تذکر کتبی داده خواهد شد.

گراوند ادامه داد: اداره کل ورزش و جوانان برای نظارت بر وضعیت فعالیت باشگاه های ورزشی با بازرسان دانشگاه علوم پزشکی همکاری کند.

وی با اشاره به آغاز برداشت میگو در استان بوشهر گفت: دانشگاه علوم پزشکی بوشهر یک پروتکل علمی برای واحدهای تولید و فرآوری میگو در استان بوشهر تهیه کند.

استاندار بوشهر با اشاره به تعطیلی دستگاه‌های اجرایی استان در پایان هفته جاری به دلیل صرفه جویی در مصرف برق گفت: مردم از این فرصت تعطیلی برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، زدن ماسک و جلوگیری از ترددها و سفرهای غیرضروری نهایت استفاده را ببرند تا شاهد کاهش روند ابتلا و بستری بیماران  کرونایی در استان باشیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: ماه محرم ماه عزاداری سرور و سالار شهیدان است و همه ما از کودکی با این روزها خاطراتی داریم.

دکتر سعید کشمیری با اشاره به فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب در باره برگزاری مراسم عزاداری محرم افزود: با توجه به شرایط خاص حاکم بر استان و شکنندگی وضع موجود رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع بیماری ضروری است.

وی بیان کرد: براساس نظر کارشناسان بهداشتی هرگونه تجمع بیش از ۱۰ نفر در محیط سربسته بویژه در استان بوشهر که به دلیل شرایط خاص آب و هوایی باید از کولر استفاده شود خطرناک و امکان ابتلا را افزایش می‌دهد.

کشمیری تاکید کرد: در این مدت مرگ بیش از ۳۰۰ نفر از همشهریان و کارکنان بهداشت و درمان را در استان بوشهر تجربه کرده‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: صرف اینکه فاصله را رعایت کنیم کافی نیست زیرا در فضای بسته همراه با کولر روشن به دلیل اینکه هوا دوباره برمی‌گردد امکان ابتلا را بالا می‌برد.

وی تاکید کرد: هرچند در زمان حاضر به دلیل مدیریت بیماری ابتلا و بستری در استان ثابت شده اما این شرایط شکننده است و کمترین سهل انگاری امکان شعله ور شدن بیماری را فراهم می‌کند.

کشمیری اضافه کرد: این بیماری هیچ ملاحظه و تعارفی بر نمی‌دارد و مساله حفظ جان همشهریان و عزیزانمان است که باید نسبت به آن حساس باشیم.

وی ادامه داد: در زمان حاضر با افزایش محلی روبرو هستیم به این معنی که در ۲ نقطه شهر بوشهر شامل چغادک و عالیشهر هر کدام ۱۰ درصد موارد ابتلا شهرستان بوشهر را به خود اختصاص داده‌اند

کشمیری در باره فعالیت بهداشت محیط نیز گفت: براساس بررسی‌ها هم‌اکنون ۷۴ هزار مورد نظارت در استان بوشهر بر سامانه‌های مختلف و مراکز عرضه مواد غذایی، سالن‌ها و سایر مراکز دیگر انجام شده‌است.

وی تاکید کرد: در صورتی که ۸۰ درصد مردم ماسک بزنند می‌توان ۷۰ درصد از مرگ‌ها و ۶۰ درصد از بستری‌ها را کاهش دهد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =