۲ متخلف برداشت تخم لاکپشت‌ها در خارگو بوشهر به مراجع قضایی معرفی شدند

بوشهر-ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در جریان گشت و کنترل یگان حفاظت محیط زیست جزیره خارگ ۲ نفر متخلف که شبانه مبادرت به حفاری آشیانه تخم‌های لاکپشت‌های دریایی و برداشت آنها در جزیره خارگو می‎کردند، شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شدند.

فرهاد قلی نژاد در این ارتباط روز یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ماموران این اداره در حین گشت و کنترل در جزیره خارگو ۲ متخلف را حین اقدام به حفر چاله محل تخم‌گذاری لاکپشت‌های مشاهده کردند.

وی بیان کرد: متخلفان به محض مواجهه با ماموران با قایق اقدام به فرار کردند که هنگام متواری شدن ماموران با استفاده از دوربین عکاسی آنها را شناسایی و برای سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی کردند.

قلی نژاد ادامه داد: ساحل جزیره خارگو محل مناسبی برای تخم‌گذاری لاک‌پشت‌های دریایی نوک عقابی و سبز است.

وی اظهار داشت: لاک‌پشت‌های دریایی به عنوان یکی از گونه‌های مهم زیستی خلیج فارس هر ساله برای تولید مثل و تخم‌گذاری به جزایری همانند جزیره خارگو می‌آیند که حفاظت از این گونه‌ها در حین تخم‌گذاری تا بارور شدن تخم‌ها از سوی ماموران اجرایی انجام می‌گیرد.

قلی نژاد گفت: پایش لاک پشت‌ها نیز از برنامه‌های پایشی سالاانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر است.

وی افزود: براساس قوانین و مقررات محیط زیست هر گونه صید و آسیب به تخم لاکپشت‌های دریایی و تخریب زیستگاه آنها ممنوع و در صورت مشاهده با متخلفان برخورد می‌شود.

قلی نژاد  از تمامی شهروندان دوستدار محیط زیست جزیره خارگ درخواست کرد در صورت مشاهده هر گونه تخلفات زیست محیطی آنها را به اداره حفاظت محیط زیست خارگ گزارش و یا با شماره ۳۳۸۲۲۳۲۳ ـ۰۷۷ تماس حاصل کنند.

 جزیره خارگو از جزیره‌های کوچک ایرانی در خلیج فارس از توابع استان بوشهر است.

خارگو با درازای هشت کیلومتر، عرض ۴۰۰ متر و پهنای تقریبی ۴۰۰ متر در فاصله پنج کیلومتری از جزیره خارگ قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha