وزیر کشور: عمده کودکان کار از مهاجرین افغانستانی هستند

تهران-ایرنا- وزیر کشور با بیان اینکه عمده کودکان کار خیابانی به مهاجران افغانستانی مربوط می‌شود، گفت: پیشتر در این خصوص با مسئولان دولت افغانستان و سفیر افغانستان در ایران و اخیرا با وزیر خارجه این کشور گفت وگوی مفصلی داشتیم که همکاری و حمایت کرده و مانع از ورود کودکان کار به کشورمان شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی در یکصد و سی و سومین جلسه شورای اجتماعی کشور که صبح روز - یکشنبه - در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد، با اشاره به اینکه اولین دستور کار جلسه امروز ارائه گزارش سازمان بهزیستی درخصوص مشاوره در امر طلاق و ازدواج بود، اظهار کرد: سازمان بهزیستی گزارش مفصلی از همه زحمات و تلاش‌هایی که در مراکز مشاوره‌ای در سراسر کشور انجام شده و جزء مصوبات جلسات پیشین شورای اجتماعی بود، ارائه کرد.

وی با اشاره به اینکه هدف گذاری در تاسیس مراکز مشاوره، مشاوره قبل و حین ازدواج بوده است، تصریح کرد: این مراکز توانستند ۱۵ تا ۲۰ درصد به اهداف نزدیک شوند و در مجموع، حدود ۱۴ درصد موفق بودند.

وزیر کشور اضافه کرد: در این زمینه، نظرات دستگاه‌های مختلف ارائه و مقرر شد با هماهنگی‌ها و پیگیری‌های مستمر در رفع ایرادات و اشکالات و استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت مردمی در این حوزه به ویژه اتصال مراکز مشاوره سراسر کشور به این شبکه عظیم، بتوانیم از امر خانواده صیانت بیشتری داشته باشیم و ان شاءالله مانع طلاق در جامعه باشیم و ثبات و پایداری خانواده‌ها بیشتر شود.  

 رحمانی فضلی افزود: در این خصوص مقرر شد که یک استان به صورت نمونه و پایلوت تعیین شود و همه دستگاه‌های مسئول و متولی با روش‌ها و شیوه‌های ابتکاری که در سراسر کشور داشته‌اند، در این استان عمل کنند تا الگوی مناسبی که در این استان به نتیجه رسیده به استان‌های دیگر تسری یابد.  

وزیر کشور با بیان اینکه در جلسه امروز شورای اجتماعی به بحث کودکان کار خیابانی نیز پرداخته شد، عنوان کرد: این سومین جلسه‌ای است که موضوع کودکان کار خیابانی در شورای اجتماعی مطرح می‌شود. آیین نامه و دستورالعملی از قبل در دولت بوده و همه دستگاه‌ها در این خصوص اظهارنظر کرده بودند. این آیین نامه امروز در جلسه تصویب و مقرر شد به دولت ارسال شود تا بتوانیم ضعف‌ها و چالش‌هایی که در عمل با آن مواجه بودیم و در برخی از مواقع، مانع موفقیت مسئولان در این امر می‌شد، برطرف کنیم.  

رحمانی فضلی افزود: در همین راستا یکی از سمن‌های موفق در خصوص کودکان کار که توانستند با تاسیس مراکزی در استان تهران در امر مهارت آموزی و آموزش این کودکان و همچنین اجتماعی سازی و تقویت روابط آنها به خوبی عمل کنند، گزارشی از اقدامات خود ارائه کردند و مقرر شد هم این مراکز مورد تقویت و حمایت قرار گیرد و همچنین بتوانیم الگوهای این چنینی را در سراسر کشور گسترش دهیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه عمده کودکان کار خیابانی به مهاجران افغانستانی مربوط می‌شود، تصریح کرد: پیشتر در این خصوص با مسئولان دولت افغانستان و سفیر افغانستان در ایران و اخیرا با وزیر خارجه گفت وگوی مفصلی داشتیم که همکاری و حمایت لازم را انجام دهند و مانع از ورود کودکان کار به کشورمان شوند. همچنین در صورت لزوم عودت این افراد با اولویت و رعایت شرایط لازم صورت پذیرد که این افراد با خانواده‌های خود بتوانند به کشورشان بازگردند یا نظارت‌های مستمری از طرف افغانستان در این خصوص انجام گیرد.  

وزیر کشور با اشاره به پیش رو بودن ماه محرم و برگزاری مراسم عزاداری اظهار کرد: دستگاه‌های عضو شورا که نقش مهمی در فرهنگ سازی و اجتماعی سازی موضوعات دارند، همه ظرفیت خود را به کار بگیرند تا امسال، محرم متفاوتی داشته باشیم و ضمن اینکه پروتکل‌های بهداشتی را مردم رعایت می‌کنند و از سلامتی شان صیانت می‌شود، بتوانیم مراسم را به نحو احسن برگزار کنیم.  

وی اشاره کرد: با فرمایشات مقام معظم رهبری و همچنین مراجع و علما و مداحان و خطبا و همه کسانی که در امر محرم موثر هستند، کار ما در انجام این امر با این توصیه‌ها و پیشنهادات راحت‌تر خواهد بود. با این حال بازهم به همکاری همه مردم نیاز داریم که واقعا رعایت کنند تا بعد از پایان محرم و عزاداری‌ها، عزادار عزیزان خود نباشند.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه یکی از موضوعات مهم توجه به کمک‌های مومنانه است، خاطرنشان کرد: ماه رمضان امسال با نهضتی که ایجاد شد و حمایت‌های مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و مردم خیر عزیز توانستیم کمک‌های مومنانه را به دست مردم برسانیم. به صورت طبیعی در ماه محرم و بخصوص در دهه اول محرم کمک‌های مومنانه، نذری‌ها، وقف‌ها و اطعام‌ها به صورت گسترده و موثر انجام می‌شود؛ اما تقاضا داریم که این کمک‌های مؤمنانه استمرار پیدا کند و مردمی که محتاج و نیازمند هستند بتوانند از کمک مردم برخوردار باشند تا این مشکل را در مدت کوتاه تا زمانی که شاهد تولید واکسن و داروهای موثر برای درمان این بیماری باشیم، بتوانیم با همکاری و همدلی همدیگر حل کنیم.

در پایان این جلسه شورا، محمد حسن داودی مدیر موسسه صبح رویش که به عنوان سازمان مردم نهاد موفق در حوزه آموزش کودکان کار خیابانی به یکصد و سی و سومین نشست شورای اجتماعی کشور دعوت شده بود، در جمع خبرنگاران گفت: حضور کودکان کار در معابر و مشکلات آنها از سوی بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد دنبال می‌شود و طرح دغدغه‌های این گروه‌ها در صحن شورای اجتماعی کشور بسیار مفید خواهد بود.

مدیر مدرسه صبح رویش اظهار کرد: امروز فرصت مغتنمی بود که در زمینه توانمند سازی کودکان کار، نکات مهمی در زمینه ریشه های بروز کودکان کار و پیشگیری از مسائل این چنینی و همچنین مشکلات و موانع پیرامون فعالیت گروه‌های مردمی این حوزه توضیحاتی ارائه شد.

وی افزود: بهبود روندهای ثبت موسسات و سازمان‌های مردم نهاد و افزایش نقش گروه‌ها و تشکل‌های مردمی در تصمیم گیری‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی از جمله نکاتی بود که در این جلسه مطرح شد.

به گفته این فعال حوزه کودکان کار، طرح‌های موسسه صبح رویش در حال حاضر برای ۱۰۵۱ کودک کار  و در معرض آسیب تهران درجهت توانمندسازی این کودکان اجرا می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =