شکارچیانی که به احترام البرز دست از ماشه می کشند

گچساران - ایرنا - روزها از پی هم می گذرند و خاطره بعضی آدم ها که جانشان را برای حفظ طبیعت ایران زمین از دست داده اند همچنان در یادها مانده است ،در جنوب ایران و در کوه های زاگرس شکارچیان برای زنده نگهداشتن یاد البرز زارعی دست از ماشه می کشند و تفنگشان را بالای تاقچه اتاق برای همیشه آویزان می کنند.

سجاد ، ۲۲سال از این کوه به آن کوه و از این دره به آن دره بصورت غیر مجاز ، در تاریکی شب ، روزهای بارانی و در گرما برای شکار حیوانات وحشی خطرات را به جان خرید و کارش تا آنجا پیش رفت که یکی از انگشتانش را از دست داد.   

او روزگاری جسورانه چشم در چشم آهوان زیبا در کسری از ثانیه دست بر ماشه می برد و جانشان را می گرفت تا گوشت تازه به خانه ببرد و پوست حیوان وحشی بفروشد. اما این روزها سجاد ، متحول شده است . دستش هیچ تفنگی را لمس نمی کند.سجاد این روزها با سجاد روزهای قبل فرق کرده است. پرسش این است که مگر چه اتفاقی رخ داده است که دیگر سجاد به شکار نمی رود؟! 

"وقتی شنیدم البرز زارعی جان خود را برای نجات جنگل های گچساران از دست داد دستم به ماشه تفنگ نرفت ،شرمندگی تمام وجودم را گرفت ،نشستم و فکر کردم که من کجایم و البرز کجا بوده و چگونه فکر می کرده است . " این ها را سجاد می گوید.

سجاد مرادی اعتراف می کند: پس از ساعت ها تفکر ، صید اراده زنده یاد البرز زارعی امدادگر گچسارانی شدم و تصمیم گرفتم برای همیشه تفنگ خود را زمین بگذارم و با شکار خداحافظی کنم.

او از جان فشانی و مرگ شهادت گونه زنده یاد البرز زارعی در جدال با آتش جنگل های کوه دیل گچساران به نیکی یاد می کند و می گوید: وقتی همشهری من برای نجات درختان جنگلی جان خود را از دست داد من دستم برای شکار لرزید و تصمیم گرفتم به جای شکار فعال محیط زیست شوم.

سجاد ۴۰ سال سن دارد  که ۲۲ سال آن را در کوه ها و دشت ها به صد حیوانات و پرندگان سپری کرده است .او اکنون همیار محیط زیست شده است .

به عقیده وی باید قدر ثروت های ملی از جمله جنگل ها و حیات وحش را بدانیم و هر شهروند ایرانی برای صیانت از این سرمایه های خدادادی قدمی بردارد.

البرز زارعی کوهنورد ۳۸ ساله گچسارانی که روز دوازدهم خرداد امسال به عنوان نیروی داوطلب در عملیات اطفای حریق جنگل های کوه‌های دیل دچار سوختگی شدید شده بود پس ۲ هفته در بیمارستان اصفهان جان باخت.

این امدادگر در حالی که شعله های آتش از هر سویی زبانه می کشید به صخره ای پناه برد که متاسفانه از آن صخره سقوط کرد  و پس از افتادن درآتش دچار سوختگی شدید شد.

سجاد تصمیم گرفته است در هر حادثه طبیعی چون آتش سوزی جنگل ها و مراتع برای نجات سرمایه های طبیعی کشورش با امدادگران همراهی کند.

مرادی با یادآوری اینکه حیات وحش دارای ارزش های اجتماعی، اقتصادی،فرهنگی، تفریحی و زیبایی شناسی است از همه شکارچیان خواست تا تفنگ های خود را بر زمین گذاشته و حیات وحش را قربانی زیاده خواهی های خود نکنند.

ساخت آبشخور حیات وحش نخستین تجربه شکارچی

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: این شکارچی در نخستین فعالیت زیست محیطی به همراه انجمن سبزگامان طبیعت گچساران و خانواده زنده یاد البرز زارعی اقدام به مشارکت در ساخت آبشخور برای حیات وحش کرده است.

اسد الله هاشمی افزود: وی و دیگر شکارچیان ، تاثیر تلاش تا پای جان زنده یاد البرز زارعی برای حفظ سرمایه های طبیعی را از دلایل تغییر رفتار خود با محیط زیست عنوان کرده اند.
وی بیان کرد: تشکل مردم نهاد زیست محیطی سبز گامان شهرستان گچساران ، دانش آموزان و نیروهای مردمی روستای نارک مراقبت های پس از ساخت این آبشخور را به عهده گرفته اند.

تهدیدهای محیط زیست

هاشمی تصریح کرد: آتش سوزی، چرای بیش از حد دام، شکار غیر مجاز و تخریب اراضی چهار تهدید برای مناطق حفاظت شده کهگیلویه وبویراحمد محسوب می شود که نیازمند همت همگانی برای صیانت از این سرمایه های طبیعی است.

وی اضافه کرد: محیط زیست برای به حداقل رساندن این تهدیدها  ضمن تقویت تشکل های زیست محیطی استان جلب مشارکت های مردمی و تغییر نگاه شکارچیان حیات وحش را در اولویت های برنامه های خود قرار داده است.

تلاش های محیط زیست موجب تغییر نگاه شکارچیان حیاط وحش از شکار به حفاظت از حیاط وحش شده و بسیاری از آنان به همیاران طبیعت ملحق می شوند. 
هاشمی افزود: از ظرفیت گروه های کوهنوردی برای آموزش محیط بانان جهت کاهش تهدیدها استفاده می شود.

هاشمی عنوان کرد: برای حفاظت از مناطق حفاظت شده برنامه های هوشمند سازی با نصب سه دروبین در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شده است و با همکاری مسئولان استانی این طرح گسترش خواهد یافت.

تلاش دولت برای حفظ گونه های حیات وحش

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گچساران گفت: چشمه ها، آبشخورها و منابع ذخیره آب مناطق حفاظت شده این شهرستان احیا و بازسازی شدند.

ولی رمضانی  افزود: امسال ۱۱ مخزن تامین آب و ۲۵ آبشخور حیات وحش در مناطق حفاظت شده  گچساران لایه روبی شده است.
وی بیان کرد: ترمیم و احیای آبشخورهای منطقه تاثیر مستقیم و مطلوبی بر وضعیت زیست محیطی و کمیت و کیفیت حیات وحش پیرامون آن داد.

وی تصریح کرد: بیش از ۸۰ حلقه چشمه در مناطق حفاظت شده شهرستان وجود دارد.

رمضانی اظهار داشت: لایروبی و بهسازی آبشخورها و چشمه‌های محیط طبیعی این شهرستان برای استفاده جانوران وحشی از سوی نیروهای محیط‌بانی انجام شده است.

وی گفت: دسترسی نداشتن حیات وحش به منابع آبی بویژه در فصل تابستان از مهمترین دلایل نابودی گونه های حیات وحش است

رمضانی ابراز کرد: آب مورد نیاز آبشخورهای حیات وحش مناطق حفاظت شده حوزه شهرستان گچساران بوسیله ۲ دستگاه خودرو پیکاپ تامین می شود.

وی افزود:روزانه یکهزار لیتر از محل چاه های کشاورزی به آبشخورهای حیات وحش گچساران منتقل می شود.

رمضانی اظهار داشت: عمده این آبشخورها در محل پایین دست رودخانه ها یا چشمه های دارای آب دائمی یا فصلی احداث شده است.

کوه خامی با مساحت بیش از ۲۵ هزار هکتار، کوه سرخ با ۱۶ هزار هکتار و کوه دیل با ۱۰ هزار هکتار مساحت از جمله مناطق حفاظت شده شهرستان‌های گچساران و باشت محسوب می‌شوند.
کبک، تیهو،کل و بز از مهم‌ترین گونه‌های حیات وحش در زیستگاه‌های گچساران هستند.

شهرستان ۱۲۶هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویهو بویراحمد قرار دارد.

دنا، دنای شرقی، خاییز سرخ ، خامی، دیل ، سولک و سیوک جزو مناطق حفاظت شده این استان هستند.

کهگیلویه و بویراحمد همچنین دارای پنج منطقه شکار ممنوع شامل پادنای سمیرم، خرم ناز، لار و ماغر، حاتم و کوه تلرش است. 

این استان با ۲۴۰ گونه پستانداران، بیش از ۲۰۰ گونه پرندگان ، ۳۹ گونه خزندگان، ۹ گونه ماهیان و سه گونه دوزیستان از زیستگاه های مهم حیات وحش منطقه زاگرس محسوب می شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =