کلانتری: جوانانی که برای مهار آتش جنگل‌ها اقدام کردند، سرمایه‌های کشور بودند

تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به اینکه جوانانی که برای مهار آتش جنگل‌ها اقدام کردند سرمایه‌های کشور بودند گفت: دولت در حال رایزنی است تا برای خانواده آن‌ها تسهیلاتی در نظر گرفته شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، عیسی کلانتری در هم اندیشی اعضای انجمن اقتصاد و کشاورزی از دانشگاه های سراسر کشور،  وظایف این سازمان را حفظ محیط زیست برای نسل آتی و کنونی دانست و افزود: در کشور هیچ ارگانی به اندازه این سازمان، وظیفه حفظ حقوق نسل های آتی را ندارد.

در این دیدار که به صورت آنلاین برگزار شد، رییس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بارها در سخنان شان مساله محیط زیست و حفاظت از آن را یک مساله ملی دانستند و تاکید کردند حفظ آن وظیفه آحاد جامعه است.

وی در ادامه با بیان این که یکی از مصادیق توسعه پایدار، حفظ محیط زیست است، افزود: فقر، یکی از عوامل مخرب محیط زیست است و در کشور با رعایت ضوابط محیط زیستی باید تولید صورت گیرد و چرخ زندگی مردم هم بچرخد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با انتقاد از برخی از سیاست های ضد توسعه‌ای در کشور ادامه داد: برخی از سیاستگزاران ارزش ذاتی آب را صفر در نظر می گیرند و همین سیاست ها به بهانه خودکفایی باعث نابودی منابع کشور شده است.

معاون رئیس جمهوری تاکید کرد: سازمان محیط زیست در حال به روزرسانی تجهیزات زمینی برای اطفای حریق است، اما با مشکلات زیادی مواجه است. برخی انتقاد می کنند که چرا در آتش سوزی ها  از امداد هوایی استفاده نشد، باید بگویم که با تجهیزات قدیمی که وجود دارد به ازای هر بیست پرواز، حتما یک نفر تلفات خواهیم داشت و از طرف دیگر برای خرید تجهیزات هوایی نیاز به سرمایه گذاری بالایی داریم که از توان اقتصادی دولت خارج است و باید شما استادان اقتصاد بگویید در این مورد باید چقدر سرمایه گذاری کرد؟

کلانتری ضمن تاکید بر محدودیت های استخدامی خاطر نشان کرد: با ۳۵۰۰ محیط بان حفاظت و صیانت از منابع ژنتیک کشور امکان پذیر نیست و دانشگاه ها باید فرهنگ جامعه را تقویت کنند، کما اینکه تا کنون هم این کار توسط رسانه ها انجام شده است.

کلانتری ضمن اشاره به موضوع وقف دماوند گفت: دیروز در دفتر معاون اول رییس جمهوری در خصوص موضوع دماوند و جنگل آق مشهد جلسه داشتیم، اما متاسفانه واقعیت آن چیزی نیست که در رسانه ها مطرح می شود، مثلاً وقف دامنه کوه دماوند مربوط به ۴۰۰ سال پیش است و جمع آن به ۱۰۰ هکتار هم نمی رسد، واقعیت جنگل آق مشهد هم ۴۰۰ هکتار از مراتعش وقف شده که مربوط به ۸۰۰ سال پیش است، ضمن اینکه طبق فتوای مرحوم امام (ره) و رهبر معظم انقلاب، انفال قابل وقف نیست.

معاون رییس جمهور تصریح کرد: محیط زیست فقط جنگل نیست، سوخت اضافی که به وسیله خودروها در ترافیک می سوزد و باعث آلودگی هوا می شود نیز محیط زیست است.

رییس سازمان محیط زیست در پایان با تاکید بر ضرورت آموزش محیط زیست در دانشگاه ها گفت: درصد زیادی از مدیران اجرایی کشور،  دانش آموخته رشته های مهندسی هستند و باید با مسائل محیط زیستی آشنا باشند، تا آینده نسل های بعدی کشور به خطر نیفتد.

 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =