بازدید استاندار خراسان رضوی از گمرک مرزی دوغارون

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی از گمرک مرزی دوغارون در شهرستان تایباد واقع در شرق خراسان رضوی و همجوار با مرز افغانستان بازدید کرد.

به گزارش ایرنا علیرضا رزم حسینی در بازدید سرزده و میدانی عصر یکشنبه خود از این گذرگاه رسمی و کانون اقتصادی ۱۰۰ ساله، از نزدیک در جریان مشکلات موجود قرار گرفت.

در ادامه بازدید استاندار خراسان رضوی از گمرک مرزی دوغارون مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری شهر هرات افغانستان قرار گرفته است و نقش به سزایی در صادرات انواع کالا به سمت این کشور و بازارهای هدف آن دارد.

حسین آخوند زاده افزود: در حال حاضر بیش از ۲۶۵ شرکت بازرگانی، حمل و نقل، تخلیه و بارگیری و شرکت های خدماتی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون فعال است.

وی ادامه داد: با فراهم شدن زمینه صادرات انواع کالا به سمت افغانستان افزون بر ۲ هزار نفر از جوانان جویای کار این شهرستان به صورت مستقیم در این کانون اقتصادی مشغول به کار شده اند.

مدیر اجرایی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون تایباد گفت: هم اکنون روزانه ۳۰۰ کامیون ترانزیت حامل انواع بار صادراتی از منطقه ویژه اقتصادی دوغارون به سمت کشور افغانستان بارگیری و ۱۸۰ کامیون خالی از سمت این کشور وارد این منطقه می شود.

آخوندزاده افزود: انواع مصالح ساختمانی، آهن آلات، مواد غذایی و انواع سوخت از مهمترین اقلام صادراتی به سمت کشور افغانستان است.

وی ادامه داد: رونق فعالیت های اقتصادی در منطقه ویژه اقتصادی دوغارون باعث پویایی و زمینه فراهم شدن اشتغال در ولایت های مختلف افغانستان شده است.

در ادامه سفر سر زده استاندار خراسان رضوی به مرز دوغارون، علیرضا رزم حسینی از کارگاه تجهیز شهرک انرژی، بازارچه مرزی، نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان، سالن ملاقاتهای مرزی و پاسگاه ایست و بازرسی ۱۷ شهریور مستقر در مرز دوغارون بازدید کرد.

علیرضا رزم حسینی استاندار خراسان رضوی عصر امروز به همراه یعقوبعلی نظری فرمانده سپاه امام رضا ( ع ) و غلامعلی صادقی رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی مرز دوغارون را به مقصد شهرستان تربت جام ترک کردند.

تایباد در فاصله ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد و  گذرگاه مرزی دوغارون در فاصله ۱۸ کیلومتری شرق تایباد واقع هستند.

دوغارون پر رونق‌ترین گمرک خراسان رضوی و پس از گمرک مشهد تنها گمرک مستقل در این استان محسوب می‌شود که تقریبا تمام ترانزیت کالا به افغانستان از طریق آن صورت می‌گیرد.

بیشترین حجم کار این گمرک، ترانزیت کالا از طریق بندرعباس بوده است و کالاهای تجار افغانستانی، پاکستانی و گاه هندی و دیگر ملل همسایه افغانستان از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس به گمرکهای بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرکات مرزی آن کشورها منتقل و از آنجا به گذرگاه رسمی دوغارون ترانزیت می‌شوند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =