کشت ۳۹ هزار هکتار زراعت تابستانه در شرق گلستان

گنبدکاووس - ایرنا - کشت دوم یا تابستانه برخی محصولات زراعی در نواحی شرق گلستان که پس از برداشت محصولات پاییزه مانند گندم، جو، دانه روغنی کلزا و چغندر قند انجام می‌شود به گفته مدیران جهادکشاورزی این منطقه امسال به سبب شرایط آب و هوایی و بارش‌های مناسب و مطلوب بهاره با افزایش ۱۰ درصدی نسبت به پارسال به سطح ۳۹ هزار هکتار رسید.

برنج، پنبه، سویا، آفتابگردان، حبوبات، بادام زمینی، کنجد، ذرت علوفه‌ای و برخی صیفی جات از مهمترین محصولات زراعی کشت شده در قالب کشت دوم یا تابستانه کشاورزان شرق استان گلستان از جمله گنبدکاووس، مینودشت، آزادشهر، گالیکش و کلاله است.

مدیر جهادکشاورزی گنبدکاووس گفت: امسال در ۱۵ هزار و ۱۵۳ هکتار از مجموع ۱۵۸ هزار هکتار اراضی زراعی این شهرستان محصول تابستانه کشت شده که حدود ۱۱ هزار هکتار آن برنج، هزار و ۷۶۱ هکتار پنبه، ۲ هزار ۴۰۰ هکتار ذرت علوفه‌ای و کمتر از ۱۰۰ هکتار نیز دیگر محصولات از جمله سویا، آفتابگردان و کنجد است.

غلامعلی نورا افزود: علاوه بر آن، چهار هزار و ۴۲۷ هکتار نیز کشت بهاره از جمله هزار هکتار برنج و سه هزار و ۳۵۰ هکتار پنبه توسط کشاورزان این شهرستان کشت شده که در مجموع اراضی کشت بهاره و تابستانه این شهرستان ۱۹ هزار و ۵۸۰ هکتار با پیش بینی تولید بیش از ۱۳۱ هزار تن است.

حسین ممشلی مدیر جهاد کشاورزی آزادشهر هم از کشت تقریبی چهار هزار و ۵۰۰ هکتار محصول تابستانه در این شهرستان خبر داد و گفت: مهمترین محصولات کشت شده برنج با چهار هزار و ۱۵۰ هکتار، ذرت علوفه‌ای با ۱۸۱ هکتار، سویا ۲۴ هکتار، پنبه ۳۰ هکتار و آفتابگردان ۸۴ هکتار است.

همچنین حبیب الله زارع مدیر جهادکشاورزی مینودشت گفت: امسال در پنج هزار و ۴۰۰ هکتار از حدود ۲۸ هزار هکتار اراضی زراعی این شهرستان کشت دوم یا تابستانه کشت شده که سه هزار و ۵۰۰ هکتار آن برنج، هزار و ۵۰۰ هکتار ماش و ۴۰۰ هکتار هم کنجد، سویا، آفتابگردان و بادام زمینی با پیش بینی تولید ۲۵ هزار تن است.

برات آشور فارسیانی مدیر جهادکشاورزی گالیکش نیز به ایرنا گفت که امسال چهار هزار و ۲۲۰ هکتار از مجموع ۱۸ هزار هکتار اراضی زراعی این شهرستان به کشت دوم اختصاص یافته که حدود سه هزار و ۴۰۰ هکتار آن برنج، ۱۷۳ هکتار آفتابگردان، ۱۹۱ هکتار سویا، ۲۵۰ هکتار هندوانه، ۱۵۰ هکتار ماش و ۲۵ هکتار کنجد، ۳۴ هکتار پنبه و محصولات دیگر است. 

همچنین علی علیزاده مدیر جهادکشاورزی کلاله گفت که امسال در سطح تقریبی پنج هزار و ۳۰۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان کشت دوم انجام شده که چهار هزار و ۸۰۰ هکتار آن برنج، ۲۰۰ هکتار هندوانه آجیلی، ۱۷۵ هکتار ذرت و سورگم علوفه‌ای و بقیه هم پنبه، سویا و کنجد است.

نیمی از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری گلستان در هفت شهرستان واقع درشرق این استان سکونت دارند که شغل بیشتر مردم این دیار کشاورزی و دامپروری است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =