مدیران بانکی خراسان شمالی مته به خشخاش سرمایه‌گذاران نگذارند

بجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: مدیران بانک‌های این استان شرایط اقتصادی را درک کرده و مته به خشخاش سرمایه‌گذارانی که پرونده‌های آنها معطل دریافت تسهیلات است، نگذارند.

محمدعلی شجاعی، شامگاه یکشنبه در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید این استان گفت: شرایط کشور عادی نیست و هم اکنون ۲ هزار واحد صنفی در کشور توسط بانک ها تملک شده است اما نباید گذاشت در این شرایط کار به تعطیلی واحدها بکشد و احیانا این اتفاق در خراسان شمالی هم بیفتد.

وی افزود: سرمایه گذار انتظار دارد تسهیلاتی که می خواهد هرچه زودتر به دستش برسد نه این که ۲ سال طول بکشد و هزینه ها چند برابر شود که در آن صورت این پول دیگر به دردش نخواهد خورد.

نماینده عالی دولت در خراسان شمالی گفت: مهم آن است که تکلیف متقاضیان هر چه زودتر روشن شود و بانک های عامل خود را موظف به رفع مشکلات سرمایه گذاران بدانند.

شجاعی با بیان اینکه حضور متقاضیان دریافت تسهیلات و تولید کنندگان در کارگروه رفع موانع تولید الزامی است، گفت: دو طرف یعنی بانک ها و سرمایه گذاران باید در جلسه حاضر باشند و این طور نباشد که بعد از ۴ ماه هنوز متقاضیان دنبال پرونده های خود بدوند.

وی تاکید کرد: پرونده های تمامی طرح های سرمایه گذاری باید تعیین تکلیف شود و همه متقاضیان سرمایه گذاری برای دریافت تسهیلات بین بانک ها تقسیم شوند اما بلاتکلیف نباشند.

استاندار خراسان شمالی افزود : هیچ پرونده ای در هیچ حوزه ای نباید بماند و بانک ها هم وضعیت پرونده های موجود را باید در یک هفته با مستندات روشن کنند.

شجاعی گفت: بانک ها در صورت نقص پرونده ها و یا وجود هر مشکل دیگر با متقاصیان تماس گرفته و برای حل مشکل زمان تعیین کنند و همچنین ۱۴ پروژه مصوب سفر ریاست جمهوری نیز باید در یک هفته آینده تعیین تکلیف شود.

استاندار خراسان شمالی افزود: بانک ها برای حل مشکلات به استناد آرای خبرگان اقتصادی ستاد تسهیل و رفع موانع تولید توجه و اقدام کنند و برای آنچه خبرگان اقتصادی به بانک ها اعلام می کنند، زمانبندی تعیین کنند.

بانک ها تنها به ۱۰ درصد متقاضیان تسهیلات دادند

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری خراسان شمالی نیز در این جلسه گفت: ۱۰۱ متقاضی سرمایه گذاری در استان به بانک ها معرفی شده اند که فقط به ۱۱ متقاضی تسهیلات داده شده است.

سیدعلی میرکریمی افزود: از ۴۹ واحد صنفی تولیدی معرفی شده به بانک های خراسان شمالی نیز تنها به یک متقاضی تسهیلات پرداخت شده است.

وی گفت: ۳ هزار واحد صنفی تولیدی در استان فعالیت می کنند اما تنها ۶۷ واحد برای دریافت تسهیلات معرفی شده اند که از بین این افراد نیز پرونده ۴۹ نفر بررسی شده است.

در این نشست استاندار خراسان شمالی، نماینده بانک آینده را مکلف کرد تا با خروج از جلسه طی ۳ روز تمامی پرونده های متقاضی تسهیلات تولیدی را که در این بانک معطل مانده است، تعیین تکلیف کند.   

خراسان شمالی دارای ۱۳ بانک عضو کمیسیون هماهنگی بانک هاست.

این استان ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =