مهار آتش در جنگل‌های بناب ارسنجان نیاز به ارسال تجهیزات دارد

شیراز-ایرنا-فرماندار شهرستان ارسنجان گفت: آتش سوزی که از ساعاتی پیش در جنگل‌های بناب این شهرستان آغاز شده، همچنان ادامه دارد و برای مهار آن نیاز فوری به اعزام نیروهای امدادی و انتقال تجهیزات داریم.

محمدباقر کاظمی، شامگاه یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آتش سوزی جنگل‌های بناب ارسنجان از حوالی ساعت ۱۴ و سی دقیقه امروز (دوازدهم امردادماه ۹۹) آغاز شده که متاسفانه همچنان ادامه دادر و براساس مشاهدات میدانی، وسعت منابع طبیعی که حریق در آن رخ داده، وسیع ارزیابی شده است.

به گفته وی، وسعت دقیق منابع طبیعی دچار آتش سوزی شده و دلیل آن پس از بررسی‌های کارشناسی از سوی منابع طبیعی اعلام خواهد شد.

کاظمی بیان داشت: با توجه به سخت‌گذر بودن منطقه‌ای که دچار آتش سوزی شده، طبیعت بکر آن در حال نابودی است و برای مهار آن نیاز به اعزام فوری نیروهای امدادی و انتقال تجهیزات برای فرونشاندن این حریق از شهرستان‌های مجاور و به ویژه شیراز و آتش نشانی این شهر به این منطقه داریم.

وی اضافه کرد: این آتش سوزی در ارتفاعات به وقوع پیوسته و در حال حاضر به دلیل سخت‌گذر بودن منطقه، امکان دسترسی نیروهای امدادی به محل آتش سوزی نیست.

فرماندار شهرستان ارسنجان ادامه داد: با هدف دسترسی سهل‌تر نیروهای مردمی و امدادی به محل آتش سوزی، درخواست بالگرد شده اما به دلیل میسر نبودن پرواز شبانه هلی‌کوپتر، این کار به ساعات روشن شدن هوا و فردا (دوشنبه) موکول شده است.

وی بیان کرد: متاسفانه شدت وزش باد در حال حاضر در این منطقه زیاد است و به دلیل وجود پوشش گیاهی متراکم، آتش به سرعت در حال گسترش است.

کاظمی، با بیان اینکه تراکم گونه‌های درختی بنه و درختان جنگلی در این منطقه زیاد است، تاکید کرد: جنگل ناب بناب در حال نابودی است و لازم است نیروهای امدادی و مردمی شهرستان‌های مجاور برای مهار این آتش به کمک بشتابند.

وی گفت: بیش از ۷۰ درصد طبیعت‌دوستان و ساکنان شهرستان ارسنجان اکنون به محل این آتش سوزی عریمت کرده و در تلاش برای رسیدن به محل حریق و مهار آن هستند.

فرماندار شهرستان ارسنجان اظهار داشت: همچنین نیروهای مردمی و دوستداران طبیعت از شهرستان‌های مرودشت، سرچهان، بختگان و شیراز نیز برای کمک کردن به مهار این آتش سوزی به منطقه آمده‌اند.

کاظمی، با اشاره به اینکه امکان انتقال نیرو و تجهزات با استفاده از خودروهای کوهستانی (آفرود) و شاسی‌بلند به ارتفاعات دچار آتش سوزی شده جنگل‌های بناب میسر نیست، افزود: در حال حاضر نیروهای امدادی و مردم به صورت پیاده به سمت محل آتش‌سوزی در حرکت هستند که همین موضوع، کار مهار این آتش را با کُندی مواجه کرده است و از سوی دیگر نیز وزش باد به شعله ور شدن آن دامن زده است.

وی ادامه داد: فاصله جنگل‌های بناب تا شهر ارسنجان حدود ۱۰ کیلومتر است.

شهرستان ارسنجان در فاصله ۱۲۵ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =