سفیر اتریش: علاقه‌مند به برقراری روابط فرهنگی و اقتصادی با چهارمحال و بختیاری هستیم

شهرکرد- ایرنا- سفیر اتریش در ایران گفت: با توجه به اعتماد متقابلی که بین مقامات ایرانی و اتریشی وجود دارد، علاقه‌مند به روابط اقتصادی و فرهنگی با استان چهارمحال و بختیاری و برگزاری رویدادهای فرهنگی در این استان هستیم.

اشتفان شُلتس (Stefan Scholz)روز یکشنبه در نشست بررسی همکاری‌های مشترک استان چهارمحال و بختیاری با کشور اتریش که در محل اتاق بازرگانی این استان برگزار شد، افزود: سال گذشته از سوی انجمن فرهنگی دائمی سفارت اتریش ۱۳۰ رویداد فرهنگی در ایران برگزار شد که با توجه به ارتباطی که بین ما و مدیران چهارمحال و بختیاری برقرار شده است، خواهان آن هستیم که یکی از برنامه‌های فرهنگی خود را در شهرکرد برگزار کنیم.

وی ادامه داد: اتریش، انجمن فرهنگی دائمی در ایران دارد و این موضوع بستر مناسبی را برای تقویت روابط فرهنگی ما فراهم کرده است.

شُلتس، همچنین علاقه‌مندی خود را نسبت به برقراری روابط اقتصادی بین اتریش و چهارمحال و بختیاری ابراز کرد و گفت: در گام نخست علاقه داریم تا در حوزه آب همکاری‌های خود را آغاز کنیم چرا که اتریش یکی از کشورهای موفق جهان در خصوص مدیریت صحیح منابع آب است.

سفیر اتریش در ایران ادامه داد: موفقیت ما در حوزه آب نشات گرفته از تحقیقات یکصد سال اخیر است و از آنجا که چهارمحال و بختیاری همانند اتریش از منابع باارزش آب برخوردار است می‌توان دانش و تجربیات خود را در خصوص مدیریت صحیح این منابع و بهره‌وری اقتصادی از آن به اشتراک بگذاریم.

شُلتس، تقویت کشاورزی پایدار را از دیگر مباحث مورد علاقه طرفین برشمرد و گفت: این استان ظرفیت بالایی در حوزه کشاورزی دارد و می‌توان در خصوص صنایع تبدیلی، بسته‌بندی و حمل و نقل صنایع غذایی همکاری‌های مشترکی داشته باشیم.

وی همچنین به ظرفیت‌های چهارمحال و بختیاری در حوزه گردشگری اشاره کرد و افزود: ۱۵ درصد تولید ناخالص کشور اتریش در حوزه گردشگری است و اگرچه این کشور از منابع زیرزمینی بهره‌ای ندارد اما با استفاده از طبیعت بکر خود به جایگاه مناسبی در صنعت توریسم دست یافته است که می‌توان در این خصوص نیز با استان چهارمحال و بختیاری همکاری‌هایی برقرار کرد.

سفیر اتریش همکاری‌های علمی بین دانشمندان ایرانی و اتریشی با وجود محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و از طریق وبینارهای(کنفرانس تصویری) علمی را تحسین‌برانگیز دانست و گفت: سعی شده است در این شرایط از راهکارهای هوشمند بهره‌گیری شود.

وی با اشاره به روابط ایران و اتریش در طول تاریخ، اظهار داشت: روابط ایران با اتریش نسبت به دیگر کشورهای اروپایی از وجوه متمایزی برخوردار است که مبتنی بر ۷۰۰ سال رابطه مستند، ۵۰۰ سال شراکت و ۱۶۰ سال روابط دیپلماتیک بین ۲ کشور است.

اشتفان شُلتس ادامه داد: اتریش در طول تاریخ هیچگاه ادعای استعماری نداشته، در تاسیس نخستین دانشگاه خاورمیانه در تهران مشارکت داشته، مهندسان این کشور در احداث راه‌آهن شمال ایران ایفای نقش داشته‌اند و بعد از انقلاب ایران نیز نخستین کشور اروپایی بود که دولت موقت ایران را به رسمت شناخت و رییس جمهوری اتریش نخستین رییس جمهوری بود که بعد از مذاکرات برجام به ایران سفر کرد و همه این روابط ناشی از وجود اعتماد متقابل است.

وی خاطر نشان کرد:  بی‌شک با شناسایی وجوه اشتراک طرفین و برنامه‌ریزی‌های لازم، روابط خود را با استان چهارمحال و بختیاری دنبال می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، سفیر اتریش در ایران در سفر ۲ روزه خود به استان چهارمحال و بختیاری از ظرفیت‌های صنعتی، جاذبه‌های گردشگری و مزارع و باغات کشاورزی این استان دیدن کرد و با برگزاری نشست‌هایی با مسئولان این استان علاقمندی خود را برای ایجاد روابط اقتصادی و فرهنگی ابراز داشت.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =