ممنوعیت پذیرایی در جریان برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در گیلان

رشت - ایرنا - مدیرکل تبلیغات اسلامی گیلان با بیان اینکه ممنوعیت هرگونه پذیرایی، از دستور العمل‌ های اجرای مراسم‌ عزاداری در ماه محرم است، گفت: تهیه نذورات به صورت بسته‌ بندی قبل مراسم دسته‌ روی ، صرفا بدون نقل مکان از محل هیات‌ ها و عدم تمرکز در اماکن خاص انجام می‌ شود.

حجت الاسلام و المسلمین سعید مهدوی روز یکشنبه در جلسه ستاد شئون فرهنگی در مناسبت‌ های مذهبی گیلان در سالن جلسات اداره‌ کل تبلیغات اسلامی استان در رشت با اشاره به ضوابط اجرای برگزاری آیین های سوگواری محرم افزود: برگزاری مراسم با اولویت اماکن و فضاهای باز، رعایت کاهش ساعت برگزاری مراسم، رعایت فاصله‌ گذاری اجتماعی در مراسم عزاداری، استفاده از ماسک به صورت مستمر از مهمترین نکات مدیریت مراسم‌  عزاداری ایام محرم در هیات‌ های مذهبی، مساجد، حسینیه‌ها و تکایا است.

وی با بیان اینکه یکی از مصادیق تعظیم شعائر این است که شیعیان خود را برای انجام این عمل الهی مطابق زمان خود را مهیا کنند، خاطر نشان کرد: شیعیان در سایه توسل و الگوگیری از اهل‌ بیت (ع) هیچ‌ وقت توسل خود را تعطیل نکرده است.

وی با بیان اینکه توجه به مراسم سوگواری امام حسین (ع) هر ساله یک ذخیره روحی و معنوی را برای همگان به همراه داشته، اظهار داشت: تعظیم شعائر یکی از مهمترین دغدغه‌های فرهنگی آحاد ملت ایران است.

حجت الاسلام مهدوی با اشاره به توطئه‌ های رسانه‌ های معاند درباره برگزاری آیین های سوگواری محرم خاطر نشان کرد: مراسم محرم هیچ‌ گونه تقابلی با رعایت دستور العمل‌ های بهداشتی ندارد و با رعایت  موازین می‌توان آن را برگزار کرد.

وی با تاکید بر اینکه با حذف بعضی از رسوم  و تشریفات به نوع ویژه و کارآمدتر می‌توان جلسات عزاداری را با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار کرد، اظهار داشت: هیات‌ های عزاداری امسال تلاش زیادی را برای رعایت مسائل بهداشتی انجام می‌دهند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان گیلان بیان داشت: از ظرفیت معنوی و مذهبی جلسات عزاداری می‌توان برای مدیریت بحران اجتماعی و مسائل روحی و روانی‌ مانند ویروس کرونا استفاده کرد ضمن اینکه از َظرفیت معنوی عزاداری و توسل به اهل بیت (ع) با رعایت موازین بهداشتی می توان برای کمک به آسیب‌ دیدگان ویروس کرونا استفاده کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =