طرح ساماندهی آب‌های سطحی جنوب تهران برای تامین حق‌آبه کشاورزان ری اجرا شود

شهرری - ایرنا - فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: طرح ساماندهی آب‌های سطحی جنوب تهران توسط شرکت آب منطقه ای در جهت تامین حق‌آبه کشاورزان ری باید با سرعت بیشتری اجرا شود.

حسین توکلی کجانی روز یکشنبه در جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان ری، اظهار داشت: با توجه به اهمیت طرح ساماندهی آب های سطحی جنوب تهران ضرورت دارد اجرای این طرح در اولویت کاری شرکت آب منطقه ای تهران قرار گیرد تا حقابه قانونی کشاورزان ری تخصیص یابد.

وی با اشاره به اینکه از دیرباز ری را با عنوان دشت طلایی می شناسند، عنوان کرد: احداث سد کرج و توسعه شهر تهران موجب قطع حق آبه کشاورزان و در نتیجه خشکی اراضی کشاورزی شده است که باید دستگاه های متوالی با برنامه ریزی درست و دقیق در جهت تامین این حق کشاورزان و توسعه کشت و کار اقدامات لازم را مبذول کنند.

توکلی ادامه داد: هم اکنون آب های سطحی که از تهران به شهرستان ری سرازیر می شوند آب های نامتعارفی هستند که موجب مسائل زیست محیطی می شوند، دستگاه های اجرایی باید مجموعه ها و مراکزی که فعالیت آنها موجب آلودگی این آب ها می شوند را  شناسایی و براساس میزان آلودگیشان سهم مالی به منظور راه اندازی تصفیه خانه آبهای سطحی جنوب تهران دریافت نمایند.

توکلی یادآور شد: اصلی ترین مشکل شهرستان ری بارگذاری عمده مراکز صنعتی و تولیدی استان تهران در این شهرستان است زیرا زیرساخت های لازم از جمله تامین آب برای این مراکز فراهم نیست.

همچنین در ادامه جلسه کارگروه آب و کشاورزی شهرستان ری، گزارش روند اقدامات شرکت آب منطقه ای در اجرای طرح ساماندهی آب های سطحی جنوب تهران و اتخاذ تدابیر لازم برای سرعت بخشی در اجرای این طرح بررسی شد، تعیین وضعیت تفاهم نامه سه جانبه مدیریت بر منابع آب سد فشافویه و رفع موانع اجرائی احداث شبکه انتقال حقابه قانونی به روستاهای پایاب سد مورد ارزیابی قرار گرفت و همچنین اتخاذ تدابیر لازم برای تسریع در روند تعیین حقابه های قانونی روستاهای شهرستان ری در پایاب رودخانه های کن و کرج و رفع موانع اجرایی انتقال پساب تخصیصی شهرستان ری به میزان ۲۵ میلیون متر مکعب از محل تصفیه خانه جنوب به روستاهای تعیین شده در طرح انتقال در دستور کار قرار گرفت.

جلسه کارگروه آب و کشاورزی با حضور حسین توکلی کجانی فرماندار ویژه شهرستان ری، علی یزدیخواه نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری ری، مسئولین شرکت آب منطقه ای تهران، رئیس جهاد کشاورزی شهرستان ری و سایر مسئولین در محل فرمانداری ری برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =