برگزیت موجب فرار مغزها از انگلیس شده است

تهران-ایرنا- روزنامه گاردین با استناد بر نتایج یک تحقیق جدید گزارش داد: برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) به مهاجرت افراد مولد از نظر اقتصادی از بریتانیا به کشورهای اتحادیه اروپا منجر شده است.

به گزارش ایرنا، این روزنامه به نقل از محققان این تحقیق نوشت: مهاجرت این افراد در مقیاسی که انتظار می رود در نتیجه بحران اقتصادی یا سیاسی عمده بروز می کند، بوده است.

تحقیق مربوطه با استفاده از ترکیبی از آمار رسمی از سراسر اتحادیه اروپا و مصاحبه با بریتانیایی هایی که در آلمان زندگی می کنند تغییرات بزرگ در الگوهای مهاجرتی شهروندان انگلیس را از زمان همه پرسی سال ۲۰۱۶ تاکنون نشان می دهد و آن را  با روند مهاجرت عمدتا ثابت در بین اتباع ۲۷ کشور باقی مانده در اتحادیه مقایسه می کند.

 تحقیق اخیر حاصل همکاری بین پروژه دانشگاه اکسفورد، چهار موسسه در برلین و مرکز علوم اجتماعی «دبلیو زد بی» در برلین است که  «تغییر عمده» در تعداد شهروندان بریتانیایی خارج از این کشور را نشان می دهد؛ افرادی که قصد دارند پاسپورت یک کشور عضو اتحادیه اروپا را دریافت کنند. این نتایج همچنین نشان می دهد که چگونه رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا بسیاری از افراد را مجبور به تصمیم گیری درباره اهداف بلندمدت تر گرفته است.

بر این اساس، مهاجرت از بریتانیا به اتحادیه اروپا حدود ۳۰ درصد در مقایسه با قبل از برگزیت افزایش یافته است. بریتانیایی های که در کشورهای اتحادیه اروپا زندگی می کنند و تصمیم گرفتند اند گذرنامه کشور عضو اتحادیه را دریافت کنند در مجموع ۵۰۰ درصد و در آلمان تا دو هزار درصد افزایش یافته است.

 مهاجران بریتانیایی بیشتر شامل افراد تحصیل کرده و ماهر است که این خود گویای فرار مغزها شامل افراد بسیار مستعد ومولد از این کشور به قاره اروپا است.

در آلمان مهاجران بریتانیایی بالاترین درآمد را دارند و به طور متوسط در سال ۲۰۱ میلادی ۲ هزار و ۸۱۲ پوند در امد داشتند. مهاجران اتریشی و آمریکایی در رده های بعدی قرار دارند.

حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار شهروند بریتانیایی در اتحادیه اروپا زندگی می کنند که از این تعداد ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر در آلمان سکونت دارند. در چهار سال بعد از همه پرسی برگزیت، به ۳۱ هزار و ۶۰۰ شهروند بریتانیایی تابعیت دوگانه آلمانی بریتانیایی اعطا شده است.

تحقیق اخیر همچنین نشان داد: نیمی از همه شهروندان بریتانیایی که در آلمان زندگی می کنند تا پایان سال ۲۰۲۰ تابعیت دوگانه می گیرند.

بعلاوه مصاحبه با شهروندان بریتانیایی که در آلمان کار و زندگی می کنند نشان داد که برگزیت افراد را برای پذیرش سطوح بالایی از خطر در نتیجه مهاجرت آماده کرده است.

«دنیل تتلو» نویسنده این تحقیق گفت: ما پدیده جدیدی را درمهاجرت اجتماعی و تعریف دوباره  از آنچه که بریتانیایی- اروپایی توصیف می شود؛ شاهد هستیم.  در سال ۲۰۱۹ بریتانیایی ها در رده دوم بعد از ترک ها برای دریافت شهروندی آلمان بودند که بسیار جلوتر از لهستانی ها، رومانیایی ها، عراقی ها یا سوری ها است؛   انتظار می رود  اتباع این کشورها اشتیاق بیشتری برای دریافت شهروندان آلمانی اتحادیه اروپا داشته باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =