۱ بهمن ۱۳۸۳، ۰:۰۱
کد خبر: 8389365
T T
۰ نفر
نمایندگان هسته ای ایران بااعضای مجلس ملی فرانسه درپاریس تشکیل جلسه دادند # پاریس، خبرگزاری جمهوری اسلامی 1/11/83 خارجی.سیاسی.فرانسه.ایران.مجلس ملی فرانسه. هیاتی از مقام های کشورمان بعدازظهر چهارشنبه نشستی پیرامون تشریح فعالیت- های صلح آمیز هسته ای کشورمان و بررسی نقش ایران در تحولات منطقه خاورمیانه با اعضای مجلس ملی فرانسه و نمایندگان اتحادیه اروپا در پاریس برگزار کرد.
دراین نشست که باابتکار کمیسیون دفاعی و امنیتی مجلس ملی فرانسه درمحل این مجلس برگزارشد "حسین موسویان" رییس کمیته سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی، "صادق خرازی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاریس،" غلامعلی خوشرو" معاون سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه، دکتر "محمد سعیدی" معاون برنامه ریزی و بین الملل سازمان انرژی اتمی ایران به عنوان نمایندگان کشورمان حضور داشتند.
"گی تیسیه" رییس کمیسیون دفاعی و امنیتی مجلس ملی فرانسه که ریاست این جلسه را بر عهده داشت در سخنانی نقش ایران در منطقه را مهم خواند و افزود: تحولات این کشور می تواند تمامی منطقه را تحت تاثیر قرار دهد. وی بااشاره به گفت وگوهای ایران با سه کشور اروپایی فرانسه،آلمان و انگلیس در خصوص فعالیت های هسته ای ایران گفت: سیاست مذاکره و گفت وگو با ایران بسیار با اهمیت است. "حسین موسویان" رییس کمیته سیاست خارجی شورای عالی امنیت ملی نیز با ایراد سخنانی در این نشست بر ضرورت پیشبرد همکاری های ایران با فرانسه و اتحادیه اروپا تاکید کرد. وی با برشمردن وضعیت کنونی سیاسی و امنیتی در منطقه خاورمیانه خاطر نشان کرد: تروریسم فقیر و غنی نمی شناسد و حل آن به عنوان یکی از معضلات فراروی جامعه جهانی، نیاز به عزمی همگانی دارد. به گفته موسویان ریشه تروریسم را باید درشرایط نامساعد اقتصادی و اجتماعی کشورها و سیاست های غیر عادلانه موجود در جهان جست وجو کرد. موسویان تروریسم، مواد مخدر و جنایات سازمان یافته را از معضلاتی دانست که برای مقابله با آن همیاری بین المللی را می طلبد. وی افزود: جمهوری اسلامی ایران در سه سطح بین المللی، منطقه ای و دوجانبه آماده همکاری با فرانسه و اتحادیه اروپا برای مقابله با چنین معضلاتی است.
درادامه این جلسه "غلامعلی خوشرو" معاون سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه کشورمان در سخنانی بااشاره به نقش اثرگذار فرانسه در اتحادیه اروپا و جهان، مذاکرات ایران و این اتحادیه را حایز اهمیت خواند. خوشرو با تشریح فعالیت های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران و تعامل کشورمان با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: اقدامات و بازرسی های متعدد آژانس از مراکز هسته ای کشورمان تاکیدی بر مسالمت آمیز بودن فعالیت های هسته ای تهران است. وی همچنین با اشاره به آخرین گزارش "محمد البرادعی" مدیر کل آژانس بین- المللی انرژی اتمی که بر غیر نظامی بودن فعالیت های هسته ای ایران تصریح دارد گفت: با وجود همه دلایل یاد شده برخی گزارش های نادرست و تبلیغات سو که در مطبوعات درج می شود، منجر به بروز سوء تفاهم هایی می شود. خوشرو تاکید کرد که ایران با توجه به مقررات حقوقی و بین المللی و مذهبی معتقد به استفاده صلح آمیز بودن انرژی هسته ای است و از سوی دیگر سال هاست که طرح خاورمیانه عاری از سلاحهای کشتار جمعی را پیگیری می کند. به گفته معاون وزارت امورخارجه کشورمان نگرانی های موجود در زمینه فعالیت- های هسته ای ایران با واقعیات منطبق نیست و این نگرانی ها بیشتر ذهنی و تخیلی است در حالی که تعهدات و اقدامات ایران عینی، عملی و ملموس است. "صادق خرازی "سفیرجمهوری اسلامی ایران درفرانسه نیز طی سخنانی نقش ایران را در تامین ثبات و امنیت منطقه مهم توصیف کرد وگفت: برای موفقیت در مبارزه با تروریسم و تامین امنیت منطقه ای همکاری ایران با کشورهای اروپایی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه در ادامه سخنان خود تبعیضی را که نسبت به مساله فعالیت های هسته ای تهران وجود دارد غیر قابل قبول خواند و خواستار نظارت بر فعالیت های هسته ای رژیم صهیونیستی و بازرسی تاسیسات هسته ای این رژیم شد. صادق خرازی افزود: امنیت در منطقه خاورمیانه بدون حضور و مشارکت ایران مفهوم ندارد و تلاش تهران برای برقراری صلح و ثبات در منطقه راهبردی است. سفیر کشورمان آنگاه با تاکید بر اهمیتی که ایران برای مذاکره با اتحادیه اروپا در زمینه فعالیت های مسالمت آمیز هسته ای خود قایل است گفت: نتایج ملموس و عملی چنین مذاکراتی است که اهمیت دارد. وی در ادامه سخنان خود با برشمردن اهمیت وجود ساختاری چند قطبی در سطح نظام بین الملل، تحقق چنین ساختاری را از اهداف راهبردی جمهوری اسلامی ایران خواند و افزود: ایران در این زمینه نگرشی همسان با فرانسه دارد و از طرح این کشور در ایجاد جهانی چند قطبی حمایت می کند. هیات نمایندگی ایران صبح روزچهارشنبه به منظور انجام نشستی پیرامون پرونده هسته ای ایران بانمایندگان مجلس ملی فرانسه وارد پاریس شدند. 240/2091/270/1382/405/شبک
۰ نفر